Piatkové finále v Bratislave. Organizátori odkazujú: Ešte nekončíme!

ja_som_kultura

 

Iniciatíva Ja som kultúra – Priestor pre živú kultúru vyvrcholila piatok, 18. decembra, v bratislavskom MMC. Na pódiu sa počas posledného večera vystriedalo až 5 zoskupení. 

 

Na stránke www.jasomkultura.sk a Facebook profile iniciatívy, ako aj na sociálnych sieťach rôznych slovenských mediálnych portálov, kultúrnych inštitútov, klubov či samotných hudobníkov, si koncerty počas dvoch týždňov pozrelo vyše 130 tisíc divákov. K iniciatíve sa pridalo viac ako 50 spriatelených stránok na facebooku, ktoré cez crossposting priamo zdieľali live premiéry koncertov. 

 

Ešte nekončíme

Dobrovoľné vstupné si môžete zakúpiť až do konca decembra na Ticketportal a Predpredaj.sk . Svoju obľúbenú kapelu, klub, alebo samotný projekt Ja som kultúra. Priestor pre živú kultúru. môžete stále podporiť prostredníctvom QR kódu s transparentným účtom. Uvidíte ho na svojich obrazovkách pri sledovaní každého z online koncertov. Všetky koncerty nájdete v archíve na našej web stránke www.jasomkultura.sk

 

Piatkové finále

Žánrovo pestrí večer otvorila Dorota Nvotová spolu so svojím triom. Kedysi nespútaná rockerka už viac ako dva roky experimentuje s jazzovými melódiami v sprievode výnimočných hudobníkov Maja Slávku na bicie a Filipa Hittricha na basu. Počas koncertu odznela aj pieseň ktorú hudobníčka napísala k 20. výročiu úmrtia jej otca Jara Filipa.

 

 

V Bratislave odohrala koncert aj menšia zostava populárnych Preßburger Klezmer Band. Energické klezmerovské melódie doplnila spevom Marta Potančoková spolu so spievajúcim kontrabasistom Samom Alexandrom. Na klavír ich doprevádzal Valér Miko a na bicie Ján Oriško. 

 

 

O úspešnej iniciatíve Aby kultúra žila a online festivale Plody Doby prišiel porozprávať fotograf a hudobník Peter Konečný. Neskôr sa postavil za kontrabas ako člen, pre tento večer jedinečného, SK Jazz Quintetu. Zostavu doplnil Gabo Jonáš na klavír, Juraj Bartoš na trúbku, Matúš Jakabčic na gitaru a Martin Valihora na bicie.

 

Štvrtú kapelu finálneho večera netreba nikomu predstavovať. Nestarnúci hit Dobrý večer priatelia či skladbu Pomaly domov z nového albumu Pohybliví v nehybnom odohrali populárni rockeri z kapely Le Payaco. Ich takmer nekonečné turné sa v roku 2020 kvôli pandémii neuskutočnilo. Tešíme sa, že sa zúčastnili našej iniciatívy a veríme, že budúci rok všetko dobehnú.

 

 

Predvianočný čas si priam pýtal jemný klasický záver. Mucha Quartet v spolupráci s gitaristkou Miriam Rodriguez Brüllovouboli tou pravou koncertnou bodkou. Večerom sa niesla v ich podaní aj skladba Fandango od známeho talianskeho skladateľa Luigiho Boccheriniho.

 

 

Naše plány

Aj naďalej sa snažíme o to, aby sme mohli podporiť viac ako 15 klubov a aby projekt pokračoval aj v Novom roku 2021. Našim partnerom môže byť ktokoľvek, kto má chuť podporiť kultúru prostredníctvom iniciatívy Ja som kultúra. Vítame každého partnera, ktorý s kultúrou cíti, chce byť jej súčasťou a má chuť finančne prispieť do balíka, ktorý sa využíva na projekt Priestor pre živú kultúru. V budúcnosti máme ambíciu plánovať ďalšie projekty pod hlavičkou tejto iniciatívy.

Kultúrou sme všetci. Je to celá spoločnosť. Otázka toho aby kultúra žila sa netýka len kultúry samotnej. Nie je to otázkou len spoločnosti, politikov, vlády či štátu. To, aby kultúra v nás žila a v našej krajine fungovala, je úlohou nás všetkých.