BICIE NÁSTROJE MAPEX (prehľad)

V roku 1989, ktorý bol pre mnohých rokom veľkých zmien a obdobím nadšenia z nových vecí, ktoré prichádzali a ktoré ešte len mali prísť, bol rokom, kedy na Taiwane vzniká značka bicích, ktoré dostali meno Mapex. Vďaka precíznemu remeselnému spracovaniu a použitiu prvotriedneho materiálu sa čoskoro dostali do podvedomia bubeníckej verejnosti a prvé úspechy nenechali na seba dlho čakať.

Svetoví hráči, preferujúci a hrajúci na tieto bicie, sa častokrát aktívne podieľajú na vývoji a vylepšeniach, ktoré výrobca reflektuje a zaraďuje do nových sérií. To, že sa neboja isť ani do odvážnych experimentov dokazuje história výroby, kde nájdeme všetky druhy materiálov, či už to bol honduraský mahagón, alebo 14-karátové zlato. Ale to sú extrémy a poďme sa radšej pozrieť na aktuálnu ponuku od študentských až po tie profesionálne.

Tornado

Produktová rada začína študentskými modelmi, nazvanými Tornado. Je to cenovo dostupná rada, ktorá sa dodáva vrátane hardware a činelov. V začiatkoch sa vyrábala len v čiernom prevedení, ale postupne sa vďaka svojej popularite doplnila o červenú a modrú farbu.

Storm

Predchodcom tejto rady boli bicie s názvom Voyager, ktoré boli neuveriteľne populárne a stále sú bubeníkmi vyhľadávané. Táto rada je ako jediná doplnená aj o nový 400-kový hardware a už obsahuje zaoblené hrany korpusov, známe pod názvom SONIClear, ktoré boli doteraz len u vyšších modelov. Základom bicích je 9 vrstiev výberového topoľa.

Mars

Nižšia stredná trieda je vyrobená z výberovej lipy, povrch bicích zdobí netradične textúrovaná fólia. Zaujímavosťou je možnosť výberu striebornej alebo čiernej mechaniky bubnov. Najmä čierny variant v kombinácii s čiernym hardware je veľmi efektný. Dostupné sú štyri farebné prevedenia. 

Armory

Už pri prvom kontakte s bicími zaujmú hybridné korpusy, čo znamená, že uprostred je vrstva javora a vonkajšie a vnútorné vrstvy sú z brezy. Samozrejmosťou sú hrany SONIClear, vďaka ktorým má blana lepší kontakt s telom bubna. Bicie majú plný zvuk a mohutný sustain.

Saturn V

Profesionálna rada má za sebou asi najväčší upgrade v histórii. Korpusy sú vyrobené z vnútornej vrstvy orechu a vonkajšej vrstvy severoamerického javora. Nové uchytenie tomov, nové vylepšené mušle a obruče Power Hoops, to sú len niektoré vylepšenia, ktoré však veľmi rýchlo oceníte. Bicie sú dodávané s legendárnymi blanami značky Remo.

Black Panther

Táto rada sa delí na ďalšie tri kategórie, a to Blaster, Velvetone a Black Widow. Rada bola inšpirovaná úspechmi malých bubnov, ktoré niesli tieto mená a hráči si vyžiadali vývoj celých sád s vlastnosťami a vzhľadom, aký mali rytmičáky. Každá sada je niečím iná, ale spoločné majú hľadanie ideálnej harmónie zvukových vlastností rôznych druhov dreva.

 

Väčšina sád je dodávaná bez hardware, a je to hlavne preto, že každý bubeník má iné požiadavky na kvalitu a vzhľad. Niekto preferuje dvojité nohy, iný robustnejšiu základňu, ktorá vydrží všetko. Mapex samozrejme ponúka širokú škálu hardware, doplnenú obalmi a príslušenstvom, ako sú cvičné pady, či predné blany s logom firmy.

A na záver to najlepšie – medzi svetovo známe mená patria Chris Adler (Lamb of God), Will Calhoun (Living Colour), Tony Coleman (BB King), Craig Blundell (Steven Wilson) a hráči nám bližší sú v Česku napríklad Martin Vajgl (Olympic, Vltava), Klaudius Kryšpín (Pražský výběr, Stromboli) no a na Slovensku hrajú na Mapex bubeníci ako Jano Škorec (Desmod), Tibor Szabados (Hex), či Jozef „Dodo“ Praženec (Iné Kafe).

Zoznam týchto hráčov dokazuje, že bicie zvládajú akýkoľvek štýl či žáner a voľba ostáva len na vás, ktorú radu vyskúšate a obohatíte svet hudby o nové dimenzie. Na stránkach Mapex je napísaná veta, ktorá hovorí za všetko: „Váš talent a štýl nebude len perfektne reprodukovaný, ale aj obohatený a budete na svoju sadu Mapex rovnako pyšní, ako tí, čo ju pre Vás vyrobili.“

 

RADO VRŠKA

 

 

Značku Mapex nájdete aj v predajni Drumpark Zvolen * www.drumpark.sk

 

Článok patrí k časopisu: