OVATION Elite 1778TX (test)

Ovation, model 1778TX sa radí do vynovenej série Elite TX, ktorá reprezentuje zlatú strednú cestu a nachádza sa v neveľkom priesečníku množín, kde sú nástroje EŠTE cenovo dostupné a zároveň UŽ aj kvalitné. 

Zdá sa, že inovatívny princíp gitár Ovation sa za vyše štyridsať rokov od svojho vzniku (1966) napevno udomácnil na hudobnej scéne. Po boome popularity, ktorý tieto nástroje zažili na prelome 70. a 80. rokov si stále udržiava dostatočný počet priaznivcov, i keď sériová výroba presťahovaná z USA do južnej Kórei naznačuje, že v súčasnosti sa predávajú skôr ekonomické modely.

telo

Telo
Stredne hlboký korpus nástroja zo sklolaminátového materiálu Lyrachord je kompromisom medzi hlbokým korpusom, ktorý dodáva gitarám Ovation silnejší zvuk a až prekvapujúco objemné basy, a maximálne pohodlnou plytkou verziu, ktorá sa však v súčasnej ponuke nástrojov tejto značky ani nenachádza. Treba dodať, že kompromis uspokojivý. Zvuk nástroja je vyvážený.

Rezonančná doska
Povrchová úprava rezonančnej dosky má rovnakú farbu aj štruktúru ako materiál korpusu, po otvorení poklopu sa však môžeme presvedčiť, že v skutočnosti je to masívny smrek kategórie AA so znižovaným rebrovaním typu X. Čierny, mierne drsný povrch rezonančnej dosky je príjemný na dotyk a je aj praktický – nezostávajú na ňom viditeľné stopy mastnoty z rúk, pri dotyku sa nelepí a zdá sa, že dokáže nástroj lepšie ochrániť pred drobnými nehodami (a to je veľká prednosť vzhľadom k tomu, že model 1778TX nie je ako „pracovný nástroj“ určený do vitríny, ale na pódiá a do skúšobní). Gitara je pri pohľade spredu celá čierna,bez zbytočných ozdôb. Jediným optickým akcentom na doske sú tri väčšie a osem menších rezonančných otvorov asymetricky umiestnených na basovej strane korpusu. Toto umiestnenie pomáha udržiavať prirodzenú akustiku nástroja vo vyváženom spektre, síce v nie príliš širokom koryte frekvenčného koridoru, ale v o to použiteľnejšom pásme vyšších stredov a stredobasov, ktoré sa dobre sníma do linky a nie je márne ani akusticky, pri hre nasucho.

krk

Krk
Javorový krk s profilom v tvare C približuje Ovation hráčom na elektrickú gitaru. Je stabilný (spolu s korpusom dobre drží ladenie aj po povolení a opätovnom dotiahnutí všetkých strún) a okrem palisandrového hmatníka nie je prekladaný iným druhom dreva. Pražce sú dobre zvládnuté, ladia a nie sú zdrojom žiadnych problémov. Krk je po každej stránke zjednodušený a naznačuje prísny ekonomický dohľad nad procesom výroby. Čo je však dôležitejšie, nie je to na úkor funkčnosti ani zvuku.

Nastavenie, konštrukcia a vlastnosti
O nástroji sa dá povedať, že nastavený bol už tak, ako prišiel na test v krabici. Široká kompenzovaná kobylka intonovala veľmi slušne a výška strún, s istou rezervou, bola taktiež vyhovujúca. Elektrickí hráči zrejme uprednostnia pred natiahnutými dvanástkami skôr pohodlnejšie struny s priemerom od 0.010. Pohľad do vnútra korpusu nás uistí, že lepidlom pri spájaní rezonančnej dosky s plastovým korpusom sa nešetrilo. Detaily schované oku nepôsobia najkrajšie, ale dôležité je, že celok funguje ako má. Človeka nevdojak napadne, že veľa geniálnych, časom overených nápadov vznikla v snahe ušetriť čas a výrobné náklady.

Hrateľnosť
Menzúra gitary Ovation Elite TX má 642 mm, čo je síce o tri milimetre menej, než má napr. dreadnought Martin, ale na pocit má Ovation krk akoby ešte kratší. Vďaka zaoblenému korpusu to ľavá ruka nemá k základným polohám na hmatníku tak ďaleko. Hra na gitaru s telom lutnového tvaru má svoje špecifiká. Treba rátať s tým, že postojačky má takýto nástroj menšiu opornú plochu, tým pádom aj menšiu stabilitu, ale o to variabilnejší sklon. Posediačky sa hrá dobre. Vďaka zdrsnenému povrchu na spodnej hrane sa gitara nekĺže po kolene (ako staršie modely) a prístup do vyšších polôh je vďaka výrezu výborný. Šírku nultého pražca výrobca uvádza ako 1.6875" (42.8 mm), v skutočnosti som ale nameral necelých 42 mm. Do premeriavania som sa pustil na základe pocitu stiesnenosti na prvých políčkach, kam sa mi v istých situáciách počas prvých dní nemestili prsty. Neskôr som si na nový feeling privykol a motorika prstov na hmatníku ako-tak akceptovala nové prostredie, no tento Ovation asi nie je nástroj vhodný pre drevorubačov. Okrajové struny sú od bočnej hrany hmatníka vzdialené cca 3mm, čo je dobre, aby struny neprepadávali cez okraje, o to užšie sú však ich osové vzdialenosti.

brucho

Zvuk akustický
Korpus Ovationu pri porovnaní s celomasívnym nástrojom neprodukuje toľko alikvot. Menej ovorených výšiek nie je vždy na prekážku. Celkové spektrum je vyrovnané, nástroj má atak, ale nie je uprskaný. Dynamika sa prirodzene tvaruje podľa štýlu hry. Gitara je vhodná aj na akordický doprovod, čo sa o každom akustickom nástroji povedať nedá. Treba priznať aj určitú komprimáciu a jemné obmedzenie dynamiky, ktoré zrejme majú svoj pôvod v materiáli korpusu a možno čiastočne aj v povrchovej úprave dosky, ale podobne, ako u PA bední z drevotriesky alebo plastu – rozdiel počuje ten, kto ho počuť chce...

Zvuk elektrický
Elektronika Ovation OP Pro so zabudovanou ladičkou a snímačom Ovation OCP-1K je kľúčom k bezproblémovému ozvučeniu na pódiu i v štúdiu. Signál je veľmi priateľský k rôznym typom zosilnenia – od kvalitného PA, až po malé kombo pre elektrickú gitaru. Odolnosť voči spätnej väzbe je excelentná! Snímač pod kobylkou na poklep po doske nereaguje tak, ako u nástrojov, ktorých zvuk je snímaný aj z dosky. Zvuk do linky je plný, v porovnaní s inými nástrojmi (magnetický snímač Takamine, piezo PRS SE Angelus) by sa dalo povedať, že Ovation nie je tak vzdušný a jemný, zato však obsahuje všetko čo treba. Aho hovorí Andrej Šeban – má to aj stredy, aj výšky, aj basy. Na nahrávke tento zvuk funguje bez potreby ďalšej ekvalizácie, je prítomný a má svoj jedinečný charakter.


 

Záver
Keby gitary Ovation existovali pred sto rokmi, asi by na ne hrával aj Django. K jeho štýlu hry by sa hodili a vedeli by byť nápomocné. Dnes k hlavným kladom patria dve položky – cena (testovaný model 589 €) a elektrický zvuk - každá osve, ale aj vo vzájomnom pomere. Pokiaľ neporovnávame Ovation s celomasívnymi akustickými gitarami (čo by bol tak trochu systém jablká/hrušky), potom záporom je snáď iba užší hmatník, aj to len potenciálnym. Na kladnom hodnotení s príchuťou pozitívneho prekvapenia sa zhoduje väčšina užívateľských recenzií a komentov na internete a ja sa s nimi stotožňujem.

MARTIN CHROBÁK

 

Variáciou tohto modelu je Ovation s krkom dlhším o 2 pražce - Elite TX D-scale

 

 

Článok patrí k časopisu: