BYSTRICKÉ TÓNY VOL.1

Pred nedávnom vyšla vo vydavateľstve PJ RECORDS kompilácia Bystrické tóny vol. 1 s mladými hudobnými talentmi, ktoré zvíťazili v súťaži Bystrické tóny. 

 


Objednať CD TU

Na špeciálnej hudobnej kompilácii Bystrické tóny vol. 1 nájdete týchto interpretov: kapely Stripless, Peacock Ball, Poison Candy a Humanoid, speváka Jána Svetlana Majerčíka a speváčku Dorotu Ideas.

Bystrické tóny je autorská a interpretačná súťaž pre hudobníkov, spevákov a autorov z celého Slovenska. Súťaž bola rozdelená do piatich kategórií - najlepší spevák, speváčka, kapela, skladba a najlepší text bez obmedzenia žánru a veku, porota taktiež udelila aj dve špeciálne ceny. Cenou pre víťazov bola možnosť nahrať si dva single v profesionálnom nahrávacom štúdiu PJ SOUND STUDIO v Banskej Bystrici. O víťazoch rozhodla porota v zložení uznávaných slovenských aj českých hudobníkov a to: Lenka Dusilová, Martin Valihora, Oľga Záblacká, Janka Kozáková, Peter Dobrík, Roman „Galo“ Galvánek, Rastislav Škrinár a Atila Béreš.

Viac informácií o novej kompilácii, ako aj ďalšie zaujímavé informácie z oblasti hudby sa dozviete na stránke www.nahravaciestudio.sk. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime interpretov a skupiny z kompilácie.

 


Svetlan

 

Ján Svetlan Majerčík – víťaz v kategórii spevák, na kompilácii nájdete skladby „O pánskej krivde“ a „Všetko tvorí Lada“.

Ján Svetlan Majerčík je hudobník, textár a pesničkár, ktorý žije v Liptovskom Mikuláši. Jeho piesne nesú pečať vznešeného minimalizmu. Básnik Daniel Hevier ho prirovnal k veľkému štúrovskému básnikovi Jankovi Kráľovi. Na konte má vyše 300 koncertov na rôznych festivaloch, v kluboch, čajovniach, či galériách. Vydal päť albumov a spolupracoval so Soňou Jány, Martinom Geišbergom, Nanym, Petrom Hemmerom a Petrom Cmoríkom. Viac o ňom a jeho tvorbe nájdete na www.janomajercik.sk.

 

 


Humanoid

Humanoid - cenu za najlepší text získal spevák a textár Ivo Gál z kapely Humanoid za skladbu Deti, ktorej je aj autorom. Na kompilácii má skladby „Humaniod“ a „Deti“.

Šesťčlenná funk – triphopová zostava Humanoid z Banskej Bystrice a Zvolena produkuje hudbu s výbornými slovenskými textami a zaujímavým zvukom. V jej sounde môžete rozoznať prvky popu, HC, dnb a jazzu. Spevák Ivo Gál vás svojim osobitým prejavom vtiahne do sveta, v ktorom hudba rozhodne nepatrí na vedľajšiu koľaj. V lete 2013 kapela začala pravidelne koncertovať. Odohrali množstvo koncertov v kluboch, ako aj na hudobných festivaloch.

 

 

ideas
Dorota Ideas

Dorota Ideas – získala špeciálnu cenu za uveriteľnosť. Na CD nájdete jej skladby „Črepy“ a „Kamene“.

 

Dorota Ideas je pesničkárka, ktorá sa narodila v Banskej Bystrici. Odohrala desiatky koncertov po celom Slovensku. Zapojila sa aj do súťaže Košický zlatý poklad 2013, kde sa prebojovala do semifinálového kola. Prvé dve oficiálne nahrávky, súťažná skladba Črepy a druhá skladba Kamene vydala v máji. Zároveň speváčka zverejnila aj svoj prvý videoklip práve k skladbe Kamene.

 

 

 

stripless
Stripless

Stripless - najlepšou speváčkou v súťaži Bystrické tóny sa stala Diana Hokšová z kapely Stripless. Práve ich pesnička „Uprostred chaosu“ získala aj ocenenie Najlepšia skladba. Na kompiláciu nahrali skladby „Uprostred chaosu“ a „Budeš mi chýbať“.

Kapela vznikla v lete 2012 a tvoria ju Adam Pánik - bicie, Diana Hokšová - spev, Martin Ďatko - basgitara a Marek Meňhart - gitara. Venujú sa autorskej tvorbe, hrajú moderný rock. Skladby tvoria spoločne. Za posledné tri roky odohrali množstvo koncertov a zúčastnili sa aj súťaží. Stripless je energia, priamy kontakt s fanúšikmi a oddanie sa hudbe celým ich JA.

 

 

p-ball
Peacock Ball

Peacock Ball – kapela získala ocenenie za najlepšie koncertné prevedenie, na kompilácii nájdete ich dve piesne „The Renegades“ a „Dead man“.

Inštrumentálne poňatie, energická show, gitarová improvizácia a prvky psychedélie - aj takto by sa dala stručne charakterizovať tvorba a vystupovanie Peacock Ball. Táto banskobystrická kapela vznikla roku 2012 a tento rok vo vypredanom Klube 77 pokrstila svoje debutové CD s názvom DŽ. Album nahratý v PJ Sound Studiu s producentom Peťom Dobríkom popolom z cigary pokrstil Marián Varga. Kapelu tvoria Andrej Kováčik – guitar, Peter Komora - hammond L100 organ, Vladimír Šipkovský - bass guitar a Tony Benedek – drum.

 

 

 

candy
Poison Candy

Poison Candy – víťaz v kategórii najlepšia kapela. Na novej kompilácii nájdete ich dve vlastné skladby „Too Late“ a „Stuck in rock“.

Skupina v zložení Miroslava Šimuneková - gitara, spev; Patrícia Willantová - basgitara, spev; Michaela Šutková - bicie, spev a Denisa Chalányiová - gitara, spev, hráva najmä v rockových kluboch, na festivaloch a motozrazoch. Jej hlavnou inšpiráciou sú rockové kapely zo 70. a 80. rokov, ktoré dokázali strhnúť fanúšikov nielen poriadnou rockovou nádielkou, ale aj veľkolepou šou a neprehliadnuteľným imidžom. Mladé hudobníčky na svojich koncertoch hrávajú prevažne coververzie rockových hitov od AC/DC, Lennyho Kravitza, Joan Jett či Bon Jovi, postupne však do repertoáru zaraďujú aj vlastné skladby.

 

red.

 

 

Článok patrí k časopisu: