KONCERTY * Báleš, Jakabčic, Rothenstein

erik_rothenstein

Všetky tri projekty a ich koncertné prevedenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

BÁSNE MÚZICKÉ * František Báleš Ansámbel 

basne_muzicke

Klavirista a aranžér František Báleš v projekte predstavuje autorské skladby, ktoré vznikli pri príležitosti stého výročia vzniku Československej republiky. Autor v nich zhudobnil básne významných slovenských a českých básnikov (Ján Kostra, Ján Smrek, Jaroslav Seifert, František Hrubín, Jan Skácel, a iných).Československá poézia v čase spoločného štátu patrila medzi svetovo uznávanú literatúru (Nobelovu cena za literatúru získal Jaroslav Seifert). Krása a hĺbka týchto básní láka už desaťročia mnohých hudobníkov k ich zhudobneniu. V priestore jazzovej hudby je však toto spojenie zriedkavé. Okrem spomínaných básní zaznejú aj piesne s textami Františka Báleša. Skladby sú zaranžované pre klavír, spev, barytón saxofón, kontrabas a bicie nástroje.

 

MATÚŠ JAKABČIC CZ-SK BIG BAND

jakabcic_big_band

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band sa po prvýkrát verejnosti predstavil v roku 2004. Počas svojej existencie účinkoval takmer na všetkých väčších festivaloch ako aj samostatných koncertoch v Čechách a na Slovensku. „Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band“ sa skladá z popredných jazzmanov z Čiech a Slovenska. Ťažiskom repertoáru big bandu sú skladby M. Jakabčica, ako aj jeho autorské aranžmány známych jazzových štandardov. Od roku 2010 je jeho program obohatený o skladby z projektu „Blázni z Chelmu“, na ktorom sa autorsky okrem Jakabčica podieľa aj Erik Rothenstein, ako aj o skladby ďalších autorov – členov orchestra (Michal Motýľ, Lukáš Oravec, Ľuboš Šrámek). Orchester má v  repertoári aj Ellingtonovo a Strayhornovo spracovanie Čajkovského Luskáčika.

 

RIO DANUBIO * Erik Rothenstein Band 

erik_rothenstein_rio_danubio

Kapela pod vedením Erika Rothensteina sa predstaví s latin-jazzovým programom čerpajúcim z albumuRio Danubio a novými skladbami pripravenými  pre túto príležitosť. Autorské kompozície sú doplnené o štýlovo upravené jazzové štandardy. Bluesová forma a modálne plochy s afro-kubánskymi patternami, spevné melódie s podkladom bossa novy alebo komplexnejšie štrukturované skladby prepojené s latino groovami tvoria jadro tohto projektu. Kapela sa s projektom predstavila v Európe a na šnúre v Mexiku a Guatemale. 

erik_rothenstein
erikrothenstein.com

 

Erik Rothenstein (1973, Bratislava, Slovensko) je saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg, venuje sa jazzovej a klasickej hudbe. Po absolvovaní altového saxofónu na bratislavskom konzervatóriu odišiel do rakúskeho Grazu na Kunst Universität Graz – jazzové oddelenie, kde začal hrať na barytónovom saxofóne a venoval sa štúdiu kompozície a aranžovania. Ako kapelník vedie svoju skupinu Erik Rothenstein Band (Michal Motýľ – bass trbn, Peter Korman – kontrabas, Majo Ševčík– bicie nástroje, Pavol Bereza – gitara). Je spoluzakladateľom telesa Lento Ad Astra, kde sa spolu s klaviristkou Zitou Slavíčkovou venujú komornej klasickej hudbe. Stál pri zrode skupiny Pressburger Klezmer Band. Je členom CZ-SK Big Bandu Matúša Jakabčica a telesa Michal Motýľ Tentet. 
 

Ansambel SO 36 si spoluprácou hudobníkov rôzneho zamerania (klasická hudba, jazz)  pripomenie 120. výročie narodenia Georga Gershwina, ktorý svojou tvorbou presahoval hranice viacerých žánrov a položil tak základy modernej americkej hudby.

 

 

KONCERTY

František Báleš Ansámbel: Básne múzické

25. 9. Dolný Kubín, 

6. 10. Bratislava Kafe Scherz, 

25. 10. Lučenec  

 

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band

23. 11. Dolný Kubín

24. 11. Košice, festival Jazz for Sale

 

Erik Rothenstein Band

5. 10. Povazska Bystrica ZUS M.R. Stefanika

13. 10. Bratislava, Kafe Scherz

 

Ansambel So 36: Gershwin Reloaded

28. 10. Bratislava, VŠMU Zochova ulica

2. 12. Dolný Kubín

 

 

 

 
Článok patrí k časopisu: