JAN VESELY * Chcem dokázať v hudbe to, čo ešte nikto nedokázal

 

Mladý, len 18 ročný charizmatický, klavírny virtuóz, Jan Vesely pochádza zo susedného Česka. Svojou tvorbou dokazuje, že klasická hudba a hlavne hra na klavíri, nemusí byť len nudná. Vďaka jeho modernému prístupu k hudbe, podáva hru na klavíri úplne inak ako sme ju doteraz poznali.

 

Jeho úspech sa začal približne pred rokom a pol, keď nahral svoj prvý videoklip, cover Game of  Thrones. Sám tvrdí, že v tom čase uzavrel svoje detské hranie na klavír a otvoril novú etapu hudby. Tento cover hneď zaujal verejnosť, a preto v októbri minulého roka, prišiel s vlastnou pesničkou Better World, ku ktorej natočil aj videoklip. Po úspechu Better World, prišiel už o mesiac s akustickou verziou tejto skladby a úplne iným videoklipom. V cover verzii bol použitý ako hlavný motív klavír a doprovod mu robili husle a perkusie. Stačilo vymeniť electro a dubstep za husle a perkusie, a týmto spojením je cover verzia úplne iná ako originál, no klavír sa nezmenil.

 

Spojenie klasiky a nových štýlov

Vo svojej tvorbe prináša tento mladý umelec spojenie klasiky a moderny. Podľa jeho slov sa nesnaží prenášať prvky z klasiky do modernej hudby, no práve vďaka klasike sa učí a získava nové skúsenosti v hre na klavír. Za jeho najbližší štýl, v ktorom sa našiel, považuje romantizmus, keďže mu dáva viac voľnosti. Sám tvrdí:
„V romantizme je pre mňa najkrajšie to, že dáva väčší priestor umeleckému vyjadreniu. V klasicizme sa musí dodržiavať striktné tempo a striktné tóny, nepoužíva sa toľko pedál. V romantizme je to pravý opak. Môže sa zmeniť rytmus, môžu sa porušiť práve tieto pravidlá, ktoré platia v klasicizme.“ Tvorba tohto mladého umelca sa nedá považovať za klasickú, a tým je práve výnimočný. Vo svojich skladbách kombinuje klavír a hudobné štýly ako je electro a dubstep. Vďaka tomuto spojeniu, vznikol úplne nový hudobný štýl piano electro dubstep, ktorý prepojil klavír s elektronickou a tanečnou hudbou. Veselý tvrdí, že tento štýl sa ťažko vyjadruje ako celok, keďže predtým ani neexistoval. Jeho veľkým vzorom je huslistka Lindsey Stirling, ktorá vo svojej tvorbe využíva kombináciu huslí s dubstepom. Podľa slov Veselého bolo práve electro to, čo mu v jej tvorbe trošku chýbalo. Chce spojiť electro a dubstep práve s klavírom, keďže to pred ním ešte nikdy nikto neurobil.

 

V jeho talent verí aj Petrof

Jan Vesely nie je iba obyčajný klavírny virtuóz z Česka, ale má na to, aby prerazil aj celosvetovo. Jeho kvality potvrdzuje aj ten fakt, že spoluprácu s ním nadviazala firma Petrof, ktorá sa venuje výrobe klavírov už viac ako 150 rokov. Pre samotného umelca je pocta, že môže spolupracovať práve s takouto významnou firmou ako je Petrof. Sám doma vlastní klavír tejto značky a tvrdí, že s inými značkami sa nedá porovnať. Petrof Veselého predstavil na českom festivale Rock For People, ale aj na medzinárodnom októbrovom veľtrhu Music China 2015 v Shanghaji, kde bol oficiálne predstavený jeho hudobný debut, videoklip Better World.

 

Vždy ide o klavír

Podľa slov Veselého klavír nikdy nie je doprovod, vždy je to hlavný motív jeho skladieb. Vo svojej tvorbe síce spája viacero štýlov a hudobných nástrojov, ale vždy ide o klavír. V jeho skladbách sa klavír nikdy nemení, variácie vznikajú práve vďaka electru a dubstepu. Skladby tohto fenomenálneho umelca vznikajú súčasne na klavíri, ale aj na počítači. Tvrdí, že najprv si nahrá klavír, a potom podľa toho skladá zvyšok.

 

S hudbou odmalička

Jan Vesely začal hrať na klavíri, keď mal 7 rokov. Vtedy ešte nevedel, že sa chce hudbe venovať naplno. Sám o sebe tvrdí: ,,Až keď som bol starší, postupom času som to tak začal cítiť, že hudba je presne to, čo chcem v budúcnosti robiť.“ Svojim fanúšikom prostredníctvom sociálnych sietí stále prináša covery slávnych piesní.  Prezradil, že jeho fanúšikovia sa môžu tešiť na nové pesničky s novými štýlmi a do dvoch rokov plánuje vydať aj kompletný album. „Chcem vydať album, ktorý by bol čisto sólový. Možno to bude s nejakým hosťom, ale v hlavnej úlohe bude klavír.“

 Zo slovenských umelcov ho najviac zaujala speváčka Celeste Buckingham, ktorá si ho už v minulosti vybrala ako hudobný sprievod k svojej českej verzii soundtracku Lásky na vlásku. Veselý má veľa plánov do budúcnosti, ale svoju kariéru plánuje naplno rozbehnúť vtedy, keď bude mať hotový album.

 

ZUZANA MOLDOVÁ

 

Článok patrí k časopisu: