Dušan Tvorík (12. 12. 1966 – 1. 12. 2020)

dusan_tvorik

 

Už na základnej škole hral s prvou kapelou repertoár The Beatles a od 16-tich rokov účinkoval v kapelách Čenkovej deti (Braňo Jehlár, Peter Dobrota, Peci Uherčík, Roman Čunderlík, Broňo Dobrota) a Mona Lisa (Robo Grigorov, Mira Brezovská, Peci Uherčík, Juraj Velčovský ml., Roman Čunderlík, Bohuš Dobál, Maťo Hanzel), s ktorou získal prvé skúsenosti s prácou v štúdiu pri nahrávaní či už pôvodných skladieb, alebo filmovej a televíznej hudby, ale aj Bratislavskú Lýru. 

Je jedným zo spoluautorov (druhým je Peci Uherčík) skladby Kiks, ktorú otextoval známy textár Dano Mikletič, okrem iného autor textov viacerých hitov Richarda Müllera a Roba Grigorova. 

Táto skladba v podaní skupiny Mona Lisa prispela ešte za socializmu k propagácii rockovej hudby v médiách aj na koncertoch. Začiatkom 90-tych rokov účinkoval v skupinách Revolver (Peci Uherčík, Peter Slivka, Martin Uherčík, Dušan „Pavúk“ Pavlák) a Midi. 

Ako profesionálny hudobník potom dlhšiu dobu pôsobil v zahraničí. V rokoch 1992 - 1994 vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku (o.i. aj s Teom Skovayom a Etiennom Hricom), 1998 - 2000 hral v Škandinávii s kapelou známeho bubeníka Olda Petráša na trajektoch Silja Line medzi Švédskom a Fínskom. Medzi tým ešte stihol v roku 1994 pôsobiť v skupine Dedication (Palo Horváth, Peci Uherčík, Teo Skovay, Etienne Hric), v roku 1995 nahrávať album Temeraf - Satellite Rock a v roku 1996 CD Ďuro Černý Company - Čierny kvet. 

Do súčasnosti hrával s viacerými klubovými aj unplugged formáciami. 

Článok patrí k časopisu: