Neexistujúca kapela The Ružbachs vydala album


 

Skupina, ktorá si spolu nikdy nezahrá. The Ružbachs vydali album, ktorý je zbierkou zhudobnených básní slovenského spisovateľa Michala Baláža. Podieľali sa na nej Martin Husovský, Ľuboslav Petruška a Stano Čorej. Platňa vznikla už minulý rok v štúdiu Umpax, keď si prešovskí hudobníci našli pár dní voľna medzi nahrávaním a koncertovaním so svojimi domovskými kapelami. Impulzom bola zbierka básní Ø z pera Michala Baláža alias Ružbacha.

Nestáva sa často, aby sa skladateľ rozhodol zhudobniť celú básnickú zbierku, najmä ak nemá príliš veľa času. A takto vznikla eponymná platňa Oxrón v podaní neexistujúcej kapely The Ružbachs. Najväčší podiel na zhudobnení albumu má Martin Husovský. „Mišo mi poslal celú svoju básnickú zbierku Ø, nech si vyberiem text pre ďalší singel Komajoty. Keď som ju dočítal, povedal som mu, že ju celú zhudobním. Pre The Ružbachs som vybral desať piesní. Náhodne som otvoril stránku a ten text som zhudobnil. Takto to vyšlo, to je náš Oxrón. Náhoda, osud, nehoda?“ Zbytočne za tým budú poslucháči hľadať nejakú koncepciu. Išlo o náhodný výber, ktorý bol pre zúčastnených spirituálnym muzikantským zážitkom a tešením sa zo slobody pri tvorení.

Album vznikol vďaka zbierke básní Ø. „Je to nórske písmenko, ktoré samo o sebe nič neznamená. Je súčasťou abecedy, ale páči sa mi jeho fonetický zvuk. Je to hrdelná hláska, ktorá pre mňa evokuje širokú škálu emócií. Od prekvapenia, zarazenia, úľaku a pod. Jej grafický znak zas vyjadruje prázdnotu, ničotu a niektorí ho využívajú, keď vypisujú na šekoch nulovú hodnotu. Preškrtnutá nula,“ dodáva autor textov a nehrajúci člen neexistujúcej kapely Michal Baláž.

Prvá pesnička, ktorá dala podnet pre vznik tejto platne sa volá, Kozmos. „Huso mi poslal demo verziu s tým, že chce zhudobniť viac týchto textov. Nechal som mu voľnú ruku. Viem, že ich vyberal náhodne, ale mne to znie aj koncepčne. Finálny zvuk a mix albumu mal na starosti Stano Čorej. Pre mňa je to kvalitný, dobrý album a žánrovo netradičný. Na Slovensku sa takáto umeleckejšie poňatá muzika na pomedzí mainstreamu a alternatívy veľmi nerobí,“ dodáva Michal „Ružbach“ Baláž.

Album Oxrón neexistujúcej kapely The Ružbachs, ktorej členovia sa nie všetci osobne poznajú, napríklad práve autor textov Michal Baláž s Ľuboslavom Petruškom sa zatiaľ nikdy nestretli, je k dispozícii cez Deezer, Spotify, iTunes a Google Play. Možno k nemu vznikne netradičná fyzická podoba. O dvojstránkový cover sa postarala dizajnérka a grafička Terézia Denková.

Vypočujte si ukážky: http://www.deezer.com/album/15770888

 

Zdroj: Edo Kopček