Namiesto krstu albumu prináša Jana a ja nový videoklip

jana_krcmarova

 

V septembri projekt Jana a ja vydal debutový album Lesokruhy. Jeho krst bol naplánovaný na koniec októbra, okolnosti ale líderku projektu donútili zmeniť plány. Videoklip k pesničke Plavák je pozdravom pre fanúšikov v čase plánovaného krstu a zároveň pozvánkou do sveta hudobno-lyrických hádaniek z dielne Jana a ja.

 

Viete, čo má na mysli Jana Krčmárová, autorka textu a hudby, v tomto prípade aranžovanej a produkovanej Ľubošom Šrámkom, keď sa povie plavák? V pesničke vám dáva niekoľko možností, z ktorých si môžete vybrať. Odpoveď vraj nájdeme aj priamo vo videoklipe, treba len pozorne počúvať a sledovať, kam vás obrázky zanesú. 

 

Hudobná produkcia pesničky bola jednou z najprepracovanejších na albume Lesokruhy, obsadenie zahŕňa okrem spevu Jany Krčmárovej a klavíra (Ľuboš Šrámek) aj sláčikové kvarteto Mucha Quartet, trúbku Ondreja Jurašiho či lesný roh Viliama Vojčíka, flautu Barbory Kolářovej, či v krátkej časti „postrach z lesa“, ako si ju Jana Krčmárová pre seba výstižne nazvala, aj flautu Lucie Pintérovej. Atmosféra pesničky bola dotvorená pomocou elektroniky a loopov.

 

krcmarova
 

Väčšina záberov do videoklipu bola natočená koncom leta, pričom opäť ide o spoluprácu Jany Krčmárovej a Jany Fašungovej, ktorá sa prednostne venuje portrétnej a umeleckej fotografii, ale spolupráca pri nakrúcaní a dotváraní videoklipov sa dámam tak zapáčila, že sa Jana Fašungová ďalšiemu natáčaniu vôbec nebráni, skôr naopak, do budúcna spolu Jana (kamera) a Jana (cast a strih) plánujú aj ďalšie spolupráce.

 

Na otázku, ako sa dá skĺbiť odlišný pohľad umelkýň, keď to jednu ťahá skôr k minimalizmu a druhú viac k prírode, Jana Fašungová odpovedá: „Minimalizmus sa objavuje v mojej tvorbe prirodzene, vedome ho neriešim. Preto aj pri spolupráci s Jankou vôbec neriešim dilemu príroda versus minimalizmus. Čokoľvek spolu vytvoríme, vždy bude mať v sebe charakteristický a nezameniteľný rukopis. Dôležitý je súzvuk, ktorý medzi nami ako umelkyňami je. Janka píše lyrické, až magické texty a ja mám rada vizuálne príbehy pripomínajúce sny, ktoré však nemusia mať nevyhnutne úvod, vyvrcholenie a záver. Jednoducho len tak plynú, presne ako Jankina hudba. V tomto sa úplne zhodneme a je to vidno aj v klipoch, ktoré sme spolu robili: vždy sú plné vizuálne silných a zaujímavých obrazov.“

 

Jana Krčmárová zase odkazuje: „Ďakujem všetkým, ktorí mi za posledný mesiac, odkedy vyšiel album Lesokruhy, vyjadrili podporu, vypočuli, pochválili, dali spätnú väzbu, album si kúpili v mojom online obchode alebo hudbu počúvajú cez streamingové služby – a vôbec ich nie je málo, veľmi sa z toho teším. Sľubujem, že krst albumu bude, keď sa nám všetkým spoločne podarí zvládnuť aktuálnu situáciu. Buďme k sebe dobrí, nech je to čím skôr.“

 

 

 

 

JANA A JA:

JANA A JA je umeleckým projektom hudobníčky a poetky Jany Krčmárovej, umelkyne s citom pre poéziu a kompozíciu. Mágia hudby a textu dokonale funguje v jej autorských skladbách so slovenskými textami. Vystupuje aj v rámci multižánrových a literárnych podujatí. Projekt JANA A JA je premenou Jany z pesničkárky za klavírom na plnohodnotný hudobný projekt. Spolupracuje tiež s klaviristom, aranžérom a producentom Rolandom Kánikom (Sonic Cat Studio). V predchádzajúcich dvoch rokoch odohrala komorné koncerty s Petrom Kunzom a Luciou Pintérovou. Jej skladba Čierne barany sa objavila aj na albume Ľuboša Šrámka s názvom Perforomances, ktorý získal cenu Esprit Jazz Award 2019 za najlepší jazzový album. Debutový album Lesokruhy v hudobnej produkcii Ľuboša Šrámka vyšiel 9. septembra 2020.

 

 

 

krcmarka

 

 

Aktualizované info:

Jana Krčmárová

 

 

Facebook:     www.facebook.com/janaaja.sk  

Instagram:     www.instagram.com/janaaja.sk  

Web:             www.janaaja.sk

YouTube:      www.youtube.com/channel/UCSjJHGGcOxXMi2JbZgrP5hA

 

Spotify, Apple Music a iné: JANA A JA