Čo počúva... TOMÁŠ SLOBODA

tomas_sloboda

Foto: Ivan Čobej

TOMÁŠ SLOBODA

  • Absolvent hudobno-dramatického odboru Konzervatória v Bratislave.
  • Milovník cestovania, vinylový fanúšik, skladateľ, textár, hudobný producent, rezidentný DJ selector v bratislavskom Nu Spirit Bare, kde má pravidelné piatkové akcie pod názvom God Save The Vinyl.
  • Spevák a gitarista kapiel Sounds Like This a Le Payaco.
  • Je šťastne ženatý a s manželkou Zuzanou majú dcéru Lilianu.

 

charlotte_gainsbourg

CHARLOTTE GAINSBOURG - IRM

2LP Vinyl Because Music 2009

13 skladieb na 4 stranách vinylu, ktoré sú všetky fantastické! Charlotte netreba snáď nijako špeciálne predstavovať. Výborná herečka, filmová producentka a speváčka, dcéra legendárneho Francúza, umelca, herca, skladateľa, speváka azda najkultovejších francúzskych melódií šesťdesiatych rokov, ktoré ďaleko presiahli hranice Francúzska, Sergea Gainsburga a krásnej anglickej speváčky Jane Birkin. Album je výnimočný, pretože autorom, producentom a kapelou v jednej osobe je môj veľký obľúbenec Beck. Keď sa spoja v pravý čas dva tak veľké talenty, tak vznikne niečo výnimočné. A tento album taký je. Vždy keď ho počúvam, tak sa musím usmievať. Od radosti z toľkej krásy. Niekedy veľmi drsnej krásy :) Odporúčam aj predošlý, trošku komornejší a jemnejší album 5:55 z roku 2006, ktorý Charlotte nahrala so slávnymi AIR.

 

 

jergus_oravec

JERGUŠ ORAVEC - NA RAMENÁCH OTCOV

LP Vinyl - 3- color limited edition 2016

Jerguš je zjav. Keď ho vidíte, máte pocit, že ste sa vrátili do dôb, keď hudba bola dôležitejšia ako jedlo. Má pred sebou dlhú cestu, pretože prebádať a odkryť celý svoj bohatý vnútorný vesmír je v podstate za jeden život nemožné. Stretlo sa v ňom niekoľko talentov. A nenechávajú ho spať. Ovládajú ho ako démoni a vytryskujú z jeho gitarovej hry. Má pred sebou dlhú cestu a tento album je najlepší, aký nahral, ale iba dovtedy, kým nepríde s novým, pri ktorom stačí odložiť hlavu a len tak nechať plynúť čas. U Jerguša platí jedno, a som si tým istý. Bez gitary, hudby, bez koncertov a tvorby by vyschol ako strom bez slnka, zeme a vody. Je nebezpečne blízko cieľa, ktorý môže prinášať život alebo smrť. Ak budete mať možnosť, nenechajte si ujsť jeho koncert. S Jerguš Oravec Trio, alebo The Youniverse, kde doprevádza excentrickú divu a životnú múzu Tammy.

 

 

jonathan_wilson

JONATHAN WILSON - GENTLE SPIRIT

2LP Vinyl Bella Union 2011

Jeden z najlepších albumov, aké som za posledných desať rokov počul. Upozornil ma naň Peter Bálik zo Živých kvetov. Krásne dielo kalifornského multiinštrumentalistu, ktoré môže pripomínať najlepšie obdobie superskupiny Crosby, Stills, Nash & Young. Ak máte radi kvalitné skladby, popretkávané nápaditými vokálmi, gitarovými sólami, aké by ste mohli počuť, keď stvoríte Frankensteina s rukami Claptona, dušou Harrisona, telom Younga a umom Gilmoura, za doprovodu McCartneyho höffnerky a krásneho mäkkého zvuku bicích Starra s hammondmi Manzareka, tak je dosť možné, že tento dvojalbum na dosť dlhú dobu zrastie s tanierom vášho gramca :)

 

 

mac_demarco

MAC DEMARCO - ANOTHER ONE

LP Vinyl Captured Tracks 2015

 

27 ročný Kanaďan, ktorý si ide svojou cestou a robí si, čo chce (tip som dostal od Maťka Rumana). A robí to perfektne. "Salámistický" spevácky prejav dodáva jeho zdanlivo jednoduchým pesničkám punc originality a veľkej pohody. Hraničí to až s provokatívnou neambícioznosťou stať sa popovou hviezdou, avšak nepôsobí to ako kalkul. A keby aj bol, v jeho prípade to je jedno. Jeho záľuba v analógových zvukoch prelomu 70/80 rokov, v predpotopných synťákoch a podomácky poskladaného štúdia, ktorého súčasťou sú hlavne páskové magnetofóny, analógový osemstopák a nedigitálne gerety, ponúka čosi, čo očarilo veľkú časť súčasnej mladej generácie. Hudba nie je trendová, ale aj je. Znie jednoducho inak. V každom prípade, v dnešnej preprodukovanej, umelej a "nadupanej" hudbe pôsobí sviežo a v pomalších kúskoch, ktorých je väčšina ako balzam. Nikam sa neženie. Má v sebe vtip a veľkú hravosť. Okrem toho je De Marco skvelý muzikant, ktorý nič nekomplikuje a s nadhľadom sa nenecháva stiahnuť do vôd mainstreamu, kde by si mohol svojím talentom určite finančne niekoľkonásobne prilepšiť. Ostáva sám sebou, ale každým novým albumom urobí krok, ktorý zaujme a milo prekvapí. Pred pár týždňami mu vyšiel v poradí šiesty album "This Old Dog". Ideálna hudba na leto, večerné záhradné párty, grilovačky a pod...

 

wilco

WILCO - SCHMILCO

LP Vinyl

DBPM Resords 2016

Wilco som prepadol minulý rok. Môžem povedať, že som ich mal ako základnú potravu. Sú tu už vyše 20 rokov, ale objavil som ich detailnejšie až prednedávnom. A som hrozne rád, lebo je to určite jedna z najzaujímavejších amerických kapiel súčasnosti. V ich tvorbe sa spájajú všetky prvky, ktoré v hudbe vyhľadávam. Nevtieravosť, drzosť, frajerina, neakademický inštrumentálny prejav, ten sa mi vyslovene hnusí, vynaliezavý bubeník, zmysel pre krásne harmónie, momenty prekvapenia, odvaha a citlivá práca s dynamikou. Okrem toho kvalitné texty frontmana Jeffa Tweedyho a jeho veľmi príjemný hlas. Výkladná skriňa zmesi rocku, folku a psychadélie 21. storočia, ktorá pohladí dušu každému, kto hudbu cíti podobne ako ja.

 

 

BOB DYLAN - BLONDE ON BLONDE

2LP mono vinyl Columbia 1966

Jedna z najväčších klasík. Pre mňa neopočúvateľný album, ktorý sa vyníma zo všetkého, čo v tej dobe vyšlo. Veľmi rád a často sa k nemu vraciam. Neskutočné texty, fantastický výkon doprovodnej kapely a Dylanov nenapodobiteľný prejav. V tej dobe Dylan veľmi zásadne ovplyvňoval chod celej rockovej scény. Začalo to albumom "Bringing It All Back Home" o rok skôr, kedy sa stal z folkového Dylana "elektrický". Tento album sa točil na gramofónoch na všetkých podstatných večierkoch kapiel ako Rolling Stones, či Beatles. Zaujímavosťou je, že kým sa Stones a Beatles verejne hlásili k Dylanovmu odkazu, obzvlášť John Lennon, ktorý nazval svoju tvorbu na prelome rokov 1964/65 ako Dylanovské obdobie (skladby ako napr. I'm A Loser, You've got to hide your love away ...), Dylan bol silno ovplyvnený tvorbou Beatles a Stones. Surový zvuk a psychadelické texty posunuli vtedajšiu hudobnú scénu o niekoľko levelov ďalej za rámec zaužívaných tém v dovtedajšej hudobnej produkcii. Blonde on Blonde je zavŕšením trilógie albumov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo kedy vzniklo.

 

beatles_sgt

THE BEATLES - SGT PEPPER'S LONELY HEARTS CLUB BAND

2LP Vinyl

50 anniversary edition

Parlophone 2017

Pravdepodobne sa o žiadnom inom albume toho nepopísalo toľko, ako o "seržantovi". 1. júna oslávil 50. výročie a dodnes je považovaný za prvý konceptuálny a prelomový album v histórii popmusic. Pri tejto príležitosti vyšla špeciálna edícia s novým 3D mono mixom. O ten sa postaral syn dvorného producenta Beatles Georgea Martina, Giles Martin. Ten seržanta nanovo zmixoval z pôvodných analógových pásov a výsledkom je fantastický, tvrdší, rockovejší súčasný zvuk, ktorý skladbám aj po päťdesiatich rokoch neskutočne svedčí a iba vyzdvihuje ich genialitu. Tento album by nemal chýbať vo vinylovej zbierke žiadnemu fanúšikovi The Beatles. Tí, ktorí poznajú seržanta lepšie, budú novou verziou určite nadšení. Len pre zaujímavosť, Sgt. Pepper sa v týchto dňoch opäť vyšvihol na prvé miesto predajnosti albumov v UK.

 

Priestoru nieje až tak veľa, a kvalitnej muziky je u nás doma naozaj hodne. Posledných desať rokov sa u nás točia iba vinyly. CD iba v aute. K tým, čo okupujú starý AKAI AP-003 patria veľmi často platne od spevákov a skupín ako J.J. Cale, Bob Marley, David Bowie, Jack White, Black Rebel Motorcycle Club, MGMT, Queens Of The Stone Age, The Kinks, Paul Simon, Arctic Monkeys, Donovan, The Doors, Supergrass, Pearl Jam, Led Zeppelin, Pink Floyd, The Rolling Stones, Dežo Ursiny, Muddy Waters, ale aj klasická hudba a jazz ako Mozart, Beethoven, Debussy, Ravel, Miles Davis, Herbie Hancock...
 

Článok patrí k časopisu: