THE CINEMATIC ORCHESTRA * Bratislava 18. XI. 2015

jason
Jason Swinscoe

The Cinematic Orchestra priniesla v utorok, deň po sviatku boja za slobodu, do bratislavskej Starej tržnice závan umeleckej a tvorivej slobody. Táto kapela na pokraji jazzu, modernej vážnej hudby a elektronického popu nie je na Slovensku neznáma. Jej zakladateľ a stále hlavný nositeľ mena, Jason Swinscoe, jej obsadenie však stále obmeňuje a dopĺňa, v prípade tohto koncertu aj miestnym sláčikovým triom, takže divák vidí skoro vždy inú kapelu. Takto sa TCO rozšírilo až na 13 členov! Predviedli 11 kompozícii zo staršej tvorby, ale aj niekoľko noviniek z pripravovaného albumu. Ten by mal v ich domovskom vydavateľstve Ninja Tunes vyjsť na jar 2016.

 

Koncert otvorili pecky z albumov „Ma Fleur“ (2007) a „Every Day“ (2002). Slušne zaplnená Stará tržnica sa dobre naladila a prijala aj melancholickejšie a minimalistickejšie skladby, ktoré nasledovali v strede produkcie. Tu sa postupne presadili aj inštrumentalisti Alex Podraza na klávesoch v slušných jazzových sólach, či gitarista Larry Brown. DJ-ka a speváčka Tawiah, ako špeciálny hosť, tiež prispela k atmosfére koncertu, a to nielen svojím exotickým zjavom. Po nových skladbách prišli na rad známe veci a celkom na záver aj ikonická „Man with the Movie Camera“.

 


Tawiah - voc

 


Larry Brown - gtr

 

tom-chant
Tom Chant - sax

 
Alexander Podraza - keyb


Rachel DArcy - voc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


The Cinematic Orchestra

 


Dorian Concept

Support bol v Bratislave dobre známy Dorian Concept, ktorý presne svoju elektronickú produkciu spustil o 20:00. Tento mladý umelec z Viedne roztancoval celú halu.

Organizátorom nepatrí poďakovanie len za skvelý koncert a kvalitného interpreta. Tých je u nás v poslednej dobe, chvalabohu, dosť. Ale aj za príkladnú organizáciu a podmienky vytvorené pre novinárov a fotografov, čo už také bežné nie je! A nielen na Slovensku.

JÁN GRAUS
Foto autor

Článok patrí k časopisu: