LUKE MIZMOR * Littlemore (recenzia CD)

luke_mizmor
 

Piešťanský pesničkár vydal koncom roka 2020 EP so štyrmi skladbami. Jedna z ciest zaujať viac ako len slovenský okruh poslucháčov nie je len angličtina, ale aj oceán digitálneho priestoru. Na najspevavejšiu a najchytľavejšiu zo štvorice skladieb „Wasteful Child“ vznikol videoklip. 

 

 

Zo slovenského pesničkového albumu šmrcnutého akustickým gospelom „Z tieňov Šeolu“ (2018) presedlal Lukáš na angličtinu. Globálny jazyk bol a je výzvou pre nejdeného domáceho umelca rovnako ako aktuálna doba streamu. Plusom je, že Mizmorova angličtina znie v pohode a uveriteľne. Skladby tvorí chytľavá pesničkárska melodika. Mizmorove pesničky nie sú vôbec drobnôstky v dvoch - troch minútach, čo dosvedčil už na debute. Na EP ešte viac kladie dôraz na prepracované aranžmá veršov, refrénov, prechodov vo vždy učesanej a uhladenej podobe.  Výraz oproti debutu sa upokojil, zcivilnel, miestami zádumčivo a mrmlavo usadil. Piesne vo výsledku obstoja v porovnaní s štandardmi rockpopového country. Okrem rezofonickej gitary, mandolíny a pevného hlasu tento štýl znásobuje vklad Petra Šíma (alektrické a akustické gitary, programovanie).

Mohutný hlas frázujúci na slovenské dlhé slabiky, čiže aj na neprízvučné doby, na debute ešte balansoval medzi výpoveďou a vykričaním. To frázovanie sa podprahovo dostalo aj do anglických skladieb s hutnými gitarovými aranžmánmi. Odporúčam sledovať, ktorou jazykovou cestou sa v budúcnosti Luke vydá rovnako, ako si pridať jeho štvoricu skladieb do stream plyalistu.

* * * 1/2

JURAJ GONŠOR

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: