SAKAE SD1455MA/M-(DRY/PW) * maple snare 14″ x 5,5″ (test)

sakae_snare

 

         Keď som dostal ponuku písať svoju prvú recenziu na malý bubon (snare drum), moje „naivné“ očakávanie bolo, že sa ku mne dostane produkt od firmy, ktorú už ako dlhoročný muzikant/skladateľ budem registrovať, či už od iných kolegov - bubeníkov z pódií, alebo z masmédií. Prišiel mi však bubon od značky, o ktorej som doteraz žiadnu informáciu nezachytil. Neviem, či je to snáď spôsobené mojím osobne všeobecne zlým prehľadom o produktoch na trhu, alebo som len jednoducho nemal tú česť sa ešte s touto značkou stretnúť. Na moje prekvapenie však ide o firmu, ktorá bola založená už takmer pred sto rokmi, a na prestížnej NAMM show sa podľa mojich zistení pravidelne objavuje už od roku 2012.
 


 Firma Sakae sa zameriava na výrobu shell
setov, malých bubnov, pedálov a cajonov.

Na test sa ku mne dostal javorový bubon (maple drum) o veľkosti 14"x5.5". Pri rozbaľovaní na mňa síce nepôsobil nijak obzvlášť výnimočne, dokonca som mal pocit, že sa ku mne dostal inštrument „nižšej triedy“ (mohlo to byť v dôsledku toho, že môjmu oku všeobecne nelahodia bubny v úprave Pearl White), no opak bol pravdou a po pár úderoch som si ho jednoducho zamiloval. Ide o vysoko-kvalitný nástroj, ktorý má svoje miesto medzi ostatnými top produktmi na trhu.

 

         Bubon je vyrobený z kvalitného severoamerického javora. Korpus sa skladá zo šiestich vrstiev tohto dreva, čo spolu vytvára hrúbku 7,2mm. Ako sa dočítate na oficiálnych stránkach firmy Sakae: „pozornosť venovaná detailom a snaha o dokonalosť ich priviedli k výrobe viacerých obručí“ (hoops). Bubon teda môžete dostať v dvoch verziách: Righty Halo 

 

(alebo „triple flange hoop“ - obruč ohnutá smerom von - pre otvorenejší zvuk a viac vyšších harmonických frekvencií), alebo Mighty Halo (alebo „s hoop“ - obruč ohnutá smerom dnu - vyššie harmonické frekvencie sú viac kontrolované, aby poskytli vo výsledku silnejší zvuk). Ja som mal možnosť otestovať konkrétne SD1455MA, Pearl White, vo verzii Mighty Halo.  

 

         Po obruči sa tiahne 10 štandardných 4 hranových ladiacich šráub, ktoré poskytujú možnosť precízneho doladenia nástroja a po obvode dreva nájdete Die-Cast mušle (lugs) pre rýchly prenos zvuku zhora nadol. Napínacia mechanika (strainer) je extrémne senzitívna a presná, mechanizmus vám umožní nastaviť pnutie struníka jednoducho a precízne na vami požadovanú úroveň. Struník (snare wires) sa rozozvučí už pri tej najjemnejšej dynamike. Je vyrobený z ultra-hi-karbonového drôtu, ktorý je tvrdší, a obsahuje viac uhlíka ako bežné uhlíkové struníky, čo sa prejavuje na rýchlejšej a ostrejšej odozve. Mechanika a struník sú elegantne obohatené o logo firmy, ktoré pripomína Slnko. Keďže firma pochádza z krajiny vychádzajúceho slnka, je táto analógia viac než sympatická. Ako sa hovorí, v detailoch je krása, a tento nástroj je toho jasným príkladom. 

 

         A kto za týmito nástrojmi vlastne stojí? Podľa oficiálnych zdrojov sa vývojársky tím skladá z dvoch najdôležitejších ľudí. Shun Tsuji sa k Sakae Rhyhm Inc. pripojil v roku 1994 a podieľa sa na plánovaní a vývoji produktu od roku 1995 a Michihiro Tsuchida, ktorý sa stal známym vo svete dizajnu a výroby bubnov, a v súčasnosti je hlavným inžinierom pre Sakae Osaka Heritage, ktorý vyvíja niekoľko produktov, ako napr. Axelandor Pedal, Cajons či súpravú bicích Vox Telstar pod dohľadom Sakae.


 

 

         Cons/Pro. - Nástroj som mal možnosť odskúšať na viacerých koncertoch a oproti môjmu Sonor Delite 14"x6.5" bol živší a hravejší. Moje dojmy boli pozitívne. Bubon hrá výborne ako pri vysokom, tak aj pri nízkom ladení. Viem si jeho využitie predstaviť v akejkoľvek hudbe, bez žánrových rozdielov. Nástroj ponúka vysokú eleganciu a prémiovú kvalitu, za pomerne príjemnú cenu. Na test do štúdia som sa s ním síce nedostal, ale verím, že by priniesol pozitívne výsledky. 

         Na druhú stranu, tento bubienok zatiaľ ponúkajú iba v jednom rozmere, 14"x5.5", teda nie je možný výber šírok, ani výšok. O nástroji sa toho z internetu veľa nedozviete, a tak jediné čo vám ostáva je osobná skúsenosť. Keďže firmu Sakae po jej zániku obnovil Korg, najskôr sa k nemu dostanete cez Music - Park CZ. 

         A cena? Na trhu sa tento snare drum pohybuje od 499€. 

 

MICHAL FEDOR

 

Distribúcia: Music Park * www.music-park.cz * Cena: 499€

 

Článok patrí k časopisu: