Festival Viva Musica! začína už o pár dní a potrvá do konca augusta

Po niekoľkých mesiacoch nedobrovoľnej kultúrnej izolácie už o pár dní Bratislava opäť ožije kvalitnou hudbou a vystúpeniami špičkových umelcov. Dvanásť koncertov na šiestich magických miestach v centre mesta, svetovo slovenskí umelci a exkluzívne hudobné zážitky. Napriek tomu, že prípravy na festival Viva Musica! poznačila korona kríza, nebude v hlavnom meste chýbať ani tento rok. 

karvay_patkolo_buranovsky
na obr. Patkoló, Buranovský, Karvay

 

Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých. S heslom „klasika inak“ počas uplynulých rokov priniesol do Bratislavy viac ako 400 koncertov v podaní špičkových umelcov z celého sveta. „Ešte nikdy v šestnásťročnej histórii festivalu sme sa tak veľmi netešili na stretnutie s našimi divákmi ako tento rok. Počas uplynulých mesiacov som neustále dostával jednu a tú istú otázku: bude Viva? Dnes už viem s istotou povedať, že Viva bude a bude svetovo slovenská. Pripravili sme dvanásť jedinečných hudobných večerov, počas ktorých sa predstaví créme de la créme slovenskej klasickej hudobnej scény. Do začiatku festivalu ešte stále ostáva pár dní, ale my už teraz vieme, že to bude nezabudnuteľný ročník. Tešíme sa na vás a vidíme sa na Vive!“ hovorí riaditeľ festivalu, Matej Drlička.

 

Viva 2020 versus Covid-19 

Plánovanie 16. ročníka festivalu sa muselo prispôsobiť novej situácii v súvislosti s prebiehajúcou korona krízou a aktuálnym opatreniam ohľadom organizovania kultúrnych podujatí na Slovensku. Bezpečnosť všetkých zúčastnených zložiek počnúc návštevníkmi koncertov, účinkujúcimi umelcami až po samotný realizačný štáb je na prvom mieste, preto k plánovaniu tzv. „koronového“ ročníka festival pristupuje maximálne zodpovedne. „Posunuli sme celý program na august a väčšinu koncertov plánujeme ako open-air podujatia s limitovanými kapacitami, v rámci ktorých budú dodržané všetky potrebné bezpečnostné a hygienické opatrenia. Bezpečnosť a ochrana zdravia sú na prvom mieste,“ dopĺňa Matej Drlička. 

 

viva

Festival sa tak opäť vráti na mestské nádvoria a do záhrad, kde kedysi začínal a svojich divákov privíta napríklad na nádhernom historickom Nádvorí Starej radnice či v novozrekonštruovanej záhrade legendárneho Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici. „Júlové počasie nebolo typickým letným počasím, veríme však, že v auguste to bude stabilnejšie a nebudeme musieť koncerty presúvať do vnútra. Každopádne, v prípade nepriaznivého počasia máme vždy aj plán B,“ upresňuje Drlička.

 

Napriek tomu, že limitované kapacity niektorých koncertov festivalu sú už teraz vypredané, v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie organizátori avizujú možné dodatočné pridanie miest do predaja tesne pred koncertom. Budú o tom informovať prostredníctvom svojho festivalového profilu na www.facebook.com/vivamusicafestival a na www.vivamusica.sk

 

 

V programe festivalu aj dva hudobné objavy

Desiatku doteraz zverejnených koncertov festivalu dopĺňajú dve ďalšie zaujímavé mená. 

Multiinštrumentalistka Lenka Molčányiová sa rovnako virtuózne pohybuje na poli klasickej hudby i jazzu. Vyštudovala hru na zobcovej flaute vo Florencii a v Lipsku, absolvovala niekoľko majstrovských kurzov v interpretácii barokovej hudby a je zároveň čerstvou absolventkou jazzového štúdia na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe, kde študovala hru na saxofóne. Po úspešnom ukončení štúdií sa opäť vracia na Slovensko, kde už v súčasnosti pôsobí v niekoľkých hudobných zoskupeniach. ,,Už počas mojich zahraničných štúdií starej hudby a jazzu som rada miešala tieto dva štýly, keďže ich spája umenie improvizácie. V triu s huslistom Jánom Kružliakom a klaviristom Milošom Bihárym sa na koncerte predstavím vlastnými aranžmánmi skladieb barokových a jazzových autorov ako Johann Sebastian Bach, Henry Purcell, Claude Bolling či Oscar Peterson. V programe budú aj originálne podoby diel, ktoré však v tomto nástrojovom osadení nadobudnú iný charakter,“ uvádza Lenka Molčányiová. Koncert sa uskutoční 13.8. na Námestí pri Eurovea a vstup naň bude bezplatný. 

 

 

O týždeň neskôr, vo štvrtok 20.8. sa na Námestí pri Eurovea predstaví slovenská speváčka Kristína Mihaľová, ktorá tvorí duo s gitaristom Jakubom Šedivým a sú absolútnym hudobným objavom tejto sezóny. Majú sound, ktorý si hneď zapamätáte, štýl, ktorý si ľahko zamilujete a charizmu, ktorú len tak neprehliadnete. Ich debutový album Sleepin‘ With the Lights On, ktorý vydali pod pseudonymom Kristin Lash & Jakob Grey, vyšiel síce len pred pár dňami, no už podľa prvých ohlasov bude nepochybne patriť k tomu najlepšiemu, čo na domácej hudobnej scéne v tomto roku vzniklo. „Je pre nás veľkou cťou a potešením, že môžeme byť súčasťou tak prestížneho festivalu, akým je Viva Musica!. Predstavíme naše autorské skladby z debutového albumu v špeciálnom obsadení so skvelými umelcami. Momentálna situácia vo svete nám ukázala, ako všetci cítime potrebu stretávať sa a prežívať veci spolu. Kontakt so živým publikom je pre nás nenahraditeľný, a preto sa veľmi tešíme, že vám budeme môcť predstaviť to, na čom sme v poslednej dobe pracovali,“ povedali o koncerte Kristína a Jakub. Piesne z albumu predstavia v koncertnej premiére s perkusiami a sláčikovou sekciou a ich koncert tak nadviaže na líniu obľúbených symphony sessions, v rámci ktorých Viva Musica! festival spája umelcov z neklasickej hudobnej scény s orchestrom alebo s iným klasickým ansámblom. Ak ste o nich ešte nepočuli, určite si tento koncert nenechajte ujsť. Vstup na koncert je takisto bezplatný.

 

 

Kompletný program 16. ročníka festivalu Viva Musica!: 

 

1.8., Nádvorie Starej radnice – KARVAY, PATKOLÓ, BURANOVSKÝ

4.8., Záhrada Domu Albrechtovcov – MARTIN ADÁMEK: RECITÁL

11.8., Záhrada Domu Albrechtovcov – PETER MAZALÁN: ZIMNÁ CESTA

13.8., Námestie pri Eurovea – LENKA MOLČÁNYIOVÁ: BAROQUE GOES JAZZ (voľný vstup)

14.8., Námestie Nežnej revolúcie – ASTOR PIAZZOLLA: TANGO NUEVO (voľný vstup)

16.8., Nádvorie Starej radnice – GERTLER, BRADSHAW

18.8., Záhrada Domu Albrechtovcov – STROON & VJ KUBRIEL

20.8., Námestie pri Eurovea – KRISTIN LASH & JAKOB GREY (voľný vstup)

21.8., Dóm sv. Martina – VLADIMÍR GODÁR: QUERELA PACIS 

25.8., Zrkadlová sieň – PAĽA, FANČOVIČ

27.8., Nádvorie Starej radnice – JURAJ BARTOŠ: CLASSICS & JAZZ

28.8., Stará tržnica – ĽUBICA ČEKOVSKÁ: PORTRÉT

 

Viac informácií na www.vivamusica.sk a na www.facebook.com/vivamusicafestival.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
 

- Janka Kubandová -

 

Lenka Molčányiová 

 

 

Kristin Lash & Jakob Grey