Bez rieky, bez brehu - pesnička Martina Chrobáka a Andrei Kočalkovej s ilustráciami Ľudmily Holíkovej

bez_rieky_bez_brehu
Najbližšie koncerty:
5. Apríl, 2019 - MIKULOV
Eko festival
8. Marec, 2018 (piatok) - PREŠOV
Literárna kaviareň Viola
s Edom Klenom
a Honzom Žambochom
7. marec (štvrtok) - KOŠICE
Artforum
so Sveťom Šomšákom
6. Marec, 2019 (streda, 16:00) - ZVOLEN
Lesnícka a drevárska knižnica
Čítačka Petra Hotru

Na texty pesničiek sa dá pozerať z rôznych uhlov. Mám rád tie, čo nemajú jednoznačné vyznenie, ale sú zdrojom atmosféry, ktorá mi je povedomá, nenásilne si ma podmaní a dokáže vyprovokovať. Takým bol aj text Andrei Kočalkovej Bez rieky, bez brehu. Bola to jedna z prvých vecí, ktoré sa neskôr zišli na CD Radosť & záujem. Prvý krát som ju hral Zuzke Knezovičovej na Silvestra (asi) 2002 v chate na krupinskej priehrade, kde sme spolu dumali aj nad textom Slepej uličky. Pesnička Bez rieky, bez brehu nejaký čas odpočívala, potom sa prebrala a prešla vývojom formy od jednoduchosti k zložitosti a späť, aby napokon vykryštalizovala do finálneho tvaru v štúdiu u Petra Dobríka.
 

Text sa môže javiť inak aj po čase. Neviem, či Andrea pri písaní myslela na to isté, čo mi na požiadanie o pesničke napísala pred krátkym časom, alebo sa trochu nechala ovplyvniť mojim "sleev note" k albumu, ktorý sa v mnohom prekrýva s jej definíciou leitmotívu tejto piesne: 
"Často v nás prevládne silný vnútorný pocit, ba až presvedčenie, že svoj život nemáme vždy pod kontrolou i keď by sme si to veľakrát veľmi želali. Život plynie ako rieka aj keď my práve stojíme na brehu."
 

Môj pohľad na metafory v pesničke je asi taký, že ak brehom chýba rieka, asi vyschla, aj keď kedysi tu bola a formovala brehy, aby jej na oplátku dali tvar a viedli ju. A ak je rieka bez brehov, asi sa vyliala a sama nevie, čo si počať s toľkou slobodou. Ak veríte, môže vás to rovnako spútať, alebo viesť. Je len na vás, či sa necháte a čo všetko cestou korytom uvidíte alebo prehliadnete, pretože "život plyne jak voda a smrt je jako moře".
 

K pesničke som zostrihal v domácich podmienkach insitné video s pomocou obrázkov - dekupáží Ľudmily Holíkovej. Hlavným cieľom bolo pripomenúť a posunúť ju prostredníctvom Youtube k ďalším ľuďom. Medzi obrazmi a textom netreba hľadať veľké súvislosti, ak sa ale necháte inšpirovať k vlastnému porozumeniu a súvislostiam, budeme len radi. Pesnička je pomaly dospelá, nechajme ju žiť vlastným životom.

www.martinchrobak.sk

www.martinchrobak.sk

 

Článok patrí k časopisu: