CHRIS WOODS

Chrisa Woodsa som po prvý raz stretol na Musikmesse Frankfurt v roku 2012, kde na vedľajšom stánku predvádzal stomp-box Logarhytm (perkusívny basový pedál) a udivoval okoloidúcich svojou nevídanou hrou na gitare. Vtedy sme sa skamarátili a po dvoch rokoch prišiel čas jeho prvého koncertného turné po Slovensku. Medzitým pripravil sólový album a vydavateľstvo Hal Leonard vydalo jeho učebnicu a DVD Percussive Acoustic Guitar. Pri príležitosti nadchádzajúcich vystúpení v šiestich slovenských mestách (22.-30. júl) Chris Woods odpovedal na niekoľko otázok pre náš časopis.

 

V akom veku si sa začal vážnejšie zaoberať gitarou?

Asi keď som mal šestnásť rokov, vtedy ma začala gitara priťahovať. V tomto veku som už viac začínal rozumieť reči hudby. Teenagerský vek som prežíval pomerne emocionálne a gitara ma naozaj zachránila pred upadnutím do väčších problémov.

 

Čo ťa motivuje komponovať?

Som veľmi inšpirovaný cestovaním. Čím viac miest navštívim a viac ľudí stretávam, tým viac píšem. Myslím, že najlepšie nápady som dostal na hotelovej izbe. Písaním piesní trávim veľa času. Sú ako víno a potrebujú určitý čas na to, aby dozreli. Nahliadam na moje skladby ako na príbehy a niekedy trvá dlhý čas, kým dokážem nájsť najlepší spôsob, ako ich podať.

 

Kto sú tvoje  hudobné vzory?

Vždy spomínam prvého Johna Martyna ako môjho gitarového hrdinu, ale je ním aj Tuck Andress, ktorý je vynikajúci jazzový gitarista. Toto boli moje vzory, ktoré ma inšpirovali hrať viacej perkusívnym a tvorivejším spôsobom. Som ako špongia - vstrebávam všetko, čo počujem. Vyrástol som na nu-metale a hip-hopovej hudbe. V skutočnosti už nepočúvam toľko gitaristov. Mám rád celkový zvuk a pocit z hudby je to, čo ma ozaj uspokojuje. V poslednej dobe počúvam dosť bubeníkov ako Benny Greb a Jojo Mayer. Myslím, že obidvaja títo páni uvažujú tiež tak, že sledujú celkový zvukový obraz. Som závislý na Spotify, možnosť počúvať takmer čokoľvek na zemeguli je tvorivo veľmi, veľmi vzrušujúca!

 

Povedz nám viac o nástroji Logarhytm.

Pedál Logarhytm (drevená „šlapka“ so snímačom imitujúca zvuk veľkého bubna) je veľmi dôležitá súčasť mojej hudby ako dynamický nástroj. Môj celkový zvuk je pre mňa veľmi dôležitý a stompbox pomáha posunúť sound gitary ešte viac do rytmickej roviny. Vždy ma inšpirovali bluesoví gitaristi, ich opakujúce sa basové motívy a ich dupátka najrôznejších tvarov a veľkostí - to bola ich tajná zbraň a takto ju používam aj ja! S pomocou zvukára realizujem svoje vystúpenia ako komplexný zvukový zážitok a Logarhytm je súčasťou tohoto celkového obrazu. Zvukár je v ňom rovnako dôležitý ako ja a možno on je moja tajná zbraň?!

 

Na čo sa najviac tešíš na slovenskej časti tvojho turné Stories for solo guitar?

Stretnutia! Ľudia! Milujem cestovanie! V poslednej dobe nemám veľmi rád prázdninovanie, nikdy to nie je také vzrušujúce, ako zažiť krajinu s hudbou. Keď som na šnúre, vtedy vidím naozaj krajinu a kultúru. Stretávaním reálnych ľudí a návštevou naozajstných miest. Už sa neviem dočkať kedy k vám prídem!

 

Stano Počaji

Viac info na: www.chriswoodsgroove.co.uk

 

Článok patrí k časopisu: