JANA KRIŠTOF LEHOTSKÁ * Dotyky slov

lehotska
 

Mladá talentovaná speváčka Jana Krištof Lehotská fanúšikov potešila v poradí druhým albumom „Dotyky slov“.       

Rodáčka z Prievidze sa spevu cieľavedome venuje od detstva, vďaka čomu jej interpretácia znie profesionálne a prirodzene - čisto intonujefrázuje plynulo a jej tóny ladia i s textomV nových piesňach dokazuje, že svoj hudobný talent dokáže zúročiť nielen na javisku, ale aj v štúdiu. V autorskom tíme s gitaristom Petrom Dechetom vytvorili štrnásť skladieb, ktoré - až na dve výnimky - spoločne aj otextovali. Ku skladbám „Na krídlach vážky“ a „Zázrak to spraví“ napísal texty Juraj Soviar. Vďaka príjemne znejúcim skladbám a žánrovej ukotvenosti v tradičnej forme na pomedzí popu a rocku si album svoju cestu nájde hlavne k tým poslucháčom, ktorí uprednostnia a ocenia skôr časom overené postupy a profesionálne spracovanie, než experimenty a inšpirácie v najnovších trendoch. Melodické skladby na novom albumepôsobia príjemne aj vďaka harmónii medzi formou a ich obsahom. Vokálne linky si Janka tvorí výhradne sama. Jej hlas, schopnosť pracovať s textom a celkovo vyzretý spevácky prejav majú moc vtiahnuť poslucháča do deja piesne. Ak sa započúvate do duetu „S tebou“ s Petrom Juhásom, zacítite virtuozitu a sebaistú dynamiku interpretky. Keď si vypočujete ďalšiu skladbu „Zázrak to spraví“ a pozriete si klip, vžijete sa do nešťastného príbehu mladého paraglajdistu Tomáša Zelinu. V skladbe „Toto som ja“ poslucháča upúta banjo harmonicky zapadajúce do countryrockovej kompozície, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani Shania Twain. Nástroj znie čisto, v hre cítiť virtuozitu Petra Mečiara, okrem iného bývalého dlhoročného člena českej bluegrasovej skupiny Poutníci. Vo viacerých piesňach na albume dominuje popri speve emotívne piáno. To si väčšinou nahrala sama speváčka a v bonuse „Zázrak to spraví“ (15. skladba), klavír nahral Peter Kurhajec. Okrem strunových a bicích nástrojov farebnú pestrosť albumu a dobrú dynamiku podporil aj sláčikový kvartet v skladbe „Mama“, ktorý skomponoval a na jeho nahrávke sa podieľal Peter Hrbík. 

K úspechu nestačí napísať dobré skladby, ale treba nájsť aj kvalitných muzikantov a dobrého manažéra. Dôležitú úlohu pri realizácii, interpretácii a manažovaní vzniku diela má gitarista Peter Dechet. Na albume pracoval s prvotriednymi muzikantmi. Poslucháča o tom presvedčí pedantne prepracovaná nahrávka, ktorá po hudobnej i zvukovej stránke vyhovuje náročným požiadavkám. Časť muzikantov tvorí Jankinu kapelu a ďalší sú hostia. Stálymi členmi kapely Jany Krištof Lehotskej sú: Peter Dechet (manažér a akustické gitary), Ján Csövari (elektrické gitary), Anton Jurík (bicie a perkusie) a Marta Chalmovská Halušová (basgitara). K hosťujúcim muzikantom patrí Viliam Černák (elektrické gitary),  rocková legenda René Lacko, multiinštrumentalista Adrián Rajnoha a bubeník Vladislav Leškovský.  Sláky nahrali Magda Hianiková a Magdaléna Hladká.

Celkovo môžeme hodnotiť album „Dotyky slov“ ako vydarený príspevok k tradícii slovenskej popmusic. Poslucháčom sa prihovára zrozumiteľným a kultivovaným jazykom. Dobre znie aj vďaka špičkovej práci zvukára a kvalitnému masteringu. Prajeme vám príjemné počúvanie nového CD-čka Jany Krištof Lehotskej, ktoré predplatitelia NP nájdu v prílohe tohto vydania a ostatní naši čitatelia si ho môžu objednať na adrese www.popular.sk/cd-shop.

Lórant Kulík

 

Článok patrí k časopisu: