SENNHEISER CX 400BT * true wireless slúchadlá (test)

sennheiser_tw

 

Pred časom sme v Novom Populári 3/2020 testovali True Wireless slúchadlá Sennheiser Momentum II, ktoré napriek svojej cene (v tom čase tesne pod 300€) dokázali presvedčiť a v špecializovanej predajni sa v predvianočných mesiacoch stali najpredávanejším produktom svojej kategórie. Dnes tu máme ich mladšieho príbuzného, ktorý síce nedokáže všetko to, čo jeho starší bratranec, no za cenu o tretinu nižšiu sa zas až tak nelíši.

 

Nenápadný funkcionalistický dizajn napovedá, že hlavným argumentom bude aj v tomto prípade dobrý pocit z používania a kvalita sprostredkovaného zvuku. Začnime teda obhliadku pri ovládaní. Dotykové plôšky na oboch slúchadlách sú pomerne veľké, primerane senzitívne a ponúkajú vysoký komfort ovládania, ktorý je u tejto značky štandardom. Na slúchadlá zasunuté v uchu nie je potrebné nepríjemne tlačiť, stačí jemný dotyk, ťuknutie potvrdené audio signálom, a nasleduje pomerne rýchla reakcia zariadenia. Okrem transportných funkcií a ovládania hlasitosti máme k dispozícii aj príjem hovorov a hlasového asistenta.

Podobne ako pri ovládaní, aj v prípade bezdrôtovej konektivity a komunikácie so zdrojovým zariadením prevyšujú tieto Sennheisery nenápadne priemer konkurencie. Nenápadne preto, že pokým používame CX 400BT všetko funguje ako má, čo sa javí ako normálne, ale ak nám už rukami prešlo nejaké množstvo TW slúchadiel, podvedome očakávame nejaké obvyklé muchy. To, že slúchadlá fungujú bez problémov, bez latencie, tak ako majú, a že ich ovládanie nie je spojené s diskomfortom, treba oceniť. K užívateľskej pohode patrí aj výdrž slúchadiel - 7 hodín na jedno nabitie s podporou dobíjacej krabičky celkovo 20 hodín. Hodnoty skôr priemerné, no na bežné počúvanie s možnosťou dobitia raz-dva krát do týždňa to úplne stačí.

CX 400BT poskytujú solídny zvukový základ, ktorý nehrá na efekt a neprikrášľuje výsledok podľa svojej predstavy. Snaha zapáčiť sa pomocou lacného triku by bola pod úroveň obchodnej politiky značky. Výrobca tým prejavuje istú dôveru a rešpekt k cieľovej skupine, ako aj sebavedomie, čo sa týka kvality ponúknutých výrobkov. Pri hodnotení nás asi žiadny zvukový parameter svojou výnimočnosťou neohromí. Výnimočná je skôr vzájomná vyrovnanosť, či už jednotlivých frekvencií, alebo celkových vlastností (zvuk/dizajn/užívateľský komfort/spoľahlivosť). Pri počúvaní cez tento typ slúchadiel sa na výsledku podieľa aj prostredie a našej aktivity.  

CX 400BT nie sú príliš vhodné na použitie pri športoch ako napríklad bicyklovanie či jazda na kolieskových korčuliach. Jednak preto, že vďaka účinnému pasívnemu tlmeniu vonkajších vnemov to môže byť nebezpečné, ale tiež kvôli hluku z prúdenia vzduchu, vibráciám a ďalším fyzickým zdrojom rušenia pri pohybe.  

CX 400BT sú slúchadlá do uší. Doslova. Gumená koncovka sa zasunie do ušného kanálika a telo slúchadla rotačným nasadením ergonomicky vyplní ušný boltec. Stanú sa tak súčasťou poslucháča a ako sa s tým kto vysporiada, to je individuálne. Istá vec je, že tesnia tak dobre, že ani nepotrebujú noise cancelling a medzi nami a vonkajším svetom vytvoria akustickú bariéru. Výborné tlmenie je v kľudovom režime a všade tam, kde sa to hodí, len na prospech zvuku. Ak si napríklad krátime čas počúvaním vezúc sa v dopravnom prostriedku, hukot motora sa mení na šum, s ktorým hudba nemusí zápasiť. Keďže basy neunikajú do prostredia ako pri kôstkových slúchadlách, ktoré sa do ucha iba voľne „vložia“, v celkovom pomere zvuku ich nie je nutné umelo dopumpovávať. Reprodukovaná hudba má prirodzený lineárny priebeh, zachováva si priezračnosť, dobrú lokalizáciu a čistotu. Kto by si ale predsa len chcel zvuk prispôsobiť, má možnosť doladenia prostredníctvom trojpásmového EQ v príslušnej aplikácii.

Čo sa týka zrozumiteľnosti pri telefonovaní, tá je zachovaná, aj keď o nejakej audio kvalite sa tu nedá hovoriť. Aj vonkajší ruch má v hovore pomerne vysokú hladinu. Proces telefonovania však prebieha v pohode, bez nepríjemností a ruky sú voľné. Na jedno (pravé) ucho pri šoférovaní tak môžu fungovať aj ako hands free.

Cena CX 400BT je primeraná danej kvalite a serióznosti konceptu tohto výrobku. Slúchadlá v neveľkej krabičke vás môžu sprevádzať tak, že o tom ani neviete a dobre poslúžiť vtedy, keď si na ne v príhodnej chvíli spomeniete.    

 

MARTIN CHROBÁK
 

Distribúcia: Elvia Pro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 149 €

cx400bt

 

Článok patrí k časopisu: