Pomôžme Ukrajincom (Editorial)

ukraina

Priatelia, situácia v Ukrajine eskaluje a Európa prežíva najťažšie chvíle od 2. svetovej vojny.
 
Ukrajina bojuje aj za nás a potrebuje efektívnu pomoc s rastúcou humanitárnou krízou, ktorú tento ozbrojený konflikt spôsobil. Predpokladáme, že mnohí z vás sa už do niektorej z foriem pomoci zapojili. Ak sa chcete ešte lepšie zorientovať v tom, ako môžete pomôcť, vybrali sme pre vás niekoľko preverených možností, ako podporiť organizácie, ktoré pomáhajú na hraniciach alebo na ukrajinskej strane.
 
Ešte viac možností nájdete na stránkach Nadácie Pontis a Darujme.sk, ktoré sú aj našimi zdrojmi.
 
(Mediálna poznámka: Ak chcete sledovať dianie na Ukrajine „z prvej ruky“, najrýchlejší zdroj sa zdá byť Twitter. Tu sú odporúčané a overené kanály, ktoré ak začnete odoberať, podobne zamerané zdroje sa vám začnú samé ponúkať: @Fbeyeee, @andrewofpolesia, @televizeseznam, @AlexandrMitrofa, @nexta_tv, @Kasparov63. Oficiálny kanál Volodymyra Zelenského: @ZelenskyyUa)
 

ADRA Slovensko
ADRA otvorila centrum pomoci utečencom na hranici vo Vyšnom Nemeckom. Postavili tam veľký stan ako odpočinkovú zónu. Ich help team bus slúži ako ambulancia pre zdravotníkov organizácie Equita, help bus slúži tiež na transport utečencov a utečenkýň napr. do Košíc. ADRA zhromažďuje aj materiálnu pomoc.
 
Prispieť môžete tu: www.adra.sk/pomoc-pre-ludi-z-ukrajiny
Sledovať aktivity organizácie môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky.
 
Bystriny
Mapujú a dokumentujú situáciu na všetkých troch hraničných priechodoch. Informácie nájdete na ich facebookovej stránke aj Instagrame.
 
Človek v ohrození
Organizácia zriadila stanoviská v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom. Postavila stany, kde sa ľudia môžu zohriať, poskytuje im humanitárnu pomoc (občerstvenie, toalety, nabíjačky, psychosociálnu podporu). Človek v ohrození pomáha aj na ukrajinskej strane hranice v Ubli.
 
Prispieť môžete tu: www.clovekvohrozeni.sk/pomoc-ukrajina
Priamu pomoc, ktorú organizácia aj vďaka finančnej podpore vykonáva, si môžete pozrieť na ich facebookovej stránke.
 
Depaul Slovensko: https://depaulslovensko.darujme.sk/pomoc-ukrajine/
Depaul Slovensko chce vyzbieranými peniazmi pomôcť kolegom z Depaul Ukrajina. Potrebujú finančnú pomoc, ktorá im v týchto kritických dňoch umožní ďalej pomáhať, a to nielen ľuďom na ulici, ale aj ďalším, ktorí kvôli vojne ušli, alebo stratili svoj domov. Zbierkou bude financovaná humanitárna pomoc podľa potrieb, ktoré budú na ukrajinskej strane. Ak sa situácia zhorší a kontakt bude prerušený, peniaze budú použité na pomoc ukrajinským utečencom na Slovensku.
 
Nadácia Integra: https://integra.sk/kampane/kriza-na-ukrajine/
Svojím darom podporíte opatrenia, ktoré v čase núdze poslúžia ľuďom na úteku priamo na Ukrajine, alebo v okolitých štátoch, najmä v Poľsku a na Slovensku. Na Ukrajine pomohli zriadiť dočasné útočisko pri Kyjeve pre ľudí v pohybe a priamo tam poskytujú pomoc.

IPčko
Tím psychológov poskytuje na hraniciach psychosociálnu podporu a krízovú intervenciu. Psychológovia okrem toho trávia čas s deťmi a hrajú sa s nimi, aby prišli na iné myšlienky. IPčko tiež spustilo krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku.
 
Prispieť môžete tu: ipcko.darujme.sk/podporte-psychologicku-pomoc-na-hraniciach-s-ukrajinou
 
MAGNA
Slovenská humanitárna organizácia MAGNA začala s distribúciou liekov a zdravotníckeho materiálu zo svojich skladov na Ukrajine. Prvý materiál putuje do zdravotníckych stredísk a zdravotníkom v oblasti severozápadne od hlavného mesta Kyjev. Organizácia mapuje potreby nemocníc v Kyjeve.
 
Prispieť môžete tu: donate.magna.org/sk/ukrajina  
Sledovať aktivity organizácie môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky.
 
Maltézska pomoc Slovensko
Organizácia postavila vo Vyšnom Nemeckom humanitárne stany, kde 24 hodín denne pomáha nájsť utečencom a utečenkyniam ubytovanie, zaistiť bezpečnú a bezplatnú dopravu, či poskytnúť teplý čaj a jedlo. Zriadili tiež wifi hotspoty.
 
Prispieť môžete tu: www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK5609000000005187922648
Sledovať aktivity organizácie môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky.
 
Mareena
V hraničnej zóne pôsobí ako bod prvého kontaktu po tom, čo ľudia prejdú hranicou z ukrajinskej strany na slovenské územie. Ľudia prichádzajúci z Ukrajiny sú často veľmi zmätení a nemajú informácie o tom, aký status momentálne na Slovensku majú, čo im umožňuje a aké majú možnosti. Mareena spustila tiež informačný web pre ľudí z Ukrajiny www.ukraineslovakia.sk v spolupráci s Ligou za ľudské práva.
 
Priamu pomoc, ktorú organizácia, aj vďaka finančnej podpore, vykonáva, si môžete pozrieť na ich facebookovej stránke.
 
Migračné informačné centrum IOM
Na hraniciach má svoj tím – koordinuje sa so všetkými neziskovkami a poskytuje právne, návratové a integračné poradenstvo. Centrum informuje o svojich aktivitách na facebookovej stránke.
 
Post Bellum: https://postbellum.darujme.sk/ochranme-ukajincov-v-boji/
Spolu s českým Post Bellum použijú finančnú podporu na ochranu ľudí v boji. Zabezpečujú nákup nepriestrelných viest, prilieb a ďalších obranných pomôcok, ako napríklad rukavíc, okuliarov, topánok a špecifického zdravotníckého materiálu, ktorý je potrebný pri vojnových zraneniach.

Slovenský Červený kríž
Pracovníci a dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža pomáhajú v Ubli, Uliči, Veľkých Slemenciach a Vyšnom Nemeckom. Poskytujú prvú pomoc, v rámci svojho mandátu služieb aj spájanie rodín a asistujú v prípade, že v dôsledku konfliktu stratia kontakt so svojimi blízkymi. Pomáhajú aj pri preprave imobilných ľudí a pri podporných službách. Organizácia momentálne neplánuje zasielať materiálnu pomoc priamo na Ukrajinu.
 
Sledovať jej aktivity môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky, podporiť činnosť tu: Konflikt na Ukrajine – Slovenský Červený kríž (redcross.sk)
 
Slovenská katolícka charita
Na mieste ponúka utečencom občerstvenie, odvoz, ubytovanie a neskôr aj právne služby či preklady.
 
Prispieť môžete tu: charita.darujme.sk/ukrajina/
Bližšie informácie a fotografie, ako pomoc prebieha, nájdete na facebookovej stránke organizácie.
 
Slovenský skauting
Časť tímu Ústredia Slovenského skautingu sa na dobu neurčitú sťahuje na východ Slovenska koordinovať prácu dobrovoľníkov Skautskej služby priamo do centra diania. Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť tu: bit.ly/dotaznik-dobrovolnika-pomoc-ukrajine  
 
Sme spolu – UkraineSlovakiaSOS: https://smespolu-ukraineslovakia.darujme.sk/sos/
Organizácia pomáha ľuďom v núdzi na Ukrajine už od roku 2014. Teraz potrebuje urgentne zabezpečiť zdravotnícky materiál, spacáky či hygienické potreby pre obete vojny. Informácie o miestach zbierok, kde môžete priniesť potrebné veci, nájdete tu.
 
UNICEF Slovensko
Rodinám na úteku dodali viac ako 20-tisíc litrov pitnej vody. Na únikových trasách zriaďujú MODRÉ CENTRÁ, kde poskytujú informácie, ale taktiež sú to bezpečné miesta pre matky s deťmi. Identifikujú tu aj nezaopatrené deti, snažia sa ich spojiť s rodinami a poskytnúť im ochranu. Na Ukrajine majú momentálne 140 pracovníkov a ďalšie stovky dobrovoľníkov a partnerských organizácií. Okrem toho v krajine pôsobia mobilné tímy v teréne, ktorých úlohou je poskytovať psychosociálnu pomoc deťom a rodičom.
 
Prispieť môžete tu: www.unicef.sk/ukrajina
Sledovať aktivity organizácie môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky.
 
 Ďakujeme vám!

Zdroj: Marian Jaslovský pre www.mindshare.sk

 

Článok patrí k časopisu: