Benefičné podujatie Veľa lásky prinieslo do Kulturparku množstvo hudobnej radosti a známych songov

peter_bic

 

Utorok, 15. november 2022. Taký obyčajný pracovný deň. Nie však pre všetkých. Pre osoby s mentálnym a zdravotným postihnutím výnimočný. Občianske združenie Milan Štefánik si pre nich pripravilo v poradí už šiesty ročník benefičného podujatia Veľa lásky. Miesto konania - Alfa sála Košického kultúrneho centra Kulturpark. Na plagáte známe mená. Je sa na čo tešiť.  

Ale nepredbiehajme. Kým to všetko vypukne, treba veľa spraviť. Dobrovoľníci už vedia ako na to. Od rána nosili, skladali. Lepili. Ešte hlavný baner. Chlapi dvíhajte. V jednej miestnosti koncert. Tu treba všetko potrebné na pódium. Aparatúra. Mikrofóny. A druhá miestnosť sa mení na kreatívne dielne. Čo je v nich dnes pripravené. Enkaustika – maľovanie horúcim voskom. Maľovanie na drevo a polystyrén. Maľovanie na tvár. To budú zas zázračné bytosti s farebnými trblietkami na tvárach. 

Farebné tričká pripravené. Dievčatá pri vstupe už vítajú prvých prichádzajúcich. Tak 3, 2, 1. Štart. A štartuje i zábava. Zumba s Táňou roztáča veselú náladu latino rytmami a tancom. Noha vpred. Noha vzad. Poďte si to všetci vyskúšať. Vyskočiť. A otočka. Nádherná akcia. Kopa pozitívnej energie. Veľa priateľov. Ruky hore, tanec okolo nás. Nádherná akcia. Ďakujeme veľmi pekne.“ Ruky nad hlavy a zamávať. Taňku s jej dievčatami „inak obdarení“ doslova zasypali darčekmi. 

 

mojsej
 

Na pódium už vybieha moderátor dnešného podujatia. Kto to bude. Obecenstvo skanduje: Braňo, Braňo. Pozvanie k moderátorskému mikrofónu na dnes prijal Braňo Mojsej. Prečo prijal pozvanie? „Veľmi ma oslovila táto myšlienka. Keď som sa dopočul, že vôbec niečo také sa organizuje, veľmi ma to nadchlo.“ Braňo neostáva na pódiu sám. Pozýva k sebe organizátora, Milana Štefánika, sympatizantku OZ, Gabrielu Bačovú, aby na úvod povedali pár slov. Ujímajú sa milej povinnosti. Obraz od výtvarníčky Henriety Rojkovej odovzdajú dnes do Jasanima DSS v Rožňave. Prevziať zo zariadenie ho prišla pani Nezbedová. Od dnes bude zdobiť chodbu zariadenia. 

            Je čas uviesť prvého hudobného hosťa. Do „arény“ prichádzajú statní muži v čiernom. Kapela Gladiátor.  Slovenskí rockeri telom i dušou. Na scéne im to funguje už viac ako 3 desaťročia. Bubny a gitary. Klávesy. A nezameniteľný hlas Mika – lídra kapely. Neviem ťa nájsť. No dnes našli cestu k nám presne. Svojich fanúšikov majú v každej vekovej skupine. Možno i textami, ktoré sú zo života. Život pred sebou. „Veľmi radi chodíme na tieto koncerty, preto že sú tu úžasní ľudia. Majú v sebe veľkú lásku a my tú lásku cítime na koncerte. Naozaj si to užívame naplno a odchádzame s takými nádhernými pocitmi, že sme tu boli, že je to fantastické.“ Gitara to rozbalila naplno. Nemôžem dýchať. A dnes sme si Kúpili pekný deň. Vonku slnko, akoby ani nebola polovica novembra. A v sále to vrie. Štíty hôr. Ty si tá. Hlavu maj hore. Nechcem o teba prísť. Ani my o Vás. Nech koncert trvá stále. Veď Keď sa láska podarí, nie je čo riešiť. „Inak obdarení“ tancujú, spievajú. Nad hlavami farebné transparenty. „Veľmi sa nám samozrejme páčil ten názov - Veľa lásky. Naozaj to spĺňalo všetky tie atribúty. Decká aj dospelí boli perfektní a užili sme si to, zaspievali sme si, opäť sme sa videli...“  Čo nesmie chýbať? MedulienkaBonboniera. S „čerešničkou“ na záver. Láska. Nálada v sále perfektná. „Ďakujeme za krásne darčeky, ktoré nám urobili.“

 

gladiator
 

            I keď epidemiologické opatrenia už nie sú, predsa len je potrebné predstaviť dezinfekčnú hliadku. Lenka a Soňa vám vysvetlia, čo je potrebné robiť. Výmena nástrojov. Môžete sa ísť občerstviť. Pripravené sú chutné záviny a malinovky. Keď to zvládnete, je čas vrátiť sa do sály. Pripravený je ďalší hudobný hosť. Nikto iný, ako famózna HRDZA. Päť rúčich chlapcov a dve krásne devy. Husličky a akordeón. A tie hlasy. Ani mikrofóny by nepotrebovali. Repertoár autorských piesní lídra Slavomíra Gibartiho inšpirovaný folklórom, okorenený prvkami rocku a world music. Basová gitara. Slavomír oblečený v kroji. A sála plná. „Veľmi radi sme prijali aj toto pozvanie. Preto že jednak je to blízko, lebo sme z východu, a chceli sme si zahrať aj niečo iné a potešiť detičky. Deti sú to najkrajšie na svete čo je a museli sme ich prísť potešiť.“ Košieľočka, Chodila dievčina, Mám ja orech ... začuli sme i prvky írskej hudby. „Inak obdarení“ sa bavia. Ruky nad hlavami i farebné transparenty. Joj super je to. Úžasné. Boli tam aj naše fotky, naše nápisy. Krásne transparenty to boli. Super to bolo, aj som si to musel natočiť, odfotiť.“Energia v sále priam hmatateľná. Ej. Taká sa mi páčikaždý sa chce baviť. A poslednú dáme ktorú. No tú našu. Čo chytí za srdiečka asi všetkých. Slovensko moje, otčina moja. Slavomír to povedal za všetkých. „Muzika je niečo, čo lieči, ukľudňuje, poteší, dodá energiu, a človeka navodí na takú inú vlnu. Aj keď má človek ťažké chvíle, muzika je tá, ktorá mu pomôže na niečo iné myslieť, trochu odľahčiť tie ťažkosti v živote. A možno že takéto detičky lepšie pociťujú tú muziku. Viacej ju prežívajú a väčšiu radosť majú. Oni sa neskrývajú. Ešte len vlastne sme prišli ku pódiu a už sa niektorí tešili. Už mi mávali, chceli si ruky podávať. Tak som prišiel aj k nim a aj som ich pozdravil. Milé to bolo.“ 

            A teraz nastala milá povinnosť pre organizátora. Oceniť snahu „inak obdarených“ ich kreativitu. Vyhodnotenie transparentov a mávadiel. Kto sa toho ujme? Organizátor Milan Štefánik si na pomoc pozýva členov Kapely Peter Bič Projekt a Braňa Mojseja. Veď vybrať tie naj je veľmi zodpovedná úloha. Tento krát sa transparenty prítomným naozaj vydarili. Rozhodnutie je ťažké. Ktorý vybrať? Najväčší? Či najfarebnejší? Alebo ten, na ktorom sú uvedení všetci dnešný účinkujúci? Postupne vybrané. Víťaz si odnáša hodnotnú cenu. Ale i ostatní, ktorí sa snažili a vytvorili i to najmenšie mávadlo, si odnášajú malé darčeky. 
 

peter_bic_projekt
 

            Časť porotcov rovno ostáva na pódiu. Na rade je posledný hudobný hosť dnešného dňa. Peter Bič Projekt.  Na koncert si odskočili tak povediac z obývačky. Peter v typickom barete. Speváčka tento krát s krásnou čiapkou. Naplno roztočili kolotoč piesní a strhli prítomných energiou. Všetko bude fajn, len muzika hraj... pridajte sa v refréne: laj, laj, laj, laj, laj. „Radi tu chodíme. Tie deti sú úžasné, a je úžasné ich vidieť po 3 rokoch opäť pred pódiom. Ako spievajú, sa tešia. Ako skáču, tlieskajú. Ako poznajú tie pesničky, aj si to užívajú. Takže sme tu radi.“Pridávajú sa i husličky. Skúšame sa nájsť. Baladická s jemnou gitarou. Tam za tou bránou. V sále niet už voľného miestečka. Všetci tancujú, spievajú. Ruky hore a poďme si to odtlieskať. Nedívaj sa tak„Nádherná atmosféra a nádherný pocit ostáva v nás po tomto koncerte. Keď vidíme ako naozaj úprimne od srdca a zo srdca sa tieto deti tešia a akú majú naozaj radosť. To je na nezaplatenie. To je viac ako všetky ostatné koncerty.“Samozrejme, nad hlavami ruky ostávajú i od nadšenia. „Inak obdarení“ skandujú. Poďme si ešte zaspievať ďalšie a ďalšie. A už je tu posledná. A aj my veríme, že sa vidíme Čoskoro. Dlhý potlesk. Darčeky. Od detí pre kapelu. „Bolo to veľmi pekné a veľmi si vážime, že si dali tú námahu a že si našli čas vytvárať tieto veci z celého srdca. Proste celú tú lásku do toho dali. A išli s tým do toho, že nás chcú obdarovať. Veľmi si to vážime, je to naozaj milé.“

 

vela_lasky
 

Posledné obzretie. Pár fotiek. Zamávanie. Na záver poďakovanie. Organizátorovi za skvelo zvládnutú akciu. Hudobníkom. Dobrovoľníkom. Sponzorom. „Inak obdareným“ za energiu, ktorou naplnili priestory Košického kultúrneho centra Kulturpark. Slovami Braňa Mojseja: „jednu veľkú poklonu musím skloniť pred tými ľuďmi, ktorí toto zorganizovali. Lebo toto zorganizovať, ako vidím všetko, čo sa tu deje, tak veľmi jednoduché nebolo. A veľmi držím palce, aby mali nadšenie toto robiť ďalej, preto že mne sa to veľmi páči.“  A my sa tešíme, že sa naplnili ich očakávania a tento deň bol plný lásky, dobra, emócií a radosti.  

 

 

Text: Júlia Platková

Foto: Milan Maršalka