BOSE FRAMES TEMPO * audio slnečné športové okuliare

bose_frames_tempo

 

Funkcia športových okuliarov nie je iba ochrana pred slnkom. Pri pohybe nám chránia zrak pred kúskami zeme spod kolies bicykla, pred hmyzom, neviditeľnými konármi i prúdiacim vzduchom. 

My, ktorí máme radi hudbu aj pohyb, vieme, že okuliare sa neraz dostanú do konfliktu so slúchadlami. Športové okuliare Frames Tempo sú navrhnuté tak, aby sa zmestili pod väčšinu ochranných prilieb. Sú odolné proti potu, poveternostným vplyvom a rozbitiu. Polykarbónové polarizačné šošovky vzdorujú poškriabaniu. Rám je odolný a pevný. Výdrž batérie majú až 8 hodín. 

Máme tu teda okuliare, ktoré nás zbavia oštary so slúchadlami. Prepojenie s telefónom (áno, okrem počúvania hudby sa cez ne dá aj telefonovať) prebieha prostredníctvom Bluetooth. To všetko je samé o sebe fajn, ale ak máme možnosť vyskúšať si Frames Tempo na vlastné zmysly, zistíme že: 1. kvalita reprodukovaného zvuku je porovnateľná s tým najlepším z momentálne cenovo porovnateľných TWS slúchadiel; 2. spôsob posluchu so zdrojom mimo uší prináša nový zážitok, nemenej kvalitný, no omnoho menej únavný a zároveň bezpečnejší (nebráni nám v kontakte s okolitým svetom). 

Ďalším uhlom pohľadu je dizajn. Okuliare Frames Tempo pôsobia na väčšine tvárí cool. Okrem tohto modelu má značka Bose v ponuke aj iné tvary audio okuliarov z menej športovým, viac spoločenským dizajnom: Soprano, Tenor, Alto, Rondo... 

 

bose_frames_tempo
 

Športový charakter Frames Tempo, okrem odolnosti voči potu a nečistotám je daný aj tým, že okuliare dobre sedia a len tak z hlavy nespadnú. Sprvoti sa môže zdať, že ich nožičky pôsobia na sluchy až priveľkým tlakom, no pri dlhšom používaní s prekvapením zistíte, že ani po dvoch hodinách vás nič nebolí, netlačí a dokonca ani z reprodukovanej hudby nie ste tak ohučaní, ako keď ju počúvate zo zdroja nasadeného na ušiach, alebo priamo v ušiach. Vymeniteľné polarizačné sklá si môžete vybrať podľa požadovaných svetelných podmienok. Treba ich však dokúpiť a stoja okolo 30€. Túto investíciu si môžete rovno prirátať k cene, pretože je potrebná. Tmavé sklá pre šport sa využijú skôr výnimočne a praktickejšie v základnej výbave by boli skôr žlté.

Ku komfortnému posluchu patrí aj možnosť ovládania. S integrovaným snímačom dotyku a pohybu môžete posunom pozdĺž pravého ramena upraviť hlasitosť. Účinný kontakt so senzitívnou plochou na ráme si treba nájsť a nacvičiť. Dvojitým klepnutím získate prístup k hlasovému asistentovi telefónu a keď okuliare položíte hore nohami, vypnú sa. Dvojitým kliknutím na hlavný vypínač sa posunie prehrávanie o jednu skladbu vpred a jedno ťuknutie ho pozastaví, resp. príjme/ukončí hovor. 

Oplatí sa za takéto okuliare zaplatiť 285 €? Zvukovo porovnateľné Sennheiser Momentum TWS II stoja 269 € a sú to „len“ slúchadlá do uší. V určitých parametroch ako ovládateľnosť a pravdivosť zvuku možno Framus Tempo predčia, nie sú ale tak komfortné a nemajú pridanú hodnotu okuliarov. Napriek svojej cene však patria k najpredávanejším. Toľko pre osmelenie pri zvažovaní, či sa takáto investícia oplatí. Za nás, ktorí sme mali možnosť si Frames Tempo vyskúšať s konštatovaním, že do nášho životného štýlu zapadajú, je odpoveď jednoznačná – áno! 

 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: BaSys * www.basys.sk * Cena: 279 €

 

 

Článok patrí k časopisu: