NI Komplete Kontrol M32 * mikro keyboard kontroler (test)

komplete_kontrol

 

Požiadavky hudobných producentov sa menia s dobou a trendmi - masívne keyboardy osemdesiatych rokov sú dnes nahradené malými, prenosnými a cenovo dostupnými kontrolermi, ktorým stačí USB pripojenie a celý orchester je na dosah. Častokrát fungujú iba ako "predĺženie" ovládacieho rozhrania do fyzického sveta tak, aby hudobník mal aspoň akú takú klaviatúru pod rukami. Ideálne ak sa zmestia do batohu spolu s laptopom a slúchadlami a prenosné štúdio je na svete. Aj samotná klaviatúra prešla zmenou. Dlhé klávesy podľa vzoru klasických pián uberajú na dĺžke, šírke aj hĺbke stlačenia. Tieto tzv. mini-keys sa objavili v rôznych formátoch azda u každého výrobcu klávesových kontrolerov alebo syntetizátorov. Rovnako veľká aká je ich popularita je aj hlas ich odporcov. Profesionálnym klávesákom môžu spôsobovať boľavé zápästia, či pripadať krkolomné a nehrateľné.


 

 

Native Instruments sa chytili trendu mini-keys s ich novým MIDI kontrolerom Komplete Kontrol M32. V mnohom sa ponáša na ich A-sériu, ktorú sme recenzovali nedávno. Horná časť klávesov zostáva nezmenená - nájdete tu ovládacie prvky pre DAW, tlačidlá arpeggiatora a akordového (chord) módu, miniatúrny OLED displej, osem nekonečných encoderov citlivých na dotyk pre nastavenie parametrov a hlavný multifunkčný encoder pre výber nástrojov. Rozloženie je veľmi prehľadné a intuitívne, najmä pri použití NKS kompatibilných pluginov, ktoré systém namapuje automaticky. V prípade nastavení parametrov kláves, arpeggiatora či akordov, je potrebné zaostriť na malý displej, čo nie je vždy pohodlné pre oči.

 

Výhodou oproti ostatným MIDI kontrolerom je systém NKS - Native Kontrol Standard, ktorý zjednocuje mapovanie parametrov a kategorizáciu nástrojov. Vďaka nemu nemusíte riešiť neporiadok vo virtuálnych nástrojoch a presetoch. Stačí si vybrať kategóriu (napr. „bass“) a systém vyberie len tie presety naprieč všetkými nástrojmi, ktoré sa hodia do danej kategórie. Potom už len scrollujete a počúvate. Ak chcete zmeniť vlastnosti nástroja, stačí sa dotknúť encodera a na displeji sa zjaví parameter, ktorý mení. A to všetko bez toho aby ste čokoľvek museli nastavovať.

 

Najväčšie zmeny sa dotkli klaviatúry, ktorá sa scvrkla a zároveň narástla na 32 kláves (2,5 oktávy od F po C). Pri hraní komplexných akordov alebo oktáv sa klávesy naviac vždy zídu a nie je potrebné až tak často transponovať celú klaviatúru. Mechanika je, ako by sa dalo od mini-kláves čakať, jednoduchá. Kratší pivot spôsobuje, že sú klávesy oveľa ťažšie pri koreni než na koncoch (najmä u čiernych kláves) a tak sa ťažšie pracuje s dynamikou zvuku a „velocity“ parametrom. Ako bolo v úvode spomenuté, mini-klávesy nie sú určené ani stavané na virtuózne klavírne hranie, ale môžu poslúžiť na rýchle ovládanie softvéru, či ako doplnok ku väčšiemu klávesovému nástroju.
 

komplete_kontrol
 

Koliesko pitch-bendu a modulácie vystriedali dotykové plôšky podobné tým u Arturie KeyStep alebo MiniLab. Sú dostatočne responzívne a umožňujú techniky, ktoré by sa s bežnými kolieskami nedali - napríklad ťukanie na rôzne miesta čo má za následok prudké zmeny parametrov. Bohužiaľ, inžinieri z Native Instruments na ne použili matný plast, takže sa po častom používaní nerovnomerne ošúchajú.

 

Celková konštrukcia Komplete Kontrol M32 je aj napriek menším rozmerom stále robustná a vydrží aj hrubšie zaobchádzanie. Menší formát nájde svoje miesto na rušných pracovných stoloch, no dĺžka 475mm je príliš veľa na väčšinu bežných ruksakov. Práve tým sa M32 stavia do zvláštnej polohy - snaží sa byť menšou a prenosnejšou alternatívou ku Komplete Kontrol A25, avšak je stále veľká na cestovanie. Veľa prázdneho miesta na vrchnej polovici mohlo byť využitého napríklad na pitch-bend a moduláciu a tak by sa nástroj skrátil o drahocenné centimetre. Cenovo je M32 len o cca 20€ lacnejší než A25, čo nemusí byť rozhodujúci faktor v prípade výberu nového MIDI kontrolera. V tomto prípade naozaj záleží na preferencii ku mini-keys a celkovému formátu nástroja.

 

 

Ak sa však pozrieme na Komplete Kontrol M32 ako na kompletný balík pre domáceho producenta, cena 119€ je veľmi dobrá ponuka. Tak ako pri ostatných produktoch značky Native Instruments, aj tu je pribalené množstvo virtuálnych nástrojov. Komplete Start je novinkou obsahujúcou zhruba 2000 zvukov - od syntetizátorov, živých nástrojov, bicích až po sample, loopy a efekty. Okrem toho sú v balíku aj Monark (emulácia Minimooga), Reaktor Prism (modálny syntetizátor), Scarbee Mark 1 (Fender Rhodes) a Maschine Essentials s hŕbou samplov na produkovanie beatov. A aby toho nebolo málo, klasicky je prítomná aj okresaná, avšak plne použiteľná verzia Ableton Live 10 Lite.

 

Komplete Kontrol M32 je určený najmä pre začínajúcich producentov, hudobníkov na cestách (s dosť veľkým batohom) alebo jednoducho ľudí, ktorí bojujú o voľné miesto na stole. Mini-keys nemusia vyhovovať každému, takže odporúčame vyskúšať pred kúpou. V prípade nespokojnosti je stále v ponuke aj väčšia A-séria v rôznych veľkostiach. Výber a množstvo pribaleného softvéru je v cenovej kategórii 119€ bezkonkurenčný a plynulá integrácia s NKS systémom veľmi intuitívna. Doteraz najlacnejší MIDI kontroler od Native Instruments si nájde svojich priaznivcov a určite naštartuje nejednu hudobnú kariéru.

 

MAREK OSRMAN

 

Distribúcia: Sunteq * www.studio.sk * Cena: 119€

Článok patrí k časopisu: