S Celeste Buckingham o jej slovenskom singli a roku v znamení spoluprác

celeste

 

Naša speváčka s najexportnejším potenciálom Celeste Buckingham si k svojim 22. narodeninám nadelila hudobný darček. V spolupráci s producentom Petrom Pannom a raperom Kalim nahrala svoju len zdanlivo rozprávkovú novinku Alica z ríše divokých. Pri tejto príležitosti sme sa stretli a dali o tom reč.

 

Tak ako sa to vlastne celé zbehlo?

Celeste: Peter Pann (PP) sa mi ozval, že má podklad, na ktorý by si vedel predstaviť môj spev a požiadal ma o spoluprácu. Hudobne sa mi to páčilo a inšpirovalo ma to, tak som sa rozhodla do toho ísť a začala si dávať dokopy melodickú linku.

PP: Keď som vec zložil, napadlo mi, že Cel by sa tam hodila. Osobne sme sa nepoznali, tak som sa s ňou spojil cez nášho spoločného priateľa, rapera Vladisa. Brnkol som jej. Stretli sme sa u mňa v štúdiu, Cel priniesla jeden svoj rozrobený text a perfektne to tam sadlo. Zhodli sme sa, že by sme na spoluprácu mohli osloviť Kaliho. On sa nám zanedlho ozval naspäť, že ho téma baví, hudba ho baví, spev ho baví, celé ho to baví a dá to. Za čo sme mu teda vďační - vieme že aktuálne vôbec nepíše, lebo je vypísaný, však osem albumov dal a odmietol aj nejaké spolupráce...

Celeste: Ja som si medzičasom odskočila za rodičmi do Ameriky, chlapci zatiaľ nahrali Kaliho part, potom sa robil mix a zároveň sa vybavovali všelijaké tie produkčné záležitosti. Prišlo to celé v pravý čas, lebo už aj fanúšikovia sa vypytovali, čo chystám a kedy dám nejakú novú slovenskú vec.

 

Dohodli ste sa na spoluautorstve?

Celeste: Melodické linky sú moje, základ priniesol Peter, Kaliho je flow, takže sa to autorsky primerane podelilo.
 

Máme z toho názvu čítať medzi riadkami niečo o tvojej divokej stránke?

Celeste: Skôr by som v tom hľadala súhrn všetkých tých emócií, ktoré človek zažíva. Ja mám v sebe veľmi silné vnútorné dieťa. To sa teraz prejavilo týmto kvázi rozprávkovým námetom. Alica je postavou, s ktorou som sa vedela stotožniť. Napríklad v boji s vonkajšou realitou, jej prijatím a na druhej strane, s možnosťou z nej utiecť. Nie v zmysle nejakého zbabelého úteku od svojich problémov a vzťahov, skôr aby mal človek nejaké to svoje miesto, kde sa nestratila tá detská nádej a radosť. A zvedavosť. Vidieť to z tohto zorného uhla a vyriešiť si to s čerstvou hlavou a čistou dušou.
 

Považujem ťa za jednu z najlepších našich speváčok. Čo takto si časom skúsiť niečo nadžezlé?

Celeste: Ešte zrejme nedozrel čas. Ja som mimochodom veľmi sebakritická a kým nie som na niečo dostatočne pripravená, tak s tým síce vnútorne koketujem, skúšam si to v súkromí, ale von s tým nejdem, pokiaľ nie som 100% presvedčená, že na to mám a aj to tak cítim. Pracujem na tom, aby som spevácky napredovala, mám dobré základy, spev som študovala osem rokov. Inak mojím snom je robiť blues a veci s rockovými prvkami. Môj hlas je tak postavený a myslím, že skladby, aké skladali Randy Newman, Bonnie Raitt, Janis Joplin a Jimi Hendrix by mi celkom sadli. Mám rada aj staršie veci od Princa a Michaela Jacksona.
 

Prečo po predošlých spoluprácach s rapermi padla tentoraz voľba na Kaliho?

Celeste: Kali je jeden z najoriginálnejších hip-hopových umelcov. Tie pesničky, ktoré on dáva von, sú všetky o niečom. V rámci našej spolupráce som mu ani nemusela nič hovoriť, on sa v tom hneď našiel a dal do toho to svoje. Veľmi ma prekvapilo a zároveň potešilo, že môj slovenský text ho oslovil a inšpiroval.
 

Používaš odposluch do ucha?

Celeste: Mám, kúpila som si ho, ale nepoužívam. Zistila som, že to neznášam. Ja skrátka potrebujem staré hnusné monitory, aby na mňa bzučali, čím hlasnejšie, tým lepšie. Doma intonujem ako sám Pán Boh. Aj v sprche. Môj výkon je však extrémne závislý na tom, ako ľudia reagujú. A mám rada výzvy. To ma vždy nakopne. A nestačí mi to zvládnuť, ja to chcem ovládať.
 

S ďalšou otázkou sa obraciam na Petra Panna: Keďže sme do istej miery aj muzikantský fachmagazín, s akými mašinami pracuješ?

PP: V štúdiu mám monitory Adam A7. Zvukovku mám RME a používam aj Multiface 1, splašil som si ju, keď sa už nevyrábala. V počítači mám samozrejme more plug-inov a VST-čiek.
 

Z logiky veci: nebude v tvojej zbierke spoluprác s rapermi najbližšie nasledovať Rytmus?

Celeste: Ja nechcem len Rytmusa, ja chcem Kontrafakt. To by ma bavilo.
 

Ešte späť k promovanému singlu - povedz niečo o klipe.

Celeste: Režíroval ho Michal Nemtuda. Okamžite pochopil, že ulietavam na Timovi Burtonovi a podľa mňa perfektne namiešal ten mix temnoty a krásy. Točili sme na takom zámočku...

PP: Však si to mrknite.

 

Ideš dať tento rok von svoj nový album?

Celeste: Mhm. Bude do značnej miery prelomový. Rok 2017 je pre mňa rokom duetov. Album, ktorý by mal byť vonku na jeseň, chcem postaviť na čo najväčšom množstve spoluprác s rôznymi producentmi.

Tak nech sa darí. Good luck!

 

Aby bol rozhovor kompletný, oslovili sme aj Kaliho, ktorý v čase rozhovoru nebol fyzicky prítomný: Čaf Kali, čím ťa oslovila téma Celestinej pesničky?

 

Kali: Hlavne tým, že aj moja priateľka sa volá Alica, ale chcel som mať aj spoluprácu
s Celest.

 

Nemyslíš si, že spoluprácami raperov s popovými spevákmi môže image rapovej scény vymäknúť a ortodoxní raperi to môžu dokonca odsudzovať? 

Kali: Scéna určite nevymäkne kvôli pár interpretom, čo do týchto spoluprác idú. A určite to pár jedincov odsudzuje, aj keď takéto spolupráce sú vo svete bežná vec. Našťastie ma názory druhých na moju osobu nikdy nezaujímali.
 

Trúfol by si si s Celeste strihnúť pesničku v angličtine?

Kali: Určite nie. Neviem anglicky tak, aby som sa nemusel hanbiť, keď si to ľudia vypočujú.

 

Dobrý flow chce okrem iného slušnú slovnú zásobu a cit  pre rým. Čítaš poéziu?

Kali: Nečítam vôbec. Keď skončím s hudbou, začnem čítať. Nechcem byť ovplyvnený tým, čo prečítam a vedome, či nevedome používať frázy z kníh.

 

Bola by z Celeste dobrá raperka?

Kali: Celeste je veľmi všestranne nadaná. Pohyb, prejav, vie sa tváriť atď. Určite by to aj
v rape dotiahla ďaleko.

 

ANDREJ TUROK

Foto: Lukáš Dvořák

Článok patrí k časopisu: