Pohybliví v nehybnom – nový album skupiny Le Payaco

 

le_payaco

 

17. apríla 2020 prichádza skupina Le Payaco po piatich rokoch s novým albumom Pohybliví v nehybnom. Novinka príjemne prekvapí osobitou, až filmovou atmosférou, payácovsky hravými postupmi, textami a  dvojhlasnými spevmi. 

„Tak nejako k tomu prirodzene prišlo. S Martinom spievame na tomto albume väčšinu pesničiek spolu. Doteraz to bolo skôr naopak. Dobre nám to spolu znie a dvojhlasy sa v poslednej dobe z pesničiek takmer vytratili, čo je škoda, pretože sú nám veľmi blízke. Väčšina  folklórnych pesničiek je na dvohlasých spevoch postavená a my máme trošku výhodu oproti iným, že nie sme kapela s jedným spevákom.“ Povedal o albume Tomáš Sloboda.

Le Payaco mali v pláne nový album predstaviť 16. 4. na bratislavskom koncerte, ktorý presunuli kvôli vzniknutej situácii a karanténnym opatreniam na jeseň tohto roku. V rámci jesenného turné k albumu „Pohybliví v nehybnom“, odohrajú niekoľko koncertov po celom Slovensku.

 

payco_nehybnom

 

Na novom albume dostali omnoho viac priestoru aj inštrumentálne plochy ako sme boli u Le Payaco na predošlých albumoch zvyknutí. Hovorí o albume Tomáš Sloboda:

„Od začiatku nám bolo jasné, že tento album bude iný. Celý proces bol ako vždy veľmi slobodný, len s tým rozdielom, že teraz sme zistili, že naša nová hudba pripomína skôr hudbu do filmu, a že to asi nebude len taký ďalší pesničkový album. To nás celkom príjemne prekvapilo a parádne nakoplo. Zamerali sme sa tak hlavne na atmosféru, ktorá sa tak preniesla aj do textov. Prvý krát sme si medzi sebou vymieňali nástroje a veľa experimentovali. Veľmi sme si to užívali. Myslím, že je tú pohodu z albumu cítiť.“

 

le_payaco

 

Juraj Vitéz dodáva: „Na albume sme pracovali priebežne počas roka 2019. Spravili sme si niekoľko kapelových sústredení na chalupe, kde sme si zobrali nástroje a tvorili v úplnej izolácii. Tak sme to robili kedysi a veľmi sa nám táto taktika osvedčila. Máme tam čas ponoriť sa úplne do našej hudby a vytiahnuť tak zo seba maximum.“

O albume Pohybliví v nehybnom kapela hovorí ako o vyzretejšej verzii samých seba, kde sa naplno odhalila ich skupinová myseľ.

Album vychádza vo vydavateľstve BRUUDER Records, ako LP na 12“ čiernom vinyle, na CD - digipack a digitálne (DL) na všetkých dostupných streamingových službách. Album je možné si zakúpiť zatiaľ výhradne na stránke vydavateľstva www.bruuder.eu 

Klip ku titulnej skladbe Pohybliví v nehybnom: 

 

 

Le Payaco založili v roku 1996 štyria kamaráti a spolužiaci, gitarista Tomáš Sloboda, basgitarista Martin Stempel, bubeník Juraj Vitéz a gitarista Stanislav Petrov, ktorý po vydaní debutového albumu v roku 2000 z kapely natrvalo odišiel. V Bratislave sa rýchlo stali jednou z najvyhľadávanejších kapiel a postupne sa stali pravidelnými účinkujúcimi a headlinermi na najväčších slovenských festivaloch. Vydali šesť albumov a niekoľko veľmi úspešných singlov. Pesničky ako Sadni si mi na kolená, alebo Dobrý večer priatelia doslova zľudoveli. V týchto dňoch vychádza kapele šiesty album pod názvom Pohybliví v nehybnom. Na titulnú pieseň natočil videoklip známy režisér Branislav Vincze, v ktorom hlavné postavy stvárnili populárny herci a zároveň životný partneri Zuzana Norisová a Ondej Kovaľ.