G&L Fullerton Deluxe Skyhawk * test elektrickej gitary

skyhawk

Skyhawk je nadčasová (klasická a zároveň moderná) elektrická gitara s dvomi humbuckermi, ktorej prednosti vyniknú v rockovej hudbe, no vďaka variabilnej elektronike a kvalitnému hardvéru sa uplatnia aj kdekoľvek inde. To všetko je postavené na solídnom základe znelého dreva dodávajúceho strunám sustain, harmonické obohatenie a frekvenčne aj dynamicky vyvážený zvuk vo všetkých polohách hmatníka. @GL_Guitars

ivan_kral
Ivan Kral a jeho Music Man

Nástroje radu Fullerton Deluxe sa vyrábajú na Fender Avenue v meste Fullerton v Kalifornii - rodisku „skrutkovaných“ gitár a basgitár, ktorých stvoriteľom nebol nik iný, než legendárny Leo Fender. V jeho spoločnosti G&L založenej roku 1980 sa odohralo posledné vývojové štádium nástrojov, ktorých korene siahajú do zlatej éry okolo piatej dekády minulého storočia.

Ak neberieme do úvahy konštrukciu a tvar tela G&L Skyhawk, potom základy formovania testovaného nástroja netreba hľadať ani tak v slávnej ére pred CBS (spol. CBS prevzala značku Fender od r. 1966 vlastnila ju až do skorých 80. rokov), teda nie v časoch kedy bol Leo majiteľom a ideovým lídrom rovnomennej značky Fender, ale skôr v 70. rokoch, kedy Forrest White a Tom Walker založili značku Music Man. Pre tú Leova spoločnosť CLF Research exkluzívne vyrábala nové nástroje. Dedičstvo originálnej značky Fender na nich bolo zrejmé, ale zároveň gitary a basgitary Music Man posúvali vývoj v odvetví mnohými inováciami napred. Očividným predobrazom gitary Skyhawk bola gitara Music Man Sabre II – akási predzvesť superstratu z druhej polovice 70. rokov a zároveň model, ktorý si obľúbil a desaťročia používal napríklad Ivan Kral.

            Vo vyše 80 ročnej histórii elektrických gitár sa už neraz stalo, že to, čo trochu trocha zostarlo a vyšlo z módy, nabralo po čase nový dych, alebo sa stalo zdrojom inšpirácie pre dizajn gitár nových generácií. Môže sa to týkať konkrétnych modelov (napr. Jazzmaster), alebo iba niektorých ich charakteristických prvkov (napríklad kombinácie plastového pickguardu okolo snímačov a separátneho, nezriedka kovového krytu nad elektronikou, čo je v posledných rokoch trendom aj na butikových gitarách ako napr. Novo a vracajú sa k tomu aj v G&L).

 

 

Dva humbuckery sú dedičstvom 70. rokov, kedy sa gitaristom ponúkla náhrada za brumiace single aj u takto tvarovaných gitarách. Dnes už sa na to pozeráme z iného brehu, ale kto by chcel, má k dispozícii Skyhawk aj 3x SC. Pasívna ekvalizácia spolu s rozopínaním cievok v prípade HH verzie modelu ponúkajú bohatú paletu možností využitia gitary, rôzne cesty na jej uplatnenie v kontexte mixu a schopností nástroja presadiť sa v danom frekvenčnom prostredí. Narozdiel od 3x SC G&L Legacy, ktorú sme testovali v NP1/23, Skyhawk nehýri farebnými odtieňmi zvuku, ale skôr frekvenčnými variáciami jeho spektra, dynamiky a priebojnosti. Push-pull potenciometer rozopína naraz oba snímače a HB mení na SC vhodné pre funky doprovody. Pasívna ekvalizácia funguje tak, že jeden potenciometer uberá výšky podobne ako tradičná tónová clona a druhý basy, vďaka čomu gitara získa na prieraznosti a schopnosti presadiť sa v mixe. Nástroj tak znie o čosi plechovejšie, to však môže byť rovnako plus ako mínus. A naopak, keď sú snímače nastavené vo svojom plnom frekvenčnom spektre, hráč má - hlavne pri skreslených leadoch - dobrý pocit z toho, ako ide nástroj za jeho prstami. Plné a pritom konkrétne spodné spektrum má skvelý dynamický účinok, vytvára pocit tlaku a dobre reaguje na dynamiku hry. Origináln G&L kobylkový snímač AW4368C dáva vždy najavo svoje potešenie, keď dostane príležitosť nakŕmiť správne nažhavený reťazec. Vďačne npískava (chytá flažolety od palca pravej ruky), drží spievajúci tón s primeraným (podľa nastavenia pasívneho EQ) pomerom prieraznosti a dynamickej responsibility.   

 

 

Tremolo Dual Fulcrum na dvoch skrutkách patrilo taktiež k Leovým príspevkom k vývoju el. gitár. ešte pred vanhalenovskou vlnou kobyliek typu Floyd Rose. Od tremola na gitare Skyhawk však neradno očakávať dive bombing, ale pohodové poltónové podladenie a obojsmerné vibrácie okolo základného tónu, stabilné ukotvenie páky a slušné držanie ladenia, to áno. Navyše je priateľské na dotyk pravej dlane. To sa bohužiaľ nedá celkom povedať o ukončení pražcov na hranách hmatníka, čo je však podstatné, všetkých 22 pražcov je presne zarovnaných a vyleštených, takže nedrnčia a umožňujú príjemný dohmat i vibráto.

K detailom detailom charakterizujúcim kvalitu nástroja možno zarátať aj sedlá z kovanej mosadze, alebo kostený nultý pražec.

            Viac o tom, ako gitara znie a aký je jej potenciál v rukách majstra sa dozviete, ak si pustíte video na našom Youtube kanále, kde vám o nej porozpráva a zvukové ukážky predvedie pán Peci Uherčík.

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.sk * Cena:  43 590 Kč / 1 799 €
 

Článok patrí k časopisu: