Kantare Classical Guitars je fínska firma zameraná na výrobu klasických gitár. Jej zakladateľ Kauko Liikanen sa výrobe gitár začal naplno venovať roku 1986. Predtým pracoval v oblasti výskumu akustiky. Svoje vedecké know-how a skúsenosti uplatňoval aj pri výrobe nástrojov, čo viedlo k vývoju a patentovaniu tzv. Lens Resonance Systému (LRS), ktorý robí jedinečnými jeho koncertné (A) i študentské (H) nástroje. Jeden z modelov nižšej strednej triedy v hodnote 350 € sme mali možnosť vyskúšať a otestovať aj za účasti poprednej slovenskej koncertnej gitaristky Miriam Rodriguez Brüllovej, ktorá pôsobí tiež ako pedagóg na Bratislavskom konzervatóriu. Aby sme vám potenciál nástroja predstavili v čo najlepšom svetle, pani Miriam nám na ňom zahrala niekoľko ukážok v rôznych štýloch. Tie si môžete prehrať na našom YouTube kanáli.
Testovaný nástroj s modelovým označením Dolce S pochádza zo série EcoLine s matnou šelakovou povrchovou úpravou, ktorá nezaťažuje rezonančnú dosku ani životné prostredie. Označenie S definuje masívnu smrekovú rezonančnú dosku (pre tých, ktorí preferujú céder je tu i Dolce C). Spodná doska a luby sú z palisandrového materiálu, rovnako tak aj kobylka a hmatník spočívajúci na mahagónovom krku s naturálnym povrchom, tak ako telo gitary s otvorenými pórmi namiesto lesklého laku. Klasickú gitaru štandardného vzhľadu a proporcií ozvláštňuje drevená opierka predlaktia na hrane korpusu, vďaka ktorej sa hráč priamo nedotýka a rukou nezaťažuje rezonančnú dosku.
Technológia LRS nahradzuje tradičné vejárovité rebrovanie kombináciou subtílnejších drevených výstuží a kevlarového roštu so štruktúrou včelích plástov. Tento systém spevňuje rezonančnú dosku hlavne pod kobylkou a v jej okolí, z vnútra korpusu ho však nenahmatáte, pretože je prekrytý ešte jednou drevenou dyhou. Rezonančná doska je pravdepodobne o niečo tenšia než je štandard, čo sa prejavuje aj na jemne „papierovom“ zvuku, ale i nadpriemernom sustaine, citlivej odozve, ako i na nízkej hmotnosti celého nástroja. „Energia vibrácií produkovaná strunami je rovnomerne zdieľaná s rezonančnou doskou prostredníctvom tuhej strednej oblasti. Rezonančné krivky hornej časti LRS sú rovnomernejšie ako u gitary tradičnej konštrukcie. Neexistujú žiadne špičkové amplitúdové vrcholy, ktoré by poskytovali neharmonický zvuk, ani časté vlčie tóny pohlcujúce frekvencie v aktívnom frekvenčnom rozsahu. LRS umožňuje oveľa lepšiu rovnováhu medzi hmotou a tuhosťou gitarovej dosky,“ tak hodnotí systém LRS fínsky gitarista Tatu Varis, ktorý hráva na modeloch L100 C a Brillante C.
Do väčšej či menšej miery sa tieto vlastnosti prejavujú aj pri hre na model Dolce S, ktorá má smerom hore otvorené frekvenčné spektrum, citlivú odozvu, kontúrne, no nie až tak dynamické basy. Solídne drží ladenie a po miernom doladení dohmatu strún ponúka aj veľmi pohodlnú hru.
Svoje dojmy z nástroja, jeho plusy aj mínusy podrobnejšie zhodnotila Miriam Rodriguez Brüllová.
Na záver zostáva už len doplniť, že distribútorom značky Kantare je spoločnosť Praha Music Center so zastúpením v Nových Zámkoch a nástroj si môžete vyskúšať napríklad v bratislavskej predajni Muzikus, ktorá nám nástroj zapožičala na test.
MARTIN CHROBÁK
Distribúcia: Praha Music Center * Zapožičal: Muzikus.sk * Cena: 350 €