AMY WINEHOUSE * At The BBC (recenzia CD)

 

amy

  

            Amy Winehouse, je ďalšia hviezda show biznisu, ktorá sa bohužiaľ zaradila do klubu „27“ a tak jej nezameniteľný hlas už znie spolu s Janis, Kurtom či Jimim, aby som spomenul hviezdnych členov tohoto spolku. Hoci sa narodila (14. 9. 1983) na opačnej strane oceána, v Bitskom Gordon Hill, mala veľmi podobný osud ako Janis Joplin. Aj ju si ľudia  pamätajú, napriek mnohým excesom, hlavne pre jej nezameniteľný hlas, ktorý sa nepodobal nikomu a na Ostrovoch bol ojedinelý. A nie len hlas, ale snáď každý si pamätá jej úžasný účes a make up, ktorým bola charakteristická a neskonale sedel k jej prejavu.

Jej eklektická zmes štýlov zaznamenala obrovský úspech, hoci za jej života vydala len dva albumy. Ten druhý, „Back to Black“ (2006) sa stal jedným z najpredávanejších v histórii Veľkej Británie a Amy vyniesol v roku 2008 päť cien Grammy.

            Našťastie Amy Winehouse zaznamenala množstvo svojich vystúpení v rámci rôznych šou pre BBC, ktoré teraz vychádzajú vo veľkolepej 38 skladbovej kolekcii na 3 CD či LP, takže jej milovníci si prídu na svoje. Jej sýty vokál si môžeme vychutnať v bezvadnom zvukovom prevedení, a majitelia dokonalých HiFi zostáv si prídu na svoje. 

            Kolekcia začína silnými skladbami z rokov 2003-2007 z rôznych vystúpení. Hneď na úvod zaznie jej známy hit „Stronger Than Me“ a ako 4. skladba možno u nás ešte známejšia „Rehab“, ktorá mimochodom odznie v troch rôznych verziách, na každom CD raz. Musím spomenúť aj vynikajúcu kapelu, ktorá ju sprevádza a dokonale súznie s jej cítením a hlasom. Škoda, že sa nikde nedozvieme, napriek peknému bukletu, jej zloženie. 

            Prostredné CD je záznamom z rôznych festivalových vystúpení. Zvlášť vynikajú tie z koncertu v T IN THE PARK z roku 2004. „Fuck Me Pumps“ či „In My Bed“ sú nezabudnuteľné kúsky. 

            Posledné CD kolekcie zaznamenáva jedno z jej posledných hviezdnych vystúpení, a to v PORCHESTER HALL v roku 2007. Winehouse tu spieva s neuveriteľnou ľahkosťou a svoj hlas púšťa do neuveriteľných polôh, pohráva sa ním, keď treba pritlačí, inokedy je ležérna ako v bare. Taktiež kapela šliape ako stroj. Dokonalé. 

            Škoda, že Amy neuniesla slávu a svoje frustrácie a depresie čoraz viac utápala v alkohole a drogách. Jej vystúpenia sa čoraz častejšie stávali fiaskom a jej popularita začala klesať. Amy Winehouse zomrela 23. júla 2011 na otravu alkoholom. Komplet „At The BBC“ je pekným pripomenutím tohoto smutného výročia.

 

****1/2

JÁN GRAUS

 

Článok patrí k časopisu: