Dobrá hudba z Wegartu (dec. 2015)

TAME IMPALA * Currents
Interscope Records

Austrálska kapela, za ktorou stojí spevák, skladateľ, multiinštrumentalista a producent Kevin Parker, silno ovplyvnená psychedelickým rockom 60´s a raných 70´s, vydala nedávno mimoriadne očakávaný tretí štúdiový album Currents. Latka bola nastavená vysoko, keďže prvé dva albumy Innerspeaker a Lonerism získali veľké pochvaly hudobnej kritiky i početné ocenenia, a Parker opäť nesklamal, i keď nový album je viac melancholicko-popový ako jeho psych-rockoví predchodcovia. Jeho favoritmi v hudbe sú napr. Supertramp či My Bloody Valentine, a vplyv predovšetkým prvého mena je zrejmý, ovšem Parkerovo vizionárstvo a zmysel pre nástrojovú a zvukovú experimentáciu robia z kapely neprehliadnuteľný originál.
www.wegart.sk

 

PATRICK WATSON * Love Songs For Robots
Domino/Secret City Records

Patrick Watson je kanadský spevák, klavirista, skladateľ a líder rovnomennej, u nás stále viacmenej neznámej kapely, hoci Watson hral svojho času i u nás ako hosť The Cinematic Orchestra, ktorým zložil pár piesní. V rodnej Kanade kapela požíva zaslúžený  rešpekt, získala dokonca ocenenie Polaris (kanadská obdoba Mercury) pred oveľa slávnejšími Arcade Fire. Ktorýsi z kritikov ich prirovnal k fiktívnej komornej popovej kapele zo sveta Twin Peaks, a táto charakteristika je hodne výstižná. Veľká vďaka za Watsonovu hudbu, prišla k nám z planéty neobmedzených farieb a možností, imaginácie a jemnej krásy.
www.wegart.sk

 

SUFJAN STEVENS * Carrie & Lowell
Asthmatic Kitty

Po päťročnej absencii prichádza s novým albumom i americký pesničkár a multiinštrumentalista Sufjan Stevens. Albumom, ktorý prevažná časť kritikov označila za jeho doteraz najlepšie dielo, sa vracia k svojim folkovým koreňom a vysporiadava ním svoj komplikovaný vzťah k matke. Žánrovo ho možno označiť za folkový ambient, obsahuje krehké melódie, gitary, bendžo a elektronické zvukové podmazy.
www.wegart.sk

 

OLAFUR ARNALDS  & ALICE SARA OTT * Chopin Project
Mercury Classics

Islandský skladateľ, klavirista a producent elektronickej hudby Ólafur Arnalds a nemecko-japonská klaviristka Alice Sara Ott spojili svoje sily, aby oživili slávneho Chopina a k nahrávkam tohto génia a pridali svoje vlastné majstrovstvo. Album tvoria nahrávky Chopinových kompozícií v podaní Alice a pôvodné Arnaldsove kompozície na motívy Chopinovej hudby. Výsledok je famózny.
www.wegart.sk

 

JAGA JAZZIST * Starfire
Ninja Tune

Nórsky space-jazzový ansámbel Jaga Jazzist vydal nový album Starfire, okamžite kritikmi pasovaný za zrejme najlepší inštrumentálny album a jednu z najinvenčnejších, najlahodnejších a najodvážnejších nahrávok, aké tento rok ponúkne. Ich živé vystúpenie možno prirovnať ku kontrolovanej explózii, po ktorej sa človek ešte dva týždne spamätáva. Nezabudnite si v predstihu zaobstarať lístok na novembrový koncert tejto neuveriteľne talentovanej kapely, mohli by ste to doživotne ľutovať.
www.wegart.sk

 

NICK CAVE & WARREN ELLIS

Loin Des Hommes 

Kobalt Moon

Ďalší spoločný počin z rokmi overenej a stále perfektne fungujúcej tvorivej dielne Cave - Ellis je soundtrack k francúzskemu filmu Loin Des Hommes scenáristu a réžiséra Davida Oelhoffena, dejovo zasadeného do obdobia alžírskej občianskej vojny. Príbeh vychádza z poviedky Alberta Camusa Hosť. Po hudobnej stránke sa toto dielo dá náladou prirovnať k soundtrackom The Proposition alebo The Road.
www.wegart.sk

 

ANNABEL (LEE) * By The Sea And Other Solitary Places
Ninja Tune / If Music

Zaujímavý a mimoriadne presvedčivý debut kapely, ktorú tvorí speváčka Annabel (lee) a multiinštrumentalista Richard E, je kombináciou poctivého remeselného spracovania songov a textov plných smútku, inšpirovaných dielom Edgara Allana Poe. Hudba evokuje klasikov Clauda Debussyho či Erika Satieho, zároveň čiastočne pripomína folk Nicka Drake či Joni Mitchell a chvíľami je cítiť aj vplyv jazzu Milesa Davisa či Billie Holiday.
www.wegart.sk

 

SÓLEY * Ask The Deep
Morr Music

Druhý sólový album Islanďanky Sóley sa odvíja v mierne ponurej a melancholickej atmosfére. Zasnené kompozície sú doplnené jemnou elektronikou, klavírom a speváčkiným pokojným vokálom. Sóley tak pokračuje v duchu úspešného sólového debutu "We Sink".
www.wegart.sk

 

NILS FRAHM

Victoria

Erased Tapes
Mladý nemecký skladateľ a tvorca prekrásnej inovatívnej klavírnej hudby je zároveň zaslúžilým autorom filmovej hudby. Najnovším dielom je soundtrack k nemeckému filmu Victoria.
www.wegart.sk

 

ANDREYA TRIANA

Giants

Ninja Tune

Druhý štúdiový album londýnskej skladateľky a speváčky s krásnym zamatovým hlasom, plným čistej emócie, vznikol v spolupráci s producentom a hudobníkom Mattom Halesom.
www.wegart.sk

 

 

 

Článok patrí k časopisu: