FREE FACES – ALMOST TRUE STORY – reedícia albumu na LP

free_faces

Pavian records 2020 

PM0132-1, 8588006156300

Iba niekoľko rokov trvala aktívna existencia dnes už kultovej skupiny Free Faces (1997-2001). Napriek tomu, že počas týchto rokov vydali len dva albumy, ich hudba je stále aktuálna a  patrí k najosobitejším slovenským hudobným počinom.   

Členovia skupiny – Oskar Rózsa, Maroš Hečko, Marcel Buntaj a Andrej Šeban patria dodnes k najzaujímavejším a najinvenčnejším hudobníkom slovenskej scény. I keď sa každý z nich dnes venuje svojim sólovým projektom, to čo sa im podarilo vytvoriť v spoločnom zoskupení - najmä ich prvý album Almost True Story, si celkom určite zaslúži opätovné vydanie.

Album vyšiel pôvodne v roku 1998. Pozadie jeho vzniku je pomerne kuriózne, keďže  hudobníci pôvodne v štúdiách Opusu nahrávali ako štúdiová skupina s Richardom Müllerom jeho album Nočná optika. Ten však, podľa spomienok vtedajších zúčastnených, na nahrávanie nechodieval a tak hudobníci využili, že mali k dispozícii štúdio a postupne nahrali  skladby uvedeného albumu. 

Maroš Hečko spomína: „Pieseň Nothing happens nakopla kapelu. Bola to naša prvá pieseň, ktorá nás zadefinovala a určila energiu, ktorá Free Faces charakterizovala. Preto otvára Almost True Story. Jej posolstvo? Nič sa nedeje, ideme si zahrať. Album zase uzatvára pieseň It´s gone now. Lebo už je po všetkom.“

 

 

Niektoré z piesní vznikli na anglické texty beatnického básnika Lawrenca Ferlinghettiho, dva texty dodal Roman Gal a pod zvyšné texty  sa podpísal Maroš Hečko. Hudobne bol album – tým, že vznikal priamo v štúdiu - trochu iný, ako živé vystúpenia skupiny. Tie boli charakterizované a vyhľadávané pre obrovskú živú energiu, ktorá išla z hudobníkov a najmä pre skvelú improvizačnú schopnosť všetkých členov skupiny. Štúdiová práca na albume v sebe nesie viac premyslených kompozícií a hudobnej disciplíny, z celkovo 12 skladieb sú tri signované ako Free Faces, pod zvyšné sa autorsky podpísal tandem Hečko/Rózsa.

Album Almost True Story vyšiel v roku 1998 v nezávislom vydavateľstve Silberman ako CD. Skupina po jeho vydaní absolvovala vypredané turné po Slovensku a skladby z albumu sa dostali aj do vysielaní rádií  a TV. Za album získali cenu Hudobnej akadémie v kategórii Objav roka, Nahrávka roka a Obal roka. Je príznačné, že skupina na prenos odovzdávania cien, prenášaný TV, neprišla. Naplánované bolo aj zahraničné turné, v jednaní bolo aj vydanie albumu v zahraničí. Doba a podmienky tomu však neboli naklonené a aj cesty jednotlivých hudobníkov sa napokon na nejakú dobu rozišli.

Okrem členov skupiny na albume hrajú Martin Burlas, Martin Ďurdina a Igor Sabo. Nahrávka vznikla pod hudobnou réžiou Oskara Rózsu a Free Faces, Oskar Rózsa je podpísaný aj pod súčasným remasteringom albumu.

Rozpredaný album vychádza po viac ako 22 rokoch v reedícii a vôbec po prvýkrát na LP vo vydavateľstve Pavian Records 26.6.2020. 

 

free_facesSIDE A

01 NOTHING HAPPENS – 3:38

02 DIVA – 4:02

03 CHORAL – 4:07

04 FOOLY BEAR – 4:14

05 WALTZ – 5:05

 

SIDE B

06 DOCTOR SAYS – 3:20

07 PARANOID NETS – 4:45

08 GOD IS UNEMPLOYED – 4:19

09 MIDNIGHT IN EUROPE – 5:08

 

SIDE C

10 WALK AROUND&ROLL IN – 5:29

11 PURIFIED – 5:21

12 IT´S GONE NOW – 5:45

 

SIDE D

13 BROOKLYN – 3:33

14 NO LOVE – 5:54

15 SHE´S DOING IT TWICE – 3:56