IK MULTIMEDIA i-LOUD * prenosný bluetooth stereo monitor (test)

 

Spoločnosť IK Multimedia už vo svojom firemnom slogane deklaruje, že muzikanti sú u nich na prvom mieste (Musicians First). Ich 40 wattové prenosné zariadenie sa preto vyníma v neprebernej záplave všakovakých USB repráčikov od tých najmenších až po tie trochu väčšie. A treba priznať, že dnes už aj tie prťavé nehrajú vôbec zle. Odkiaľ berú tie basy, ktoré by ste kedysi dolovali z omnoho väčších skriňoidov, je mi záhadou. Vot technika...

Multimediálny iLoud má 40 W RMS z integrovaných „usiliteľov“ triedy D (teda digitálnych). Disponuje vstupom pre gitaru a mikrofón, AUXom a dá sa s ním bezdrôtovo spárovať aj vďaka technológii modrého zubu (Bluetooth). V útrobách má aj integrovanú batériu, čo mi pripomína časy, keď som ako adolescent hrával na svojej rumunskej elektrofonickej gitare s integrovaným káblom s päťkolíkom (!) na konci cez prenosný tranzistor na lavičkách nášho sídliska. Lítiovo-iónová batéria mu dáva šťavu na plné tri hodiny koncertovania na plný výkon. Ak sa čo len trochu umiernite, vraj vám vydrží až desať hodín, čo je slušné. Automatický systém Auto Standby mašinku vypne, ak do nej po nejaký čas neprúdi žiaden signál, čo je fajn, ak sa na tých lavičkách zakecáte s pricupitavšími obdivovateľkami. Integrovaný Bluetooth komunikuje so všetkými bežnými smartfónmi, tabletmi, PC a notebookmi, vrátane tých od Apple, na majiteľov, ktorých sa, ako je už zrejmé z názvu, orientuje prioritne. Na palube je aj 3,5 mm minijacková zdierka pre pripojenie externého AUX zvukového zdroja. iRIG vstup potom pracuje s iOS zariadeniami s aplikáciami ako AmpliTube či VocaLive a možno tak cezeň pripojiť elektrofonickú gitaru či dynamický mikrofón. Rezistentná kompaktná skrinka zariadenia je osadená dvojicou woofrov s priemerom membrán 3 palce a párom trištvrtecólových výškačov. Magnetické systémy meničov sú neodymové. Kvarteto zosilňovačov Class D pracuje v bi-ampingovom zapojení. Všetko riadi DSP procesor. Frekvenčný rozsah dosahuje 50 Hz až 20 kHz. Hmotnosť zariadenia je len o málo vyššia než hmotnosť prerastenej čivavy (1,33 kg).

Mašinku som rozohral prostredníctvom muziky zo svojho mobilu počas montovania postele na našom novom baráku. Miestnosť naplnil prekvapivo plasticky podaný plnokrvný zvuk (hral som bezstratové Flac-y), ktorému nechýbal ani odvážny náznak tých najhlbších basov bez trápneho rezonovania. Dalo sa orientovať v detailoch a textúre, vokály zneli uspokojivo naturálne. V pôvodnom dome, kde mám ešte nezbalené štúdio, som si púšťal nejaké snímky z môjho hudobného compu cez prevodník EMU 1820m. Opäť príjemné prekvapenie. Dobre prekreslený sound s priestorom. Napokon som cez iRig nabodol aj každú zo svojich šiestich gitár a ich rozdielne charaktery boli dobre identifikovateľné. Bol som zvedavý, ako budú cez multiefekt hrať skreslené zvuky a aký priestor vykúzlia hally a delaye. Šťavené zvuky mali len o máličko väčšie zrno, než aké má môj gitarový aparát osadený vintage reprákom Fender, čo pripisujem charakteru digitálnych zosikov a hlavne dvojici integrovaných tweetrov, ktoré sa síce kamarátia so skleneným cleanom zadnej medzipolohy Stratocastera, ale šťave priveľmi nesvedčia. Elektroakustická nylonka Dowina mi znela príjemne, prsty aj plektrum boli ok. Napriek pomerne malej vyžarovacej ploche sa priestory, emulované digitálnymi delaymi a hallmi, vyliali do miestnosti a naplnili ju do všetkých jej kútov. Viem si celkom predstaviť, že ak je gitarista darebný vláčiť na kšefty kombo, či nebodaj hlavu a kabinet, obslúži sa aj s týmto zariadením. Ak doň pošle svoje presety z multiefektu a dbá pri skreslených zvukoch na rozumnú ekvalizáciu s orezaním výšok, potom môže cez priložený mikrák poslať do PA solídny gitarový zvuk.


 

iLoud od IK Multimedia je verzatilné zariadenie za plus mínus štvrť litríka €, ktoré vám efektívne poslúži v celom rade vyššie popísaných situácií. Cieľovou skupinou sú nielen gitaristi, ale aj bežní grilovači, ktorí sa nad steakmi a marinovanou cukinou neuspokoja s chrochtaním lacného repráčika, ale chcú počuť solídnu kvalitu. Viem si predstaviť aj klávesistov (napr. Michal David či Vašo Patejdl so závesným keyboardom na lavičkách). Akurát basu by som príliš neodporúčal, keďže tá má tvrdiť muziku a iLoud by dlhodobo len ťažko odolával deštrukcii hlbokého bublania. Ale to dá rozum. Inak hodnotím iLoud ako veľmi podarenú mašinku. Má výkon, dobrý zvuk a baterky, vďaka ktorým môžete brnkať na nervy susedom, koľko len budete vládať.

ANDREJ TUROK
 

Distribúcia: Disk Multimedia * www.disk.cz * Cena: 6 990 Kč / 229 €

Článok patrí k časopisu: