SENNHEISER HD 450BT * odhlučnené bluetooth slúchadlá (test)

sennheiser_hd450_bt

 

Pred tromi rokmi sme v Populári testovali Sennheiser PXC 550 za 399 €. Výsledný dojem z nich bol vo viacerých ohľadoch viac než pozitívny, až na to, že za slúchadlá, ktoré sú zo svojej podstaty určené skôr na cesty a k prenosným zariadeniam nie je hocikto ochotný zaplatiť takúto sumu. Dnes tu máme slúchadlá rovnakej renomovanej značky, ktoré sa blížia k etalónu PXC 550 a to svojou všestranne vyváženou kvalitou a vybavenosťou podstatne viac, než cenou. Tá je ani nie polovičná!

 

Sennheiser HD 450BT sú bezdrôtové slúchadlá s funkciou aktívnej eliminácie vonkajšieho hluku (ANC), ktorá je vďaka uzatvorenej konštrukcii podporená aj kvalitným pasívnym odhlučnením. Slúchadlá majú dva mikrofóny a sú použiteľné aj ako headset na telefonovanie, alebo chatovanie. 

Model Sennheiser HD 450BT je inováciou predošlého ekonomickejšieho výrobku porovnateľných parametrov s označením HD 4.50 BTNC. Novinka sa od svojho predchodcu naoko nelíši, má dokonca o pár gramov vyššiu hmotnosť (238g oproti pôvodným 221,1g), zásadným plusom je však dlhšia výdrž batérie (30 až 33h oproti pôvodným 19h; pri rovnakom čase dobíjania 2h) a pribudli aj niektoré funkcie ovládania, resp. komunikačného rozhrania (Voice Prompts / Voice Commands). HD 4.50 BTNC sú stále v ponuke a kto by uprednostnil ich neodymiové magnety, o 5dB vyšší SPL, či možnosť pripojenia Bluetooth prostredníctvom NFB, môže ich kúpou pár eur ušetriť. 

sennheiser_hd450_bt

Súčasné HD 450BT sú svojou výbavou predsa len trochu ďalej. Ovládacie prvky ich funkcií sú umiestnené na spodnej strane pravej mušle. Tlačidlami a inými ovládačmi (niektoré sú multifunkčné) môžeme odtiaľto regulovať hlasitosť, preskakovať či vracať prehrávané skladby, zastaviť ich, alebo znova spustiť (funguje to npr. aj pre YT videá), slúchadlá zapnúť a vypnúť, či bezdrôtovo pripojiť. V rade ovládačov sú aj konektory pre prípadné zapojenie audio kábla, či USB-C pre dobíjanie. 

Konštrukcia slúchadiel je uzatvorená, čo je nutné pre dobrú funkčnosť aktívnej eliminácie vonkajších ruchov. Pri porovnaní so slúchadlami s otvorenou konštrukciou, ktoré poskytujú ušiam i akustike viac priestoru sú HD 450 o čosi menej komfortné. Prítlak je síce nezanedbateľný, ale znesiteľný a v porovnaní s inými podobne orientovanými slúchadlami, napr. Marshall Major, o poznanie menší. Kvalitné polstrovanie okolo uší aj na temene ich používanie spríjemňuje. 

Pozitívnou vlastnosťou je pružnosť nastaviteľného hlavového mosta, ktorý je vyrobený z odolného plastu. Ten sa javí aj pri extrémnom roztiahnutí, či špirálovitom pretočení ako takmer nezničiteľný. Praktická je možnosť sklopiť náušníky a minimalizovať objem slúchadiel pri prenášaní v elegantnej kapsičke, ktorá ich chráni ich pred poškodením.

Pri párovaní slúchadiel so zdrojovými zariadeniami treba byť občas trpezlivý, alebo si včas prečítať návod a uviesť slúchadlá do párovacieho módu dvojsekundovým podržaním hlavného vypínača aj po zapnutí. Slúchadlá sa so zariadeniami, ktoré ich už majú v pamäti spárujú bezprostredne po zapnutí, pričom paralelne môžu byť v spojení s počítačom i telefónom.

 

sennheiser_450hd_bt

 

Bezdrôtová konektivita je zabezpečená prostredníctvom protokolu Bluetooth 5.0, čo za predpokladu, že zdroj zvuku podporuje niektorú z metód kódovania zvuku vo vysokom rozlíšení (aptX, aptX LL alebo AAC), hudba sa automaticky prehráva vo vysokej kvalite zvuku. Inak budú slúchadlá prehrávať hudbu v štandardnej kvalite zvuku (SBC). Výhodou kodeku aptX je nízka latencia pri sledovaní filmov, hier...

Zvuk slúchadiel sa drží tradície značky – pôvodný signál nevylepšuje a neprikrášľuje umelým pridaním basov. Frekvencie sú rovné, v rozsahu 18Hz-22kHz, zobrazenie a definícia v panoráme nadpriemerná, čitateľnosť detailov v celkovom spektre sa „vďaka“ uzatvorenej konštrukcii môže zdať niekedy limitovaná s tendenciou zlievania, no to je skôr otázka voľby typu konštrukcie slúchadiel. Zvuk sa po niekoľkých hodinách prehrávania prečistil, netreba preto dať na prvý dojem po vybalení. Noise Cancelling tiež robí svoje a treba si naň trochu privyknúť. Efekt nie je len zvukový, ale aj psychologický. Sú však situácie, kde je táto funkcia užitočná a žiaduca viac, než pri bežnom užívaní, kedy sa dá vypnúť. Z vonkajšieho hučania sa k vám pri zapnutom ANC dostane do slúchadiel iba šum (ANC potlačí hlavne nižšie frekvencie) a vaši kolegovia, či rodinní príslušníci sa vás budú musieť pýtať skoro na všetko opakovane, s gradujúcou intenzitou.

Ak by niekto hľadal pohodlné hi-fi slúchadlá pre dlhodobý posluch v domácom prostredí, asi by si našiel aj vhodnejší typ, či už od rovnakej značky, alebo od konkurencie (aj keď v danej cene by medzi značkovými slúchadlami musel po modele porovnateľnej kvality pátrať dlhšie). HD 450BT sú slúchadlami súčasnej doby, jej vymožeností a životného štýlu, značkovej kvality, spracovania s nadpriemerným zvukom, všestranným využitím a cenou, ktorá vychádza v ústrety aj poslucháčovi strednej triedy. Thumb up!
 

MARTIN CHROBÁK

 

Distribúcia: ElviaPro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 169,90 €

 

 

Článok patrí k časopisu: