Ivana Mer na Deň Zeme vydáva konceptuálny album Earth

mer

 

Už viac ako 50 rokov si 22. apríla na Deň Zeme pripomíname, že bohatstvo a zdroje našej planéty nie sú nevyčerpateľné. Práve tento dátum si symbolicky vybrala slovenská skladateľka a speváčka Ivana Mer pre zverejnenie svojho nového albumu Earth. Komplexné dielo s medzinárodným presahom a odkazom na hudbu rôznych končín sveta vychádza vo vydavateľstve Slnko Records. 

 

Óda na prírodu a miesto, na ktorom žijeme, ale aj volanie po empatii, zmene v správaní a uvedomelejšom prístupe k našej planéte. Tieto témy sa Ivany Mer bytostne dotýkajú a bolo prirodzeným vyústením, že sa ich rozhodla uchopiť aj umelecky a zhmotnila ich do konceptuálneho albumu, ktorý možno vnímať ako nepretržitú 45-minútovú skladbu. Leitmotívom je návrat ku koreňom, nielen z ideového hľadiska, ale aj z pohľadu výberu hudobných prvkov či nástrojov ako sitár, udu a kora.

 

“Album bol z veľkej časti inšpirovaný perkusiami a tradičnými nástrojmi používanými v Latinskej Amerike. Naďalej spája elektroniku so živými nástrojmi. Hlas je prostriedkom na vypovedanie príbehu o tom, ako cítim súčasnú situáciu a o mojej nádeji na zmenu a transformáciu,” hovorí Ivana Mer, ktorá je autorkou piesní a postarala sa aj o celkovú produkciu albumu v spolupráci s Argentínčanom Cristianom Estrellom.

 

Finálny zvuk nahrávky vznikol v spolupráci s Michalom "Koudelkom" Černým v pražskom štúdiu Faust. Okrem spomínaných mien sa na nahrávaní v rozmedzí niekoľkých rokov podieľalo 18 hudobníkov z rôznych krajín a kontinentov. 

 

 

Hudobný projekt je úzko previazaný aj s vizuálnou stránkou. Počas posledných troch rokov sa Ivana Mer inšpirovala estetikou a filozofiou pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky. Tak vznikli aj jednotlivé symboly, ktoré sú unikátne pre každú z deviatich skladieb albumu. V tejto vizuálnej linke pokračuje aj dizajn a výroba kostýmu z dielne Wnoozow textilného ateliéru v Prahe, pod vedením Daniely Danielis. Bol ručne utkaný z prírodných materiálov a priadzí a je zobrazený v rozanimovenaj fotografii k titulnej piesni albumu.

 

Earth je dostupný na CD, v digitálnej verzii aj streamovacích službách od 22. apríla. 

 

INFO LINKY

Ivana Mer - Earth CD | FLAC | MP3: https://www.slnkorecords.sk/ivana-mer/earth

Ivana Mer - Earth (audio): https://youtu.be/ZqVRlFKW08Q

Ivana Mer Facebook: https://www.facebook.com/ivanamermusic

Ivana Mer Instagram: https://www.instagram.com/ivanamermusic/