Program festivalu Viva Musica! 2021

17.7., 20:00, Nádvorie Starej radnice 

AJNA MAROSZ & SOLAMENTE NATURALI 

 

Ajna Marosz, zobcová flauta

Miloš Valent, husle

Solamente naturali

 

Viva Musica! festival je neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave a aj v roku 2021 prinesie to najlepšie z klasickej hudby v podaní svetových slovenských umelcov. V rámci otváracieho koncertu 17. ročníka festivalu sa predstaví mimoriadne talentovaná Ajna Marosz, 13-ročná flautistka z Podhoria pri Žiline, ktorá v roku 2020 zvíťazila v medzinárodnej talentovej súťaži Virtuosos V4+, konanej pod záštitou operného speváka a dirigenta Plácida Dominga. Ajna sa hre na zobcovej flaute venuje od svojich piatich rokov a na svojom konte má víťazstvá z viacerých renomovaných interpretačných súťaží. V spolupráci so špičkovým slovenským súborom pre starú hudbu Solamente naturali uvedie Koncert F dur Georga Philippa Telemanna (TWV 51: F1) a Koncert c mol Antonia Vivaldiho (RV 441). Program doplnia ďalšie skladby v podaní Solamente naturali a jeho umeleckého vedúceho, huslistu Miloša Valenta. Názov súboru v preklade znamená „iba prirodzenosť“, pričom práve spontánnosť, prirodzenosť, intuícia a hľadanie širších súvislostí sú umeleckým krédom členov súboru pri oživovaní „starej hudby“.

 

 

 

* * * * * 

 

20.7., 20:00, Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská ul.

PAVEL HAAS QUARTET

 

Veronika Jarůšková, 1. husle

Marek Zwiebel, 2. husle

Luosha Fang, viola

Peter Jarůšek, violončelo

 

Po víťazstvách na súťažiach Pražská jar a Premio Paolo Borciani, Reggio Emilia v Taliansku v roku 2005 sa Pavel Haas Quartet zaradil medzi najvýraznejšie svetové komorné súbory súčasnosti. Kvarteto koncertuje po celom svete a na svojom konte má osem CD albumov, za ktoré získalo viaceré prestížne medzinárodné ocenenia (6 x Gramophone Award, BBC Music Magazine Award, Diapason d’Or a ď.). Pavel Haas Quartet vznikol v roku 2002 na podnet Veroniky Jarůškovej (1. husle) a v súčasnosti sú jeho ďalšími členmi Marek Zwiebel (2. husle), Luosha Fang (viola) a Peter Jarůšek (violončelo). Súbor nesie meno po českom skladateľovi Pavlovi Haasovi (1899 – 1944), jednom z najtalentovanejších žiakov Leoša Janáčka, ktorý bol v roku 1941 nacistami uväznený v židovskom gete v Terezíne a o tri roky neskôr zomrel v koncentračnom tábore v Osvienčime. Kvarteto, ktorého traja členovia pochádzajú mimochodom zo Slovenska, sa na festivale Viva Musica! predstaví po prvýkrát a uvedie sláčikové kvartetá Bedřicha Smetanu, Bélu Bartóka a Antonína Dvořáka.

 

 

 

* * * * * 

 

 

22.7., 18:00, Stará tržnica

HLBOKOMORSKÉ ROZPRÁVKY

 

Robert Roth, rozprávač

Vladislav Šarišský, klavír, ústna harmonika, theremin

Snežana Jović-Werner, akordeón

Ján Kružliak ml., husle

Jozef Hepner, heligón

 

„Predstav si vodný svet pod morskou hladinou. Ako v hrnci plnom dobre posolenej planktónovej polievky tam plávajú ryby, chobotnice, medúzy, morské panny, kôrovce, ulitníky, obrovské cicavce, ponorky a jeden či dva batyskafy. A úplne dole, morské dno...“

 

Obľúbená kniha Hlbokomorské rozprávky slovenskej spisovateľky Moniky Kompaníkovej a ilustrátorky Veroniky Klímovej vyšla prvýkrát v roku 2013 vo vydavateľstve Artforum a bola zaradená medzi najkrajšie knihy Slovenska. Hlavnými hrdinami príbehu sú lenivá a tučná, ale dobrosrdečná ryba Biba s polámanými zubami, a had Rado, ktorý má pokazený lampáš a cíti sa byť opustený a stratený. Keď tieto dva osamelé živočíchy v hlbokomorskej temnote náhodou na seba narazia, vznikne medzi nimi hlboké priateľstvo. Spolu hľadajú domov aj morské sklo, spolu usporiadajú podmorskú veselicu a odháňajú ponorky. Dobrodružstvá ryby Biby a hada Rada už boli spracované ako bábkové divadlo i vo forme audiorozprávok, ktoré prerozprával Robert Roth a hudbu k nim vymyslel Vladislav „Slnko“ Šarišský. Práve z audioknihy vychádza aj premiérové koncertné uvedenie Hlbokomorských rozprávok na festivale Viva Musica!. Robert Roth sa predstaví nielen ako rozprávač, ale aj ako autor piesní a spevák v sprievode podmorskej kapely v zložení Snežana Jović-Werner (akordeón), Ján Kružliak ml. (husle) a Jozef Hepner (heligón) pod vedením skladateľa a klaviristu Vladislava Šarišského, ktorý je autorom hudby, aranžmánov i hudobného naštudovania. 

 

Koncert sa uskutoční v Starej tržnici, priamo pod sieťovou inštaláciou Tube od zoskupenia Numen/For Use.

 

Vstupné na koncert je jednotné a každý návštevník i dieťa potrebuje vstupenku. 

 

Ukážka: https://www.facebook.com/watch/?v=10154320322298275

 

 

* * * * * 

 

23.7., 20:00, Nádvorie Starej radnice 

STANO PALÚCH: PREMENY

 

Stano Palúch, husle

Daniela Tomešová, spev

Eugen Vizváry, klavír

Marcel Comendant, cimbal

Peter Korman, kontrabas

Michal Fedor, bicie

 

Huslista, aranžér a multiinštrumentalista Stano Palúch sa na slovenskej hudobnej scéne vyníma ako univerzálny hráč bravúrne sa orientujúci vo swingu, fusion, world music, ale aj v klasickej či ľudovej hudbe. Stabilne vystupuje so svojím Pacora triom a pre svoje mimoriadne umenie a univerzálnosť je vyhľadávaným partnerom mnohých slovenských a českých umelcov. Koncertoval vo väčšine štátov Európy a v USA, nahrával pre Český a Slovenský rozhlas, Slovenskú televíziu a ORF. Producentsky sa podieľal na viacerých albumoch slovenských a českých hudobníkov v oblasti world music. Je autorom hudby k väčšine predstavení SĽUK-u, autorom hudby k filmom (Chyťte hoÁbelov čierny pes) a k divadelným predstaveniam (Slovenské národné divadlo, Komorné divadlo Martin) a vyhľadávaným aranžérom. V rámci svojho autorského večera predstaví svoju tvorbu za účasti hostí ako Daniela Tomešová (spev), Eugen Vizváry (klavír), Marcel Comendant (cimbal), Peter Korman (kontrabas) a Michal Fedor (bicie).

 

 

 

* * * * * 

 

27.7., 20:00, Veľký evanjelický kostol

ZÁMEČNÍKOVÁ & LAPŠANSKÝ

 

Slávka Zámečníková, soprán

Marian Lapšanský, klavír

 

Program festivalu Viva Musica! v roku 2021 prinesie okrem iného aj viaceré exkluzívne hudobné spojenia. Pozvanie vystúpiť na festivale prijal medzinárodne uznávaný klavirista, pedagóg a generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, Marian Lapšanský, ktorý si k spolupráci prizval svetovo slovenskú opernú hviezdu – sopranistku Slávku Zámečníkovú. Marian Lapšanský patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského hudobného života. Počas svojej rozsiahlej hudobnej kariéry účinkoval na tých najprestížnejších koncertných pódiách a festivaloch, spolupracoval so svetovými orchestrami, dirigentmi a sólistami, je členom porôt niekoľkých medzinárodných klavírnych súťaží a držiteľom viacerých prestížnych ocenení. V rámci premiérovej spolupráce so Slávkou Zámečníkovou, ktorá je od septembra 2020 členkou operného súboru Viedenskej štátnej opery, uvedú diela z tvorby Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmsa a ďalších. 

 

 

 

 

* * * * * 

 

28.7., 21:00, Námestie pri Eurovea (voľný vstup)

KRISTÍNA SMETANOVÁ: RECITÁL

 

Kristína Smetanová, klavír

 

Všestranne talentovaná Kristína Smetanová patrí medzi naše najvýraznejšie mladé hudobné talenty. Študovala na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a už počas štúdia získala niekoľko medzinárodných ocenení. Okrem hry na klavíri sa venuje aj kompozícii a spevu. Ako sólistka spolupracovala so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Symfonickým orchestrom VŠMU. S klaviristkou Júliou Novosedlíkovou pôsobí v klavírnom duu Devanas, s ktorým v roku 2019 absolvovali koncertné turné v Holandsku a v Číne. V rámci sólového klavírneho recitálu na festivale Viva Musica! uvedie program zložený z diel Ravela, Rachmaninova, Respighiho a Suchoňa. Vstup na koncert je bezplatný.

 

 

 

* * * * * 

31.7., 20:00, Nádvorie Starej radnice 

VLADISLAV ŠARIŠSKÝ: ANieL

 

Vladislav Šarišský, klavír

Serenum Orchestra

Konstantin Ilievsky, dirigent

 

Hudobnej kompozícii sa venuje od útleho detstva, je laureátom Medzinárodnej skladateľskej súťaže S. Prokofieva v Petrohrade a držiteľom čestných diplomov Hollywood Gold Awards a New York Movie Awards. Vladislav Šarišský má za sebou mnohé skúsenosti so špičkovými orchestrálnymi telesami na Slovensku, v Luxemburgu, Rusku, Bielorusku, na Ukrajine, v Českej Republike a Taliansku. Je autorom hudby k desiatkam divadelných inscenácií a filmov. Ako skladateľ, aranžér, klavirista či hráč na ústnu harmoniku figuruje na desiatkach albumov klasickej, jazzovej i populárnej hudby. Je považovaný za pokračovateľa hudobnej tradície Mariána Vargu, Mareka Brezovského a Deža Ursínyho. V rámci autorského koncertu na festivale Viva Musica! uvedie spolu so svojím Serenum Orchestra pod taktovkou Konstantina Ilievskeho výber z vlastnej komornej tvorby – skladbu ANieL, ktorá vznikla ešte za študentských čias, a skladby Black Swan a Formálna rozluka, ktoré napísal pre Ansámbel SO36 pod vedením Erika Rothensteina. 

 

 

 

* * * * * 

 

5.8., 20:00, Veľký evanjelický kostol

BRŠLÍK & MATEJČÍK

 

Pavol Bršlík, tenor

Michal Matejčík, harfa 

 

V línii výnimočných spojení bude festival pokračovať aj v auguste. Svetoznámy tenorista Pavol Bršlík sa festivalovému publiku v minulosti predstavil už viackrát, naposledy v roku 2018 na galakoncerte West Side Story pri príležitosti storočnice amerického hudobného skladateľa, klaviristu a dirigenta Leonarda Bernsteina. Tentokrát si k spolupráci prizval harfistu Michala Matejčíka, ktorý žije a pôsobí vo Viedni a patrí k zanieteným propagátorom tohto kráľovského hudobného nástroja nielen v rámci klasickej hudby, ale tiež v popovej a elektronickej hudbe. Výber z piesňovej tvorby Richarda Straussa, Franza Schuberta či Mikuláša Schneidera-Trnavského v špeciálnych úpravách pre spev a harfu zaznie na ich spoločnom koncerte 5. augusta 2021 vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici.

 

 

 

 

* * * * * 

 

7.8., 20:00, Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská ul.

LETTERE AMOROSE

 

Judit Bárdos, umelecký prednes

 

Le nuove musiche:

Hilda Gulyás, soprán 

Lenka Molčányiová, zobcová flauta

 

Stano Palúch, barokové husle

Lucia Krommer, viola da gamba

Pierre Pitzl, baroková gitara 

Jakub Mitrík, chitarrone

 

 

Lettere amorose je projektom slovenského lutnistu Jakuba Mitríka a jeho súboru pre starú hudbu Le nuove musiche, v rámci ktorého si k spolupráci prizvali herečku Judit Bárdos (Fair Play, Herec a ď.), dvojnásobnú držiteľku ocenenia Slnko v sieti a nominácie na filmovú cenu Český lev. Lettere amorose sú príbehom nešťastnej lásky. V diele sa prelína Ovidiov text – ľúbostný list kráľovnej Dido venovaný Aeneovi, s ranobarokovou hudbou, ktorá zaznie na historických nástrojoch v originálnej zvukovej podobe. Súbor Le nuove musiche sa venuje tzv. historicky poučenej interpretácii ranobarokovej hudby. Pri interpretácii využíva kópie historických nástrojov ako chitarrone, baroková gitara, husle, violončelo, viola da gamba, arpa doppia a ď. Okrem interpretácie sa súbor zároveň intenzívne venuje aj výskumu a uvádzaniu diel, ktoré na Slovensku doteraz uvedené neboli. Členovia Le nuove musiche pravidelne spolupracujú s významnými európskymi súbormi pre starú hudbu ako napr. Bach Consort Wien, Wiener Akademie, Capella Leopoldina, Collegium 1756, Solamente naturali a ď.

 

 

 

 

 

* * * * * 

 

14.8., 20:00, Slovenský rozhlas 

JÁNOŠÍK (1921) 

Projekcia prvého slovenského celovečerného hraného filmu s orchestrom

 

Stano Palúch, autor hudby, husle, dirigovanie

Klaudius Kováč, klavír

Marcel Comendant, cimbal

Róbert Ragan, kontrabas

Peter Solárik, bicie 

Orchester Viva Musica!

 

 

Záver 17. ročníka festivalu Viva Musica! bude patriť projekcii filmu Jánošík (1921) bratov Siakeľovcov, ktorý je považovaný za prvý slovenský celovečerný hraný film. Premiéra filmu bola 25. novembra 1921 v Prahe, 1. decembra 1921 v Chicagu a 3. januára 1922 v Žiline. V roku 2021 uplynie sto rokov od jeho vzniku a pri tejto príležitosti si zároveň pripomíname storočnicu slovenského filmu. 

 

Plány na natáčanie filmu Jánošík začali v Chicagu, kam sa Jaroslav Siakeľ presťahoval pred prvou svetovou vojnou. Tesne po vojne ho poverila skupina Slovákov žijúcich v USA, aby s bratom Danielom urobili film, ktorý by zobrazil hrdinské epizódy z Jánošíkovho života. Pre nakrúcanie si vybrali okrem iného exteriéry v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre, odkiaľ pochádzali. Režisér Jaroslav Siakeľ zveril úlohu Jánošíka vtedy už známemu divadelnému a filmovému hercovi Theodorovi Pištekovi. Predstaviteľka Aničky, Mária Fábryová, naopak, skúsenosti s filmovaním nemala, kamera jej dokonca naháňala strach. Jánošík (1921) sa spočiatku premietal na Slovensku a v USA, najmä americkým Slovákom, záujem oň sa však postupne vytratil a upadol do zabudnutia. Film ostal majetkom producenta Jána Závodného, amerického Slováka, rodáka z Brezovej pod Bradlom, ktorý ho uložil do svojej garáže v Chicagu. Až v roku 1970 priniesol takmer celý zachovaný film (jeho tzv. americkú kópiu) osobne späť na Slovensko a daroval ho Slovenskému filmovému ústavu.

 

Projekcia filmu Jánošík (1921) zaznie s autorskou hudbou huslistu a aranžéra Stana Palúcha, ktorá vzniká priamo na objednávku festivalu. Pre svoje mimoriadne umenie a univerzálnosť je Stano Palúch jedným z najvyhľadávanejších hudobníkov nielen u nás, ale aj v susednej Českej republike. Projekt zastrešuje po hudobnej stránke a na koncerte sa zároveň predstaví aj ako dirigent.

 

Koncert sa koná v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. 

 

 

Ukážka: