Čo počúva Martin "Shooty" Šútovec

Shooty3_foto-SlavoUhrin

 

  • karikaturista komentátor
  • hráč na banjo skupiny Tu v dome
  • *1973, Bratislava, ČSSR
  • www.shooty.sk

Tu v dome
Intenzívne počúvam „denné práce“ našej kapely, ktorá sa tradične slimačím tempom babre v štúdiu. Dali sme si termín do jesene.

Mad Season • Above
Pri príležitosti Record store day tento rok vyšiel v krásnej číslovanej reedíci jediný album grungeovej superskupiny Mad Season obohatený o piesne, ktoré už nebohý Layne Staley nestihol naspievať. Takže na tomto vydaní počujeme Marka Lanegana viackrát ako na tom pôvodnom. Temné a krásne grunge blues.

Nick Cave & Warren Ellis • Lawless OST
Album v produkcii Nicka Cavea a Warrena Ellisa si zaslúži miesto v poličke vedľa famózneho soundtracku k filmu O brother where art thou, ktorý produkoval T Bone Burnett. Má podobnú rozvrźganú atmosféru americkej roots music a na obidvoch nájdeme hlas bluegrassovej legendy, banjistu Ralpha Stanleyho, ktorý má v jeho high lonesome (terminus technicus) hlase Ameriku začiatku dvadsiateho storočia. Okrem neho si zaspievajú aj Nick Cave, Emmmylou Harris a Mark Lanegan. (Ten sa pod ihlou môjho gramofónu stále obšmieta pod najrôznejšimi zámienkami.)

Nick Drake • Pink Moon
Neviem, ako som si ho mohol doteraz nevšimnúť, ale takmer štyridsať rokov od jeho smrti som si ho našiel, a neviem od neho uši odtrhnúť. Ako sa to dá, byť taký naliehavý a ani trochu trápny? Neviem. Isté je, že to nebola póza. Nick po zápase s depresiami zomrel vo veku 26 rokov. Za živa takmer neznámy, po smrti veľmi vplyvný.

Punch Brothers • Who's feeling Young Now?
Bluegrass 21. storočia. Chris Thile a jeho nenápadne geniálni kamaráti. Mohli by exhibovať, ale nerobia to. Hrajú iba pekné pesničky. Na koncertoch celá kapela akusticky na dva mikrofóny. Len tak si strihnú ten čudesný zvukový akvarel od Radiohead Kid A. Teším sa na Thileho CD (škoda, že nie LP) , ktorý vyjde v auguste. Chris Thile’s Bach: Sonatas and Partitas, Vol. 1

Michael Kiwanuka • Home again
Nikdy by som si nemyslel, že podľahnem soulu. Kiwanuka ako pokračovateľ línie Billa Withersa je neodolateľný. Žiadny soulový sacharínový lep. Tento mierne starožitný hrejivý zvuk veľmi pristane vinylovej platni. ...a na záver cédečko:

Come on, let’s go! A Modern Days Jukebox.
– CD skompilované Paulom Wellerom pre hudobný magazín Mojo. Každý mesiac sa teším na novú kompiláciu, táto má už asi rok, a počúvam ju donekonečna. Midlake, Amy Winehouse, Broadcast, Robert Wyatt, Fleet Foxes, Tame Impala, Tim Burgess, Joanna Newsom a iní. Weller je definitívne kvalifikovaný sprievodca súčasnou hudbou.

 

Foto Slavo Uhrín

 

Článok patrí k časopisu: