Nový Populár 3/2023 uvádza Peter Lipa

Peter Lipa nedávno vydal nový album a oslávil okrúhle výročie. Tieto dve udalosti rozvírili mediálnu hladinku a dodatočne, no o to vďačnejšie na ne reagujeme aj v našom časopise. No nie len na ne. Peter sa na našu hudobnú scénu nevzniesol vďaka jednému hitu, dočasnej vlne záujmu, alebo s pomocou bulváru. Jeho vzostup bol doslova evolučný, no o to pevnejšiu a stabilnejšiu pozíciu si vyslúžil. Sledujeme ho a sme s ním v kontakte desaťročia – od čias keď ešte ako štyridsiatnik nemal žiadnu platňu, ale detská hviezda Darinka Rolincová už áno. Na koncerty Lipa-Andršt Blues Bandu sme chodievali rovnako vďačne, ako na tie Mišíkove s Etc... a boli sme prinajmenšom periférnymi svedkami celej jeho nasledujúcej hudobnej anabázy, ktorá dobrý vkus nikdy neurazila a často prinášala svieže momenty. Ale Peter nie je iba interpret a dnes už i autor desiatok nápaditých piesní s citom pre chytľavý a pritom inteligentný text. Má na to obklopiť sa skvelými hudobníkmi, ktorí jeho repertoár naživo posúvajú na novú úroveň. Je to človek, ktorý hudbu nasáva intenzívne a s láskou aj ako poslucháč a vie o nej veľmi veľa. Zároveň sa o svoje vedomosti rád podelí, či už ako hudobný redaktor, alebo ako solídny organizátor a konferencier. Veľmi si ceníme jeho priateľskú povahu a ochotu pomôcť dobrej hudbe na ceste k otvoreným ľuďom a naopak – pomáhať ľuďom, aby sa dostali k hudbe s overenou kvalitou.

Peter Lipa bol pred jedenástimi rokmi prvým respondentom v sérii našich promo videí Nový Populár uvádza... a sme radi, že prijal pozvanie opäť a prelistoval nový časopis, v ktorom jeden z dominantných článkov z pera Andiho Ray Haverdu sa týka práve jeho.

 

 

Objednať časopis / predplatné TU

 

Keďže Peter sa v lete zdržiaval väčšinou mimo Bratislavy, nebolo jednoduché nájsť si vzájomný časový priesečník. Asi na tretí pokus sa nám podarilo stretnúť sa a nahrať tento záznam (viď vyššie). Bolo to v deň jeho účasti na už tradičnom devínskom „Koncerte slobody“, kde okrem skupiny Petra Lipu zahrali ešte ďalšie československé legendy starej školy: Janko Lehotský rezident z Líščieho údolia, domáci Pavol Hammel a cezpoľný Olympic. Peter Lipa a celý jeho band (Rado Tariška - sax, Peter Lipa mladší - keys, Jakub Kačic - ds a Richard Csino – bg) odohrali fenomenálny koncert s podporou spevavo naladeného publika. Myslím, že obe strany si z piatkového večera 18. 8. odniesli pekné zážitky a my vám aspoň sprostredkovane ponúkame ukážku v podobe pesničky „Prosperita“.  

 

Video a text
Martin Chrobák

 

Vydanie časopisu z verejných fondov podporil Fond na podporu umenia.

Článok patrí k časopisu: