CASIO PX-S3000 * digitálne piano (test)

casio

 

Casio prináša ďalšie zo série kompaktných digitálnych pián. Tentoraz však prekvapuje najmä dizajnom. Nová kladivková klaviatúra sa zmestila do doteraz najmenšej plastovej krabice a to: 1322 x 232 x 102 mm s hmotnosťou iba 11,2 kg. Napriek tomu je klaviatúra prekvapivo presvedčivá a pocit z hrania má k naozajstnému klavíru veľmi blízko. Aj vďaka matnej povrchovej úprave kláves je pocit z hrania veľmi príjemný. 

 

Dizajn je pekný, na prednom malom paneli je iba tlačidlo On/Off a veľký knob Volume. Po zapnutí sa rozsvieti celý predný panel a kláves sa následne ovláda dotykovo. Čas zhasnutia podsvietenia sa dá nastaviť, takže hráč môže hrať pri úplne tmavom paneli, alebo ak potrebuje často meniť presety, nastaví sa čas zhasnutia na „nikdy“. Úplne vľavo je koleso pitch bend a dva mapovateľné otáčacie knoby, ktorými môže real time ovládať naprílad CutOff, alebo Reverb, alebo pomery medzi jednotlivými partami. 

 

Zvuk

Stage piano je zamerané na zvuk akustického piána. Tu si PX-S3000 vypožičalo sample z vlajkovej lode Casia a to Hybrid piáno. Nájdeme tu technológiu AiR a napríklad sample z Hamburg piána. To hrá úplne krásne a vďaka acoustic simulátoru má človek nevídané možnosti editácie zvuku akustického piána - String Resonance, Damper Resonance, Key Action Noise, Damper Noise. Vďaka týmto vychytávkam si hráč nastaví zvuk piána, aké mu vyhovuje najviac. Škoda, že sa acoustic simulator nedá aplikovať aj na iné zvuky, iba na zvuky klavíra. Keď sme pri zvuku, Casio PX-S3000 ponúka na výber zo 700 (!) rôznych zvukov. Od klasických pián, elektrických pián, slákov cez elektronické pady. Je z čoho si vyberať. Nanešťastie, nie všetky zvuky sú kvalitatívne vyrovnané so zvukom akustického piána. Napríklad elektrické piána ma trošičku sklamali, ale aj s tým si majiteľ poradí. Na akýkoľvek vybraný zvuk okrem reverbov a chorusu sa dá aplikovať interný DSP procesor s viac než 100 rôznymi variáciami. Niektoré ponúkajú až 4 paralelné efekty s možnosťou editácie. Nástroj má funkcie Split aj Layer a v kombinácii oboch dokáže hrať naraz tri rôzne zvuky. Všetko sa to ovláda prostredníctvom dotykového panela, ale dá sa aj cez appku, kde sa napríklad výber zvuku oveľa zjednoduší. Nanešťastie, napríklad DSP sa appkou nastavovať nedá. Verím, že to vyriešia updatom. 

 

casio

Vychytávky

Okrem dotykového panelu nástroj obsahuje interné ozvučenie 8W s vyústením na zadnej strane nástroja. Ale dá sa zapnúť aj Surround efekt, ktorý otvorí zvuk aj na strane hráča a to ma veľmi príjemne prekvapilo. Človek má pocit, že je uprostred zvuku. Vďaka Bluetooth dokáže hrať priamo zo spárovaného zariadenia. Novinkou je trojpedál s možnosťou editácie funkcií jednotlivých pedálov - napríklad otáčanie strán na tablete, keď je spojený s nástrojom (nie je súčasťou výbavy a treba ho dokúpiť). 

Ďalej je tu slúchadlový výstup (2 x), Audio In, notový stojan a zvlášť dokúpiť treba aj originálny softcase. Nástroj má tiež 200 rôznych doprovodov, čo poteší, aj keď ich nevyužije každý. Čo ma trocha sklamalo je absencia klasického MIDI päťkolíka. USB MIDI je funkčné, ale ovládanie nástroja iným externým nástrojom je už zložitejšie. Takisto sa nedá nastaviť MIDI kanál na separátne zvuky napríklad v prípade Layer, čo bola úplná samozrejmosť (napríklad) modelu Casio PX 5S. Podstatnejšie však je, že PX-S3000 je primárne stage piáno, ktoré v tejto cenovej relácii ponúka nadpriemer.

 

Zhrnutie

Ak potrebujete 88 klávesovú klaviatúru minimálnych rozmerov, či už na domáce hranie, alebo aj koncerty, je to skvelá voľba. Nástroj je naozaj minimalizovaný, čo sa týka rozmerov a váhy. Zvuk akustického piána je nadpriemerný a možnosť vybrať si zo 700 ďalších zvukov je pekný bonus. Popravde ma tento nástroj príjemne prekvapil. Pre hlbší programming je nutné chvíľu sa potrápiť s jeho architektúrou, ale nakoniec sa mi podarilo prísť na to, ako uložiť presety aj s layerom a DSP. Zabudol som spomenúť, že prepnutie medzi jednotlivými zvukmi je bez prerušenia. Takže zvuk bude doznievať aj keď prepnete ďalší preset. Casio už dávnejšie dokazuje, že nevyrába iba kalkulačky a hodinky. PX S-3000 je toho skvelým dôkazom.

 

MARTIN HUSOVSKÝ

 

Na test zapožičal: Casio music Lukáč * juliart.sk/casiomusiclukac * Cena 899 €

 

 

Článok patrí k časopisu: