IK Multimedia iRig Micro Amp

microamp

 

Keď som s krabice vytiahol toto malé čudo, veľkú dôveru som mu spočiatku neprejavil. Malá skrinka dizajnovo pekne spracovaná, ale predsa lem maličká. Povedal som si, že na cvičenie bude celkom v pohode a možno aj sused sa mi začne znovu zdraviť. Potešilo aj to, že to funguje na batérie, môže sa to zobrať na ulicu, keď si bude treba privyrobiť… Tri kanály, Clean, Drive a Lead postačujú ako základná výbava, ale zvuk je vo všetkých troch variantoch dosť chemický. A ako gitaristovi mi vadilo, že sa dajú prepínať iba ručne. Ak si však toto kombíčko pripojíte k dobrému gitarovému reproduktoru s impedanciou v rozpätí 4 – 16 Ohm, zvuk sa výrazne zlepší. Čo ma prekvapilo, bola slušná odozva na dynamiku hry. Každopádne, ak by to malo fungovať len takto, moc by ma to nepresvedčilo, ale to je len jedna z viacerých možností využitia tohto zariadenia.

 

Úspešná talianska firma IK Multimedia, ktorá sa už veľa rokov zaoberá vývojom softvérových nástrojov i gitarových simulácií (softvér Amplitube patrí podľa mňa medzi to najlepšie, čo sa dá na trhu zohnať), sa pred nejakým časom začala venovať aj vývoju a výrobe softvérových ovládačov, štúdiových a nástrojových monitorov a tento rok, v náväznosti na predošlý Nano Amp, či iLoud, predstavila novinku iRig Micro Amp. Je určené pre gitaristov, ktorí sa nebránia simuláciám aparátov a svojimi rozmermi a kompaktnosťou je použiteľné prakticky kdekoľvek: doma, vo vlaku, na ulici atď. Má auxový vstup, dá k nemu pripojiť v podstate akýkoľvek analógový zdroj zvuku, takže zajamovať si s obľúbenou kapelou či podkladom nie je problém. 

 

A teraz k najväčšej prednosti tohto komba: Dá sa k nemu pripojiť iPhone, do ktorého si treba nainštalovať softvér Amplitube. Jeho oklieštenú verziu ponúka výrobca v cene. Tá ponúka 9 simulovaných aparátov a 10 krabičiek, čo v pohode postačuje na to, aby ste našli ten svoj zvuk. A keď ho nájdete, príde nejaký nápad a ten treba zaznamenať. Vtedy postačí tohto drobčeka pripojiť cez USB rozhranie k Mac-u, alebo PC, kde máte nainštalovaný Cubase, ProTools, či iný DAW a z Micro Ampu sa stane zvukovka s rozlíšením 24 bit a samplovačkou 96kHz. Zvuk je veľmi príjemný a spolupráca zariadenia s DAW bezproblémová. Ja osobne som ho skúšal s Cubase 10 a rozumeli si perfektne.

irig_microamp

Kde sa uplatní? Všade, okrem veľkých pódií. Na to však ani nebol vyvinutý. Aj v klube by som ho vedel použiť ako odposluch, samozrejme podľa žánru. Metal asi nie… :-) Na ulici určite. Je to na batérie a okoloidúcich výkonom 15 W nezabije. Ale najsilnejší je v domácom štúdiu. Tam sa vyrovná oveľa drahším zariadeniam. Pri cene okolo 170 € dostávate mocný nástroj na cvičenie, jamovanie, ale hlavne na tvorbu. 

 

Trochu som surfoval po internete a názory, ktoré som na túto malú kocku zozbieral boli v podstate dva: nadšenie, alebo dešpekt. Myslím, že je to v podstate o tom, aký žáner hráte. Pre tvrdšie štýly to samozrejme nebude, tie nahrávajú vo veľkých štúdiách s akustickými bicími a Micro Amp s nimi nemá šancu súperiť, ale v domácom štúdiu je to skvelá voľba. Firma IK Multimedia je naozaj jeden z najlepších tvorcov softvéru pre gitaristov (ja sám ich Amplitube dlho a úspešne používam) a preto som presvedčený, že si aj tento produkt svojho zákazníka určite nájde.

 

MARTIN SABOV

Distribúcia: DISK Multimedia * www.disk.cz * Cena: 4390 Kč / 169 €