DAVID KOLLAR * Notes From The Underground (recenzia CD)

david_kollar

 

            V tejto recenzentskej várke druhý temný album. Ja sa ale nebojím. Zápisky z podzemia by kľudne mohli byť scénickou hudbou k dokumentu o jaskyniach. Nie, k hororu, nie! Nie je tam taký ten „pššššš!“ a „fľoch!“, kedy by sme sa mali strhnúť zaborení v kresle. Je to hudba skôr ku krásam podzemia, hoci, ako hovorí sám autor, písal ju silno ovplyvnený chorobou svojho priateľa.

            Kollara som prvýkrát videl ako predskokana tuším pred koncertom Johna Scofielda a vtedy ma nesmierne zaujal. Bola to ale iná hudba, skôr jazzová ako experimentálna. Je to ale hudobník mnohých tvárí, takže toto ambientné CD prekvapí už málokoho z okruhu jeho poslucháčov. Je to album gitaristu, ale gitarový nie je. Nahral ho spolu s trubkárom Paolom Ranierim, ktorý je súčasťou jeho tria s Patom Mastelottom. V deviatich skladbách počujeme vrstvenia zvukov a rytmov vytváraných modulárnym syntetizátorom, niekde sa nad tým vznášajú tóny trúbky, ktoré sa, paradoxne, k tejto hudbe veľmi hodia a konvenujú s ňou. Dávajú jej ten ľudský rozmer. 

            Album sa zrejme nebude predávať ako teplé rožky, ale skalných priaznivcov určite poteší. Môj tip: All Golden Dreams,Notes From The Underground

****

JÁN GRAUS

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: