G&L Fullerton Deluxe Legacy (test + video)

 

Gitara G&L Legacy patrí do rodiny Fullerton Deluxe, teda nástrojov, ktoré sú podľa pôvodného návrhu Lea Fendera vyrábené v americkom Fullertone. Aby bolo jasné že ide o špičkovú kvalitu za ktorou stojí duch legendárneho génia (čo by malo obhájiť aj cenu tohto nástroja), môžeme si na jeho hlave prečítať, že G&L sú Guitars by Leo (made in) U.S.A.

 

Áno, gitary vyrábané priamo v U.S.A. sa stávajú v bežnom komerčnom svete kuriérmi prepravovaných krabíc čoraz väčšou raritou, no stále sú tu aj muzikanti, ktorí by si radi nástroj pred kúpou osobne vyskúšali a pri tomto akte – tak ako sa stalo aj mne – sa môžu dopracovať k podstatne silnejšiemu argumentu, než aký si prečítali niekde na internete, alebo na hlave nástroja. Emócia zo zvuku a pozitívne vibrácie z reakcií nástroja na podnety, to je to rozhodujúce, čo by chcel gitarista zažívať, ak má zaplatiť za niečo dvojnásobok sumy, než za čosi naoko podobné, len bez visačky made in U.S.A. Ďalším faktorom, zvyšujúcim rovnakou mierou atraktivitu i cenovku nástroja, je jeho legenda, i keď aj tento faktor sa súčasní vlastníci značky s väčším či menším úspechom pokúšajú sprístupniť aj bežnej populácii, a to realizáciou hodnotného duševného odkazu v krajinách s lacnejšou pracovnou silou.

Poďme sa ale venovať konkrétnemu nástroju, ktorý – ako som už naznačil – ma pri teste milo prekvapil.
 

g&l_legacy

 

Fullerton Deluxe Legacy je Leova vylepšená variácia na jeho gitary typu strat, tak ako sa vyrábali v 60. rokoch. Dedičstvom, čiže legacy – ktoré má táto séria v názve, je silueta tela, použitá kombinácia dreva, konštrukcia a jednoduché single coil snímače s Alnico V magnetom. Výsledkom je charakteristický, i keď trochu nabrúsenejší vintage zvuk.

Telo nástroja s povrchovou úpravou Jet Black je z jelše, krk z javora s palisandrovým hmatníkom. Jeho rádius je kompromisných 9,5“ a 100% kostený nultý pražec o šírke 42,86 mm (1.6875") potvrdzuje akcent na kvalitu. Medium Jumbo pražce v počte 22 umožňujú dobré vyťahovanie strún. Krk nie je žiadna bejsbalová pálka, má skôr subtílnejší profil v tvare moderného C. Celá gitara G&L, telo i krk, pri porovnaní s nástrojom Fender American Deluxe Stratocasterom pôsobí trochu subtílnejšie.

Fullerton Deluxe Legacy je dostupná aj v iných farebných či materiálových variantoch, s celojavorovým krkom, alebo telom z borovice. Z môjho osobného pohľadu však bola daná kombinácia driev optimálna, i keď zastávam názor, že rozhodovať sa treba skôr podľa konkrétneho nástroja, nie takých či onakých jeho súčastí. Tie majú vo výsledku skôr kozmetický efekt.

Tremolo gitary na dvoch skrutkách, tzv. Dual-Fulcrum, bolo Leovým historickým príspevkom k stabilnejšiemu ladeniu ešte pred príchodom revolúcie v duchu uzamykateľných Floyd Rose systémov. (Po tom ako vanhalenovská revolúcia opadla, väčšina nových nástrojov sa vrátila práve k tomuto jednoduchšiemu a efektívnejšiemu riešeniu.) Leova inovovaná kobylka je okrem toho príjemná na dotyk pravej ruky a starostlivý výber a kombinácia použitých materiálov (oceľ, mosadz, hliník) nasvedčuje, že ide o premyslenú a overenú koncepciu, ktorá kombinuje funkčnosť a zvuk s jednoduchosťou. Pri danom nastavení, tak ako prišla gitara po výstave na test, bola kobylka pomerne tuhá, nie však nepoužiteľná pre štandardné retro vibrovanie. Výhodou bolo, že intonácia ostatných strún sa nemenila ani pri vyťahovaní jednej z nich o tón. Nástroj však v tomto smere iste umožní individuálne doladenie podľa preferencií budúceho majiteľa.

Zásadnejšie rozdiely pri porovnaní s vyššie uvedeným Fenderom spočívali skôr v zvuku, než v jemne odlišných rozmeroch a tvarosloví. Deluxe Stratocaster má Noiseless snímače N3, ktoré pri porovnaní s CLF 100 alnicovými singlami na G&L Legacy vyznievali akademicky umiernenejšie a menej zaujímavo. CLF 100 v kombinácii s drevom i pasívnou elektronikou oproti tomu hýrili dynamikou, farebnosťou a priebojnosťou. Tzv. PTB system pasívnych obvodov v G&L funguje na princípe uberania výšok a basov pre všetky snímače. Zatiaľčo stredný potenciometer má podobný efekt ako štandardná tónová clona, účinok spodného potenciometra skôr cítiť než počuť, no jeho vplyv na čitateľnosť nástroja v mixe je výrazný. Gitara si zachováva dobrú dynamiku aj pri použití viacerých efektov či skreslenia. Ak sme ju ale zapojili priamo káblom do komba Fender, tam už bolo treba dynamiku hry strážiť a G&L sa do nepríjemného peaku mohla dostať omnoho ľahšie, než Deluxe Stratocaster. Čo do charakteristickej knopflerovskej farebnosti medzipolôh, tam G&L Legacy nad Fenderom víťazila na plnej čiare, hoci jej single – zvlášť ten kobylkový – boli oproti vintage vzorom posilnené nejakým tým závitom cievky navyše.

 

 

O kvalite dodávaného G&L deluxe gigbagu, ako aj samotného nástroja v ňom svedčí fakt, že gitara aj po dlhšej februárovej ceste v kufri auta zostala naladená a pri vytiahnutí z puzdra po 4 dňoch od dojazdu zaznela príjemne harmonicky a natešene.

 

Záverom môžem len skonštatovať, že G&L Legacy je moderná klasika, nástroj ktorého hlavnou prednosťou je dynamika, farebnosť, živá odozva a jednoduchosť. K dobrým výsledkom často vedie tá najpriamejšia cesta.

MARTIN CHROBÁK

 

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk * Cena:  40 990 Kč / 1 689 €

 

Článok patrí k časopisu: