MARTIN 000-ECHF BELLEZZA BIANCA * Biela kráska (retro test akustickej gitary)

O legendárnych nástrojoch legendárneho Erica Claptona sa toho už napísalo veľa. Všetci zasvätení poznajú jeho Gibson „Beano“ Les Paul, ktorý mu ukradli hneď po nahratí albumu John Mayall Blues Breakers v roku 1966 a o ktorom Joe Bonnamassa tvrdí, že vie, kde sa nachádza, jeho Gibson SG „The Fool“, známy z obdobia Cream, Gibson ES335, ktorý používal dlhé roky, no najviac utkvel v pamäti na veľkolepom rozlúčkovom koncerte Cream v Royal Albert Hall v roku 1968 a samozrejme jeho Fendre Stratocastre - „Blackie“ a „Brownie“. Mne sa však dostala do rúk Gitara (áno, s veľkým G), ktorú nehodno opomenúť, hoci existuje pravdepodobne len jeden videozáznam, kde ju Eric použil. Jedná sa o nástroj z dielne známeho výrobcu C. F. Martin & Co. so sídlom v meste Nazareth, štát Pennsylvania. Hrdo nesie meno Bellezza Bianca, čo v preklade znamená Biela kráska. Vyrobili ho (alebo skôr ju) v limitovanej edícii 410 kusov. Zhodou šťastných náhod sa jediná kráska (o ktorej viem) s magickým číslom 373 dostala aj k nám na Slovensko do rúk bratislavského podnikateľa a zberateľa gitár. A od neho ku mne.

Predtým, ako začnem s ódou, povedzme si, ako táto krásavica vlastne vznikla. V lete roku 2004 C. F. Martin uviedol na trh s hudobnými nástrojmi čiernu gitaru Bellezza Nera, na ktorej dizajne spolupracoval Eric Clapton s japonským hudobníkom, producentom a dizajnérom Hiroshi Fujiwarom. Jednalo sa taktiež o limitovanú edíciu 476 kusov. Táto gitara sa objavila napríklad na Ericovom albume Me And Mr. Johnson. Necelé dva roky na to, v roku 2006, prišla na trh jej sestra Bellezza Bianca. Je vyrobená z najlepších vyberaných materiálov. Vrchná doska je z Engelmannovho smreku, ktorý je všeobecne obľúbený ako hráčmi, tak aj výrobcami gitár pre jeho čistý, plný tón s úžasným balansom. Zadná doska a boky z pacifického veľkolistého javora zabezpečujú jasnú zvukovú farbu. Vnútri sú vlepené mahagónové bloky. Krk je z vyberaného tvrdého dreva s profilom do V. Na hlave s kvalitnou mechanikou Gotoh sa hrdo skvie perleťová pochodeň. Hmatník z afrického ebenu je vykladaný perleťovými snehovými vločkami od prvého po sedemnásty pražec, medzi devätnástym a dvadsiatym pražcom je logo Bellezza Bianca. Nultý pražec je z kosti (nevedno, či z prasaťa, alebo z mamuta). Kobylkový pražec, takisto z kosti, je osadený v ebenovej kobylke. Leštený biely finiš zdobí jemná diamantová retiazka lemujúca luby a stredový otvor.

Ale dosť bolo technických dát. Podstatné je to, že keď otvoríte krásny biely kufor, nedokážete sa vynadívať. Z kufra s bielym polstrovaním cítiť vanilku. Keď vezmete tú krásku do ruky, padne vám do nej okamžite a akonáhle zahráte prvé tóny, všetci prítomní v miestnosti sa ihneď otočia vaším smerom. Na tejto gitare sa nedajú hľadať chyby, pretože žiadne nemá. Na čokoľvek si spomeniete, že si na nej chcete zahrať, znie presne ako na tej-ktorej konkrétnej nahrávke. A nemyslím len Claptona. Krásne teplé basy a zvonivé výšky sú inšpirujúce. Gitara má neuveriteľne dlhý dozvuk, čím sa výrazne odlišuje od ostatných akustických gitár. Nekompromisne odhalí každý kiks, všetky tóny znejú veľmi konkrétne, či už pri sólovej hre, alebo pri hraní akordov. Vyťahovanie strún ide úplne samozrejme a sebaisto. Na gitare boli nové struny Martin Eric Clapton Signature Strings .012-.054, z ktorých som mal pocit, akoby to boli .010-tky. Pozrel som si celé DVD Eric Clapton - Sessions For Robert J a hoci tam hrá aj na Bellezze Nere, akonáhle vzal do ruky Biancu, okamžite som spozornel. Neviem, čo by som ešte dodal, snáď len to, že by som ju chcel vlastniť. Idem si radšej zahrať.
 

MARIÁN LUCKÝ
 

 

Článok patrí k časopisu: 
Súvisiace články: