Dobrá hudba z WEGART-u (marec 2016)

 

 

DAVID BOWIE

Blackstar

Sony

Dvadsiaty piaty štúdiový album geniálneho umelca, ktorý jeho vydanie načasoval na deň svojich 69. narodenín a o pár dní na to odišiel. Muž mnohých tvárí mal takmer stále pred ostatnými náskok a zapísal sa navždy do hudobných dejín mnohými výraznými dielami. Inak to nie je ani s jeho rozlúčkovým albumom, na ktorom sa obklopil neveľmi známymi mladými jazzovými hudobníkmi, ktorí ho očarili svojím vystúpením v jednom newyorskom bare. A funguje im to spolu dokonale. Blackstar je bohatý, hlboký, silný album plný elegancie a mystiky, podobne ako bol jeho tvorca.
www.wegart.sk

 

TINDERSTICKS

Waiting Room
City Slang

Britská kapela Tindersticks pod vedením lídra Stuarta Staplesa oslávila 25 rokov svojej existencie desiatym štúdiovým albumom, ktorého každá skladba je podporovaná krátkym filmom (limitovaná edícia obsahuje DVD). Kombinácia bohato vrstvenej inštrumentácie, excelentných sláčikov a Staplesovho melancholického hlasu dáva pocitom osamelosti a straty kinematickú grandióznosť, bez výnimky silné nahrávky nikdy neskĺznu do prílišného sentimentu. Súčasťou albumu je aj duet so Staplesovou dávnou priateľkou, dnes už zosnulou Lhasou De Sela. Je to zároveň jedna z jej posledných piesní.
www.wegart.sk

 

ANE BRUN

When I’m Free

Balloon Ranger Recordings

V poradí šiesty štúdiový album výraznej nórskej, vo Švédsku žijúcej speváčky a skladateľky je zatiaľ jej najkomplexnejším. Ane Brun sa tu zhostila niekoľkých žánrov a všetky bravúrne zvládla. Veľmi citlivo a svojsky, ako to vie len ona, poprepájala na ňom viacero žánrov do skvelého kompaktného celku, v ktorom kraľuje jej prekrásny hlas. Album je plný momentov, v ktorých prestanete robiť a len hľadíte do reproduktorov alebo momentov, v ktorých zatvoríte oči a necháte sa unášať čírou krásou, ktorú počúvate.
www.wegart.sk

 

MAX RICHTER

Sleep

Deutsche Grammofon

Britský skladateľ nemeckého pôvodu vydal svoje kľúčové dielo. Zámerom rozsiahlej, 8 hodín trvajúcej nahrávky, ktorú nazval uspávankou pre frenetický svet, je uviesť poslucháča do spánku a prenikať počas spánku do jeho podvedomia, prípadne počúvať ju v absolútnom pokoji a meditovať pri nej. Inštrumentálne ju tvoria klavír, sláky, jemné elektronické dotyky a vokály, nie však slová.  Kompletné dielo má 8 hodín, ale vyšla aj skrátená hodinová verzia
s názvom From Sleep.
www.wegart.sk

 

OLAFUR ARNALDS & NILS FRAHM

Collaborative Works

Erased Tapes

Kompilácia štúdiovej spolupráce dvoch kamarátov a dlhoročných spolupracovníkov, v oboch prípadoch u nás dobre známych aj vďaka ich opakovanému koncertovaniu v našich zemepisných šírkach, mapuje ich príležitostné vzájomné stretnutia v hudobných štúdiách za uplynulých päť rokov. 2CD je kolekciou skladieb, akousi kolážou experimentov, ktoré vznikali behom ich stretnutí v Reykjavíku, resp. v Berlíne, keď popri priateľských návštevách vždy napokon skončili v štúdiu a spolu si zaimprovizovali. Nahrávky vyšli i na troch rôznych vinylových EP a SP.
www.wegart.sk

 

NILS FRAHM

Late Night Tales

Príspevok sympatického skladateľa, klaviristu a producenta Nilsa Frahma do série nahrávok Late Night Tales je hypnotickou cestou a rozmanitou mozaikou modernej a klasickej kompozície, experimentálnej elektroniky, jazzu, dub techna, filmového soundtracku a soulu. Niektoré skladby sú jemne prerobené a poprekladané jemnými efektmi, prevrstvené jeden na druhý vytvárajú komplexný obraz.
www.wegart.sk

 

KAMASI WASHINGTON

The Epic

Brainfeeder

Kamasi Washington, kalifornský jazzový tenorsaxofonista v štýle Johna Coltrana, a tiež skladateľ, producent a kapelník s klasickým hudobným vzdelaním, po dlhšom období spoluprác s mnohými slávnymi hudobníkmi (Shorter, Herbie Hancock, Lauryn Hill, Nas, Snoop Dogg, Chaka Khan, Flying Lotus atď.) vydal vyzretý debutový album. Jedná sa o takmer 3-hodinové dielo, ktoré v sebe zahŕňa hranie 32-členného orchestra so sprievodom veľkého speváckeho zboru. Všetky piesne skomponoval Kamasi Washington. V samotnej jeho kapele účinkuje 10 silných osobností, všetko losangelských rodákov a jeho dobrých kamarátov od detstva, vrátane basistu Thundercata. Väčšina kritikov album ocenila ako jazzové majstrovské dielo.
www.wegart.sk

 

ROOTS MANUVA

Bleeds

Big Dada

V poradí šiesty album priekopníka britského hiphopu Rodneyho Smitha alias Rootsa Manuvu. Provokatívny a naliehavý, rôznorodý a nápaditý album obsahuje desať silných skladieb. Prvou predzvesťou albumu bol singel ‘Facety 2:1’ v produkcii Four Teta. Bleeds je zvuk mocného a unikátneho hlasu vo vrcholnej forme. Je to pomerne pochmúrna, avšak konzistentne živá a hustá nahrávka s vrstvenými rýchlymi rytmami a nenapodobiteľným Rootsovým rukopisom.
www.wegart.sk

Článok patrí k časopisu: