SENNHEISER AMBEO VR MIC * ambisonický mikrofón (test)

sennheiser_ambeo

Sennheiser Ambeo VR je ambisonický mikrofón vybavený štyrmi parovanými kapsulami s priemerom 14mm s označením KE-14. Použitím tohto mikrofónu získate plnohodnotný sférický zvuk, ktorý zodpovedá 360 stupňovému okoliu mikrofónu - svoje využitie dokáže nájsť vo virtuálnej realite, filmovom zvuku či dokonca nahrávkach hudby. Jeho špeciálny dizajn vám teda umožňuje zachytiť zvuk, ktorý vás obklopuje - a to z jedného bodu. Zavrite oči a počúvajte svet okolo seba. Či už je to hluk v pozadí, automobily, ktoré jazdia okolo vás, zvuk vetra v stromoch či hudobná skupina hrajúca okolo vás - práve tento zážitok sa snaží priestorovo verne zachytiť mikrofón Sennheiser Ambeo.

 

Otvárame Ambeo

sennheiser_ambeo

Na prvý pohľad môže Sennheiser Ambeo pripomínať bežný vokálový mikrofón. Ale stačí dať dole jeho ochranný kryt a uvidíte niečo pre klasický mikrofón netradičné. Namiesto bežného dizajnu totiž tento robustný kondenzátorový mikrofón ukrýva kvadratické usporiadanie štyroch spárovaných kapsúl. Práve využitie tohto dizajnu ho zaraďuje do kategórie ambisonických mikrofónov - namiesto jednoduchého nahrávania zvuku zameraného na jeden bod je Sennheiser Ambeo primárne určený na ambisonické nahrávanie a poskytuje presné priestorové “vykreslenie” nahrávky medzi zdrojom a prostredím. Ďalším špecifikom je aj použitie 12 pinového konektoru DIN12, ktorý v jednom konektore spája klasické 3 piny pre každú zo štyroch kapslí. Súčasťou balenia je samozrejme redukcia z DIN12 konektoru na štyri samostatné XLR káble reprezentujúce jednotlivé mikrofónové kapsule - kanály. Tieto konektory sú prehľadne, farebne a číselne označené, čo urýchli ich zapojenie pri nahrávaní. Sennheiser pridal do balenia k mikrofónu aj držiak od firmy Rycote. Je to ideálny držiak pre použitie v interiéroch, ale k použitiu v exteriéroch je určite potrebná dodatočná protiveterná ochrana.

 

Pre koho je tento mikrofón určený?

Využitie tohto mikrofónu sa dá nájsť v rôznych odvetviach. Hudobníci ho dokážu použiť ako skvelý priestorový mikrofón či už v štúdiu pri nahrávaní jednotlivých nástrojov alebo v koncertnej sále, umiestnený ako ambientný mikrofón v sále či priamo v strede orchestra, kde výborne zachytí celkový obraz a lokalizáciu jednotlivých nástrojov. Svoje využitie vo svete hudobníkov by taktiež našiel na koncertoch a festivaloch ako výborný ruchový mikrofón na potlesky či reakcie publika. Pre filmových zvukárov sa ambisonické mikrofóny stali veľkou zmenou, hlavne pri zázname zvukových atmosfér - ponúkajú kompaktné, rýchle a veľmi kvalitné riešenie. Nahrávanie primárneho záznamu v A-formáte navyše zvukárovi umožňuje následné dekódovanie do ľubovoľného počtu kanálov - od mono až po priestorový zvuk. S použitím špeciálnych dekóderov sú podporované dokonca formáty ako Dolby Atmos, IMAX či Auro3D. Namiesto komplikovaného nastavovania niekoľkých mikrofónov, ich umiestňovania a riešenia fázových problémov stačí teda zvukárovi na lokácii len jeden mikrofón Ambeo a rekordér. Následný záznam si potom v pohodlí štúdia môže upraviť a dekódovať do požadovaného výsledného tvaru, potrebného pre produkciu, na ktorej pracuje. V neposlednom rade je tento mikrofón určený hlavne pre tvorcov videí, animácií, hier či fanúšikov virtuálnej reality. Práve v tomto prostredí je mikrofón doma a ku 360 stupňovému vizuálnemu obsahu pomocou neho ľahko vytvoríte aj ten zvukový zakódovaný do B-formátu.

 

Ako na nahrávanie

Sennheiser Ambeo je tetra mikrofón, pre správne využitie jeho potenciálu musíme vždy nahrávať minimálne 4 kanály. Ide o kondenzátorový mikrofón, ktorý vyžaduje +48V Phantom napájanie - a to pre každú z kapsúl zvlášť. Každý zo štyroch kanálov teda bude vyžadovať samostatné napájanie. Ďalším dôležitým faktorom pri nahrávaní je linkovanie stôp a možnosť nastaviť rovnakú vstupnú úroveň citlivosti pre všetky štyri kanály rovnako. Nemenej potrebnou je aj funkcia stereo alebo binaurálneho dekódovania monitorovacej sekcie v reálnom čase. Pomocou tejto funkcie sa vám s mikrofónom bude lepšie nahrávať - voľba jeho umiestnenia bude jednoduchšia vtedy, keď výstup vo vašich slúchadlách bude správne dekódovaný zvuk. Preto ideálnou voľbou záznamového zariadenia sú prenosné zvukové rekordéry, ktoré všetky tieto funkcie zvládajú. Množstvo firiem na trhu už reaguje na rozširujúcu sa vlnu ambisonických mikrofónov a vyrába produkty, ktoré všetky spomínané funkcie zahrnuli do jedného zariadenia. Niektoré z firiem dokonca ponúkaju DIN12 konektory zabudované priamo vo svojich rekordéroch - prepojiť rekordér a mikrofón je teda možné jednoducho, a to pomocou jedného kábla. Ako východzie nastavenie je ideálne vždy nahrávať A-formát. Ide o formát, kde zaznamenávame zvuk priamo z kapsúl mikrofónu, bez akéhokoľvek kódovania do formátov virtuálnej reality. Toto nastavenie nám dáva väčšiu slobodu v následnej postprodukcii alebo štúdiovej práci, kde si výsledný formát môžeme dekódovať dodatočne.

sennheiser_ambeo

Softvérové riešenia

Firma Sennheiser ponúka pre mikrofón Ambeo aj softvérový plugin Ambeo A-B Converter. Ide o jednoduchý konvertor z A-formátu do B-formátu určeného predovšetkým pre virtuálnu realitu. Firma Sennheiser zatiaľ neprináša žiadny plugin pre dekódovanie a použitie v hudobnej produkcii alebo filme. Ak si teda chcete z nahrávky vyexportovať jednoduché stereo či napríklad priestorový zvuk vo formáte 5.1, budete musieť siahnuť po softvéroch od iných výrobcov. Množstvo z nich je dostupných zadarmo - napríklad SoundField SurroundZone2, prípadne môžete siahnuť po platených, ale omnoho komplexnejších riešeniach, ako je napríklad softvér HarpeX.

 

Finálny sumár

Sennheiser Ambeo VR mikrofón je skvelý produkt s množstvom spôsobov jeho využitia. V jeho prospech hrá aj momentálne rozbiehajúci sa trh s produktami pre záznam audia pre virtuálnu realitu. Je preto výbornou voľbou do budúcnosti, keďže ďalší výrobcovia hardvéru i softvéru neustále rozširujú možnosti jeho použitia.

 

VIKTOR KRIVOSUDSKÝ

 

 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 1 789 €

Článok patrí k časopisu: