Ladíme s Korgom * klipové ladičky (test)

Štvorica ladičiek jedného výrobcu ponúka prehľad o rozličných metódach, ako možno externú ladičku k nástroju pripojiť a čo od nich môžeme očakávať v praxi. Nie sú to ladičky do laboratórnych podmienok gitarárskych dielní, ale pracovné pomôcky praktikujúcich gitaristov, ktoré by mali zvládať, prípadne aj eliminovať stres na pódiu.

 

 

Korg Rimptich-C2

rimpitch_korg
Korg prichádza s druhou generáciou ladičky Rimpitch, ktorej špecifickosť spočíva v umiestnení do otvoru akustickej gitary. Na spodnej hrane otvoru ju spoľahlivo udržia tri prítlakové kontaktné body a piezo snímač prenáša rezonanciu priamo z dosky. Rimpitch váži iba 14g, čo rezonancii nástroja nebráni. Pri štandardnom a otvore s priemerom 10cm a viac je prístup veľmi pohodlný, no pri menších priemeroch (napríklad klasická gitara) je prístup k hlavnému vypínaču mierne obmedzený tenkými strunami.

rimpitch_korg

Ladička však drží rovnako dobre v oboch prípadoch. Takisto výhľad na optické rozhranie ladičky je z pozície hráča veľmi dobrý a pohodlný. Ladička nie je vhodná, ak často používame výplň otvoru proti spätnej väzbe. Nevýhodou je aj pomerne dlhá štartovacia doba – od stlačenia vypínača po schopnosť ladiť uplynú približne 4 sekundy. Ako jediná z testovanej štvorice je použiteľná výhradne pre akustické gitary a ako jediná je napájaná menšou mincovou batériou CR1620 (ostatné využívajú CR2032). Umožňuje kalibráciu v rozsahu 438-445 Hz. Napriek vyššie zmieneným výhradám a obmedzeniam, osobne považujem tento model za najzaujímavejší a najpríťažlivejší. Človek si jeho kúpou nie len vyrieši praktickú funkciu ladenia, ale môže si urobiť aj radosť.

Cena: 26 €

 

Korg AC Clip Tune

ac_clip_vox

Tento model predstavuje klipovú ladičku v jej najštandardnejšej podobe – spoľahlivý štipec s kontaktnou ploškou na kolíske, s nožičkou na kĺbe a na nej upevneným polohovateľným telom ladičky. Na nástroji to z diaľky ani z blízka nie je žiadna krása, ale akceptovateľný štandard. Z daného kvarteta má AC Clip Tune asi najlepšie komunikačné a informatívne schopnosti.

 

 

Jasný displej zobrazuje digitálnou „ručičkou“ čo treba, presne a bez väčších zaváhaní. Po zapnutí sa naštartuje do 2-3 sekúnd. Čo mne osobne trochu prekáža, je že pomerne rozmerný predný panel má po obvode displeja evokovať dizajn komba Vox AC30, pričom celkové vyhotovenie pôsobí asi najviac „čínsky“ z celého kvarteta. Na zváženie je nie práve zanedbateľná hmotnosť 27g s batériou. Inak pôsobí AC Clip Tune spoľahlivo, dá sa kalibrovať (436 - 445 Hz) + zobrazuje aktuálne nastavenie (napr. 440 Hz), funguje aj pre basgitary a podladené gitary a nástroje s kapodastrom. Umožní 8 hodín nepretržitého ladenia a za cenu 16 € ponúka veľa praktických riešení

Cena: 16 €

 

 

Korg Grip Tune

korg_grip
Ak hľadáte malú, lacnú, dobre viditeľnú, pomerne rýchlu a jednoduchú ladičku, tu je môj osobný tip. Korg Grip Tune sa dá na hlave nástroja upevniť tak z vnútornej, ako aj na vonkajšej strane, čomu je možné prispôsobiť aj zobrazenie názvov tónov tak, aby sme ich nečítali dole hlavou. Ladička je chromatická, názvy poltónov zobrazuje s #.

 

 

Výhodou je nenápadnosť – nehyzdí veľmi dizajn hlavy a nástroja aj keď zostane nasadená počas koncertu permanentne. Neprekáža fyzicky, nehrozí že by spadla a dá sa uchytiť aj tam, kde iné kvalitné ladičky (ako napríklad Boss TU-10) majú problém (Tele, Strat...). Spolu s batériou váži prijateľných 13 g a presnosť ladenia na živé hranie určite postačuje. Výrobca uvádza životnosť batérie 17 hodín.

Cena: 13,80 €

 

Korg Magnetune

korg_magnetune
Ďalšou „atrakciou“ je ladička s magnetickým uchytením. Magnetune má kruhovitý ciferník o priemer 3cm, na ktorom 6 LED diód indikuje číslo struny a dve šipky udávajú smer ladenia. Výrobca síce uvádza „12-note equal temperament“, ale kto by chcel dobre čitateľnú chromatickú ladičku, mal by hľadať inde. Magnetune je určená hlavne pre doladenie otvorených strún gitary.

 

Jednoduchosti zodpovedá aj najnižšia hmotnosť (11g) a najdlhšia deklarovaná životnosť batérie (30 hodín). Trochu prekvapivé bolo, že magnetické upevnenie nefungovalo na všetkých kľúčoch u niektorých gitár rovnako spoľahlivo, preto odporúčam vyskúšať. Popri zanedbateľnej hmotnosti a spôsobe upevnenia (ktorý môže byť zároveň prednosťou i nevýhodou), je hlavným plusom tejto ladičky jej symbolická cena. 
Cena: 4 €
 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: Music Park * www.korg.cz/sk/

Článok patrí k časopisu: