CARMEN SOUZA

 

Portugalská speváčka Carmen Souza sa narodila roku 1981 v Lisabone. Jej talent a potenciál pre vystupovanie objavil Theo Pascal, jeden z najuznávanejších basgitaristov a producentov Portugalska, ktorý je zároveň aj kapelníkom sprievodnej skupiny. Hudobný jazyk Carmen Souza si našiel vlastný štýl v rámci kategórie world jazz. Jej hudba sa vyznačuje neobvyklou jednoduchosťou a čistotou. Je osobitým mixom vplyvov počínajúc kapverdskými koreňmi speváčky, jej kreolským dialektom, až po jazz a moderný soul.

Rozhovor vznikol ako pozvánka na vlaňajší (2015) OpenJazz Fest na Zelenej Vode pri Novom Meste n. Váhom. (pozn. red.)

 

Ahoj Carmen, aké boli tvoje hudbné počiatky?

Hudbu robím profesionálne od roku 2001, teda od nášho stretnutia a začiatku spolupráce Theom Pascalom. Bol to on, kto ma naučil ako hrať na gitare, klavíri a ako vystavať svoje hudobné kompozície.

 

Vo vašej hudbe je cítiť veľký duchovný rozmer. Čo vás najviac inšpiruje pri tvorbe piesní?

V našich životoch odjakživa hľadáme spiritualitu. Zmysel toho byť umelcom a hudobníkom nespočíva len v schopnosti byť dobrým profesionálom a performerom, ale tiež v umení sprostredkovať poslucháčom hudbou a piesňami našu filozofiou a duchovný rozmer. Ako v čomkoľvek inom, aj v hudbe môžete používať len prázdne slová, alebo ich v komunikácii naplniť nejakým významom. Snažíme sa koncipovať našu hudbu a predstavenia tak, aby z veľkej časti boli nositeľom nejakého významu, či už spirituálneho, filozofického, alebo aby vyjadrovali náš životný postoj.

 

Ako prebieha vaša tvorivá spolupráca s Theom?

Tvoríme spolu všetky kreatívne zložky, ako sú texty, melódie, rytmy, aranžmány atď. Nie je to však len hudba na CD, na ktorej spolupracujeme, ale spoločne pripravujeme aj to, ako bude vyzerať samotný koncert. Delíme sa tak o všetky dobré veci a dobrodružné zážitky, ktoré hudba sebou prináša.

 

Čo je pre teba najdôležitejšie v tvorivom procese a aký význam prikladáš počas koncertu spolupráci s publikom?

Najdôležitejšia je sloboda! Spolupráca či vzájomná interakcia medzi umelcom (nami) a publikum patrí tiež k hlavných cieľom. Radíme sa totiž k umelcom, pre ktorých je práve komunikácia - či už prostredníctvom slov, alebo zvukov - jednou z najdôležitejších zložiek hudby. A to je to, čo sme ponúkli spolu s albumom Epistola - hudobný list, ktorý je otvorený pre každého.

 

Vystúpenie na Openjazz festivale bude vašou prvou návštevou Slovenska? Poznáte už nejakých hudobníkov zo Slovenska ?

Na Slovensko prídeme úplne po prvý krát a radi by sme sa toho dozvedeli o vašej krajine viac. Na niektoré slovenské kapely sme už narazili na rôznych festivaloch, ale nemali sme príležitosť zoznámiť sa. Radi by sme lepšie spoznali slovenskú hudbu. Kto vie, v budúcnosti sa do niečoho možno pustíme aj so slovenskými hudobníkmi...

 

Čo spolu s Theom ponúknete v júli (2015, pozn. red.) návštevníkom nášho festivalu?

Ponúkame našu autentickú hudbu a pestrý koncert, v ktorom sa budú striedať okamihy šťastia s intímnejšími pasážami a pocitom nespútanosti. Všetko sa to bude odohrávať v pozitívnom duchu zdôrazňujúcom vrúcny prístup k životu. Už teraz sa na to tešíme. Dovidenia na pódiu OpenJazz Festu!

 

TIBOR ZELENAY

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: