Na showcase Weltschmerzen vydavateľstva sa predstaví významná producentka Puce Mary (DK)


 

Medzi vystupujúcimi umelcami*kyami reprezentujúcimi slovenský experimentálny label Weltschmerzen budú Boris Vitázek, András Cséfalvay, Tittingur x Pain Palace a Zaffer 9.

Slovenské hudobné vydavateľstvo Weltschmerzen pripravilo na 2. apríla showcase, ktorý sa uskutoční v bratislavskom klube Fuga. Počas neho vystúpi dánska experimentálna umelkyňa Puce Mary, ktorá je jednou z najvýraznejších noiseových hudobníčok súčasnosti. Vlastným menom Frederikke Hoffmeier vydáva na labeloch PAN či Posh Isolation. Ako ústredné meno súčasného industriálneho noisu sa etablovala cez spolupráce s menami ako napríklad Loke Rahbek (Croatian Amor) či Drew McDowall (Coil), Varg2TM, Kali Malone, Lucy Railton, Bill Kouligas či Stephen O'Malley (Sun O)))). Jej živé vystúpenia, ktoré sa často odlišujú od štúdiových nahrávok, sa vyznačujú chaotickou zúrivosťou, repetíciou či priam násilnou naliehavosťou.

Za vyše desať rokov tvorby vydala dvanásť albumov. Debutovala s kazetou Piss Flowers (2010) a následne s albumom Success (2013) v Posh Isolation. Najlepšie kritickú odozvu priniesol album The Drought (2018), ktorý vyšiel v berlínskom vydavateľstve PAN a pre ktoré aktuálne chystá ďalší album. The Drought bol hodnotený ako jeden z najlepších elektronických albumov roka v magazínoch ako Pitchfork, Exclaim!, Metacritic, Resident Advisor či The Quietus.

Vydavateľstvo zastúpia jeho traja zakladatelia v unikátnom koncertnom prevedení Tittingur x Pain Palace. Dominik Suchý, Matúš Mordavský a Tomáš Prištiak si pripravili polo-improvizovaný set, v ktorom odznejú ich sólové projekty, tak aj materiál z Tittingur a Pain Palace. V jednom sete sa spoja notoricky známe ťažkotonážne beaty, hlučné drony, ale aj tiché fieldrecordingy.

Ďalším zástupcom vydavateľstva je Boris Vitázek, vizuálny umelec, svetelný dizajnér a scénograf. Tento rok debutoval albumom Amalgam, na ktorom demonštruje svoj záujem o široké spektrum elektronickej hudby. Každá skladba je celistvou sonickou architektúrou, pričom umelec sa zameriava na postupne sa vytrácajúci prah medzi umelým a organickým a ešte viac ho zahmlieva.

András Cséfalvay je vizuálny umelec, minuloročný laureát Ceny Nadácia Tatra banky za umenie, ktorý v tom istom roku debutoval vo Wetlschmerzene s albumom Future Role of the Church in the Forthcoming Environmental Transformation. Introvertným hlasom no naliehavo spieva o svojich fantazijných konceptoch, environemtnálnych traumách či planetárnom ekosystéme bytostí. S vlastnoručne poskladanou gitarou vťahuje poslucháčstvo do autentického prostredia úplne iných svetov.

Na showcase vystúpi aj debutujúce duo Zaffer 9 (Helena Hájková, Viktor Jenčus), ktoré kombinuje prvky witch house, glitchcore a hyperpopu. Vykričané vokály znejú na pozadí dekonštruovaných beatov a melódií inšpirovaných post-internetovou dobovu. V marci vydali svoj debutový album Milk.

-
Predpredaj v sieti GoOut.

 

 

Podujatie Weltschmerzen Showcase z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner.