EDITORIAL 5/22 * S hudbou...

 

music_press
 

Prihováram sa čitateľom Nového Populáru - hudobníkom, ľuďom angažovaným v hudobnom a kreatívnom priemysle, ale aj všetkým tým, ktorí chcú spoznávať a chodiť na novú a dobrú hudbu. Tieto ostrovčeky nadšenia sa navzájom potrebujú.

Aj tento rok bol našej agentúre Music Press Production na stránkach tohto časopisu poskytnutý priestor, aby sme sa každé číslo mohli pochváliť s tým, čo robíme, predstavili naše projekty, alebo podporili nám blízkych umelcov. Sme súčasť malej, ale veľmi rôznorodej a pestrej scény, v ktorej sa ľudia navzájom poznajú – v regiónoch aj v našom hlavnom meste. Nemôžeme síce konkurovať na globálnom trhu, no vytvorili sme si na Slovensku vlastný ekosystém, ktorý s veľkým úsilím funguje a teší domácich aj zahraničných návštevníkov našej malej krajiny. 
 

Objednať časopis / predplatné TU
 

Každý sa zhodne na tom, že opäť rád stojí na pódiách či sedí v hľadisku, hoci prekážky sa objavujú neustále. Tak to už v živote chodí. V koncertných sálach opäť znie vážna hudba, v kluboch hrá elektronika, jazz, world music, metal, punk, alternatíva aj indie a svoje miesto si nachádzajú originálni hudobníci, ktorí sa neboja prísť s niečím novým, ešte viac teší, sa že na koncertné aktivity hľadajú nové zaujímavé miesta. Domáca scéna bohato využila letnú aj jesennú časť sezóny a výsledkom bola bohatá ponuka. 

Kluby a rôzne kultúrne inštitúcie sa počas kovidu spájali do spoločných iniciatív, po odznení pandémie sme opäť v zdravom konkurenčnom boji. Ten pocit spolupatričnosti však zostal. Návrat do normálu bol euforický, po čase sa presýtil až vytriezvel pri smutnom pohľade na nášho suseda. Spomeňme si na všetkých tých, čo nemajú také šťastie, že by sa narodili v pokojných končinách nášho časopriestoru, ktorý môžeme zažívať. Menšia odbočka, ktorú si vždy uvedomím po návrate z chudobnejších krajín a vždy si to pripomínam, aj keď som v západných štátoch, kde to funguje o čosi lepšie než u nás. 


 

 

Väčšinu toho, čo si želám, zažívam spolu s kolegom Davidom počas celého roka aj na dobrých koncertoch: priateľská atmosféra, mať rešpekt a úctu voči iným ľuďom, túžba dozvedieť sa niečo nové, prijímať cudzie vplyvy a hľadať nové inšpirácie vo svete, za ktorým treba chodiť aj ho treba k nám volať.

Toto želanie posielame všetkým umelcom, promotérom, majiteľom klubov a festivalov, dramaturgom, technikom, zvukárom, osvetľovačom, všetkým, tým, čo stoja za prípravy kultúrnych podujatí a všetkým hudobným priaznivcom. Sme radi, že môžeme byť v tejto spoločnosti a už dvanásty rok organizovať podujatia, tvoriť nové diela, navštevovať festivaly a koncerty. Budúci rok vás chceme pozvať na The Residents (24. február MMC), Pražský výběr (21.04.2023) a na mnohé ďalšie podujatia, ktoré pripravujeme, zároveň sa tešíme na koncerty našich kolegov (Son Lux, Leprous, Depeche Mode atď.) v kluboch aj na festivaloch.

Nech je rok 2023 pokojný, inšpiratívny, pestrý.

Daniel Hevier ml.
Music Press Production

 

 

 

Článok patrí k časopisu: