ARTURIA AudioFuse 8Pre * zvuková karta/adat prevodník (test)

audiofuse

Po vybalení z krabice som bol potešený naozaj kvalitným a poctivým spracovaním karty. Myslím že jej odolný a praktický dizajn ju predurčuje do malých domácich štúdií alebo skúšobní. V krabici boli zabalené úchyty do racku, adaptér s rozličnými nástavcami pre rôzne typy zástrčiek, dva USB káble a skromné tlačové materiály ako napr. návod. Priznám sa, ja som nič z toho ani neprečítal, ale hlavne preto, že pre sprevádzkovanie tejto karty to ani nebolo treba. 

 

Popis

Kartu som pripojil pomocou USB k môjmu Mac-u. Kontrolky sa rozsvietili a tu mi trošku vadí že tlačidlá ovládania Phantom, Pad a Phase sú vysvietené pomerne slabšie a veľké knoby na ovládanie úrovne signálu sú nad nimi, čiže keď kartu umiestnite nižšie pod zorné pole, nevidno prepínače a ovládanie je dosť nepraktické. Na prednom paneli zľava sú dva konektory Input kombinované pre Canon aj Jack.  Po pripojení mikrofónu vám karta ukáže diódou, ktorý vstup využívate, či mikrofónový alebo Line. Vedľa smerom do prava sú umiestnené sekcie preampov, ktorých je 8. Každý preamp môžeme ovládať pomocou potenciometra, Phantom, Pad a Phase prepínačov a Peak Metra úrovne signálu. Ďalej vpravo nájdeme sekciu posluchu, kde sa nachádza potenciometer Master Volume - výstup 1 a 2 na zadnej strane karty, potenciometer výstupu slúchadiel a jackové zástrčky pre slúchadlá (oceňujem, že výrobca pridal aj výstup nadimenzovaný pre malý Jack). Úplne vpravo je ovládanie frekvencie karty a jej pripojenia.  Na zadnej strane sa nachádzajú prvé dva vstupy s Insertom a ďalších 6 vstupov, tiež kombinovaných pre Canon a Jack. Ďalej tam nájdeme 8 výstupov Jack a stereo Output karty. Úplne vľavo sú rôzne sloty pre pripojenie USB , digitálu a ADAT. Na zadnej strane sa nachádza aj slot na pripojenie napájacieho zdroja. Myslím že karta poskytuje komfort oveľa vyšší, ako by sa zdalo pre jej cene. 
 

audiofuse_arturia

 

Pripojenie 

Karta sa pripojila k Protools bez zaváhania, určil som ju v nastaveniach ako Audio Device a všetko fungovalo aj bez potreby extra softvéru a ovládačov, čo ma naozaj prekvapilo a potešilo. Kto by však chcel ovládať kartu aj cez počítač, môže si bez problémov a akejkoľvek registrácie stiahnuť softvér Control Center. Ten funguje taktiež bez problémov, navyše je aj intuitívny, čo je skvelé. 

 

audiofuse_pro8

 

Ako to hrá 

Vyskúšal som porovnať záznam akustickej gitary mikrofónom Neumann U 87 pomocou preampu v karte, potom pomocou externého preampu, a nakoniec pomocou externého preampu a mojej karty Entelope Audio. Preamp zabudovaný v karte hrá dobre, zdá sa mi analógový až veľmi, cítim tam trošku menej detailu a jemne krívajúcu dynamiku, ale v tejto cene myslím že top. Zvuk je okrúhly, bez šumu, proste dobrý. Iná káva bolo použitie hi-end preampu k mikrofónu a nahratie signálu cez Line vstup. Svoje preampy poznám, som na ne navyknutý a prekvapivo som si rozdiel oproti mojej Entelope ani nevšimol. Napokon som pristúpil k nahrávke s použitím vlastnej karty. S odstupom nejakého času som si tieto záznamy vypočul a musím skonštatovať, že Audio Fuse je fakt dobrá voľba. Samozrejme rozdiel medzi drahšou Entelope a Audio Fuse je, ale s kľudným svedomím môžem tento prevodník odporučiť a to z dôvodov:

 

  • Možnosť nahrávať 8 kanálov súčasne a kombinovať pri tom rôzne vstupy.
  • Naozaj kvalitný preamp na každom vstupe.
  • Na každom vstupe je Phantom, Pad a Phase.
  • Na prvých dvoch vstupoch je Insert.
  • K dispozícii až 8 výstupov.
  • Karta sa dá pripojiť prostredníctvom USB alebo ADAT rozhrania.
  • Ku karte je k dispozícii skvelý softvérový ovládač.
  • Po registrácii produktu získavate aj pluginy, to som ale neskúšal.

 

Audio Fuse 8Pre poskytuje za málo peňazí naozaj veľa muziky.

 

 

PETER DOBRÍK

Distribúcia: Melody * www.melodyshop.sk * Cena: 699 €

 

 

Článok patrí k časopisu: