Miloš Janoušek: Mapy labyrintu


Miloš Janoušek

Aktivity Miloša Janouška sú širokospektrálne: známy je predovšetkým ako folkový pesničkár, ale je i osobitým spisovateľom a dramatikom na pomedzí patafyziky a fantastiky, či scenáristom, básnikom, skladateľom a vnímavým hudobným i literárnym publicistom... So svojou dlhoročnou kapelou Jednofázové kvasenie nahral už šesť albumov, pričom posledné dva z nich – Bezfázový stav (Indies Happy Trails 2011) a Rybí menuet (Indies Happy Trails 2016) – boli v rokoch 2011 a 2017 nominované na hudobnú cenu roka FM_Rádia Radio_Head Awards . Janouškove skladby a nahrávky, či už sólové alebo skupinové, sa objavujú aj na desiatke ďalších samplerov, v divadlách ako scénická hudba atď.
 

Okrem spomínaných tvorivých činností je však Miloš Janoušek známy aj ako osobitý inštrumentalista. V jeho gitarovej hre sa prelínajú najrôznejšie hudobné vplyvy – od renesančnej hudby cez folk, country, blues až po rock – všetko hudba, ktorú prežil a vyskúšal, či už ako hudobník alebo skladateľ, na vlastnej koži.
 

Najnovšie prichádza Miloš Janoušek s vlastným sólovým albumom pod názvom Mapy labyrintu. CD prináša výsostne inštrumentálnu, prevažne gitarovú hudbu a charakterizuje ho mäkký a zároveň zvonivý zvuk jeho akustických gitár, výrazné hudobné motívy a miestami až takmer meditatívna nálada. Album tvorí 18 nahrávok, väčšina z nich sú pôvodné skladby, ale  v osobitých úpravách sa tu objaví aj hudba renesančného skladateľa Johna Dowlanda, škótske  a bretónske tradicionály. Na nahrávkach dominujú Janouškove gitary, ale s prispením hudobníkov, ako je Milošov spoluhráč z Jednofázového kvasenia Karol Svozil (flauty) alebo hráč na klávesy Miroslav Nemec vznikla zvukovo farebná a hudobne nápaditá nahrávka, ktorá len potvrdzuje okrídlené úslovie, že gitara je malý orchester.
 

A prečo práve Mapy labyrintu? Ako s nadhľadom hovorí autor: „album prináša množstvo preplietajúcich sa motívov gitár, štýlov a nálad, takže nie je od veci mať so sebou mapu, aby poslucháč nezablúdil“.
 

CD Mapy labyrintu Miloša Janouška vydalo brnenské vydavateľstvo Indies Happy Trails  a krst sa uskutočnil dňa 7. apríla 2017 v Divadle TICHO a spol. v rámci koncertu Jednofázového kvasenia.

 

 Viac o Milošovi Janouškovi a CD Mapy labyrintu:

www.jednofazovekvasenie.sk

www.janousek.szm.com

 

Facebook:

https://www.facebook.com/Mapy-labyrintu-233050423840370/?fref=ts