Možno máte doma akustickú gitaru a napadlo vás, že si v dobe chytrých telefónov vyrobíte vlastné nízkonákladové hudobné štúdio. Ak teda máte aj mobilný telefón, či iné zariadenie s iOS, ste už len necelých 60 € vzdialený od zmluvy s Apple Music. Taliansky výrobca IK Multimedia už nejakú dobu ponúka zaujímavé riešenie pre hráčov na akustické gitary - iRig Acoustic. Ide o malinký, ale kvalitný kondenzátorový mikrofón umiestnený na pogumovanom a odpruženom klipe v podobe väčšieho trsátka. V priebehu sekúnd ho môžete bezpečne upevniť jednoduchým nasadením na okraj kruhového otvoru v hornej doske gitary. Pokiaľ váš nástroj tento otvor nemá, alebo je príliš malý, máte smolu. Takže bendžo, gibsonka s užšími f dierami, ale tiež napríklad dychové nástroje a podobne sú mimo hry. Naopak, rovnako dobre iRig Acoustic využijete s klasickou i westernovou gitarou, pretože nie je závislý od kovových strún, ako magnetický snímač na vkladanie do otvoru.
iRig Acoustic je vybavený tenkým káblikom, na konci ktorého je stereo jack 1/8” a kúsok pred ním ešte konektor na pripojenie slúchadiel, prípadne gitarového komba. Ako to funguje? Ak už máte mikrofón pripevnený na gitare, zasuniete jack do slúchadlového výstupu svojho iPhone, prípadne iPadu a stiahnete si, ak ešte nemáte, z AppStore aplikáciu IK Multimedia AmpliTube Acoustic, ktorá je zdarma. Pripojíte slúchadlá alebo kombo, spustíte aplikáciu a môžete hrať. Na začiatok vás program navedie na kalibráciu zvuku vašej gitary. Inštruktážne video vám ukáže, ako a ako dlho máte hrať na prázdnych strunách, kým sa proces neukončí. Výsledok môžete pomenovať a uložiť do užívateľského profilu. Tých môže byť viac, takže môžete gitary striedať a kalibrácia vás už nebude zdržiavať. Tu sa dostávame k dôležitému poznaniu. Ak sa rozhodnete hrať bez kalibrácie, zvuk vašej gitary nebude bohviečo, pravdepodobne bude o dosť horší, ako z vášho vstavaného piezo snímača, pokiaľ ho v gitare máte. Kalibrácia naopak môže zvuku vašej gitary významne pomôcť.
Napriek tomu, že kvalitného gitarového softvéru je dnes na iOS pomerne dosť, budete s iRig odkázaný na AmpliTube Acoustic jednoducho preto, že s iným softvérom iRig Acoustic nevyladíte. AmpliTube Acoustic v aktuálnej verzii 1.0.2 som skúšal a vie toho naozaj dosť, ak si riadne priplatíte, ale nie toľko, ako napríklad AmpliTube 4.3.0 pre elektrické gitary. IK Multimedia však podporuje softvérový HUB Audiobus, takže stále máte možnosť kombinovať efekty a nahrávať do viacerých stôp v GarageBande. Tandem iRig a AmpliTube Acoustic som testoval v platenej variante na celkom troch iOS zariadeniach. Najlepšie výsledky som dosiahol na iPade Air 2, najhoršie na iPhone 7plus. iPad pro 12,9” bol niekde v strede.
O čom to hovorím? Sedmičkové ajFóny nemajú sluchátkový konektor a dodávaná redukcia raz fungovala, inokedy nie. Pokiaľ máte verejnú produkciu, môže to byť dosť problém. iPad Pro sa rovnako občas sekol a ostal hluchý k iRig Acoustic, aj k mojim prosbám. Najlepšie fungoval iPad Air 2. Vlastne nezlyhal ani raz. Nerobil som si štatistiku, ale takto nejako to bolo. Ak nájdete správnu konšteláciu hardvéru a softvéru, doporučujem vám neapdejtovať za každú cenu a radšej sa zmieriť s tým, že váš tablet, či telefón nebude ovládať najnovšie „must have“ fígle. Odmení sa vám tým, že bude spoľahlivo hrať. Ak to zhrniem, iRig Acoustik spolu s dedikovaným softvérom AmpliTube je príjemná dvojka. Niekomu môže ulahodiť mikrofónový zvuk nástroja, ktorý je plnší a vlhkejší v porovnaní s väčšinou lacných piezo snímačov, iný môže oceniť jednoduchosť používania, či väčšiu voľnosť pohybu pri hraní v porovnaní so snímaním klasickým mikrofónom na stojane. Mne trochu vadí prehnaná miniaturizácia všetkého, čo poháňajú elektróny. Tu je to titerný káblik a malinký konektor. Síce sa mi ich nepodarilo počas testu pokaziť, avšak pocit, že k tomu raz nevyhnutne dôjde, tu je. A táto recenzia je hlavne o pocitoch. Na druhej strane, pri tak príjemnej cene sa do toho rizika asi oplatí ísť.
MIRO HARACH