SENNHEISER HD8 DJ

Nemecký výrobca slúchadiel Sennheiser je v kruhu DJ-ov veľmi známa značka. Ich model HD 25 sa v období masovejšieho rozbehu DJ-ov stal veľmi obľúbený nielen kvôli dobrému zvuku, ale tiež vďaka prakticky nezničiteľnej konštrukcii. A čo vlastne DJ dnešnej doby od svojich slúchadiel očakáva?

 

SennheiserTrh slúchadiel pre DJ-ov začína pri použiteľných modeloch od zhruba 100€.  Pri cene 180€ sa bavíme o špičkových slúchadlách a všetko nad túto sumu sa dá považovať už za dosť veľký luxus. Nová séria HD začína modelom HD6 Mix, pokračuje cez HD7 DJ, až po vlajkovú loď s označením HD8 DJ. Tie zaujmú naozaj robusným spracovaním a samozrejme zamotajú hlavu aj cenou okolo 350€. 

 

Dizajn

Pri popise týchto slúchadiel začnem káblom, ktorý je veľmi jednoducho odnímateľný. Mne osobne trošku vadilo, že konektor sa priamo v náušníku trošku točil, čo spôsobovalo obavy či nevypadne a tak som si ho stále naprával. Kábel je z polovičky točený, v hornej časti rovný a má 1,5 metra. V balení je aj rovný, tri metre dlhý kábel, takže výber vynikajúci. Revolučnou novinkou pre značku Sennheiser je aj možnosť výberu buď ľavej, alebo pravej strany na pripojenie kábla (podľa konkrétnej situácie, alebo individuálnych preferencií). Solídne káble s jadrom z bezkyslíkatej medi a pozlátenými konektormi sú potiahnuté kevlarovou izoláciou. Otočné náušníky sú k mostu pripevnené kovovými kĺbmi, čo by taktiež malo zabezpečiť dostatočnú pevnosť po dlhú dobu používania. Obe mušle sa na týchto ozubených kĺboch môžu pretočiť až do vnútra mosta (210 stupňov), čo je praktické na prenos. Keďže polohu náušníkov možno nastaviť nezávisle na sebe, DJ si ich môže nastaviť tak, že jedným uchom počúva hudbu zo slúchadiel a druhé má čiastočne, alebo úplné odkryté pre odposluch zvonku. Ďalšie nadstavenie na mieru používateľa je samozrejme posunutím hlavového mostu pričom spoj je čisto kovový, čím sa odstránia pochybnosti o ich pevnosti a mýtus o ich „nezlomnosti“ je posilnený. Hlavový most má z vnútornej strany príjemné koženkové polstrovanie, po opotrebovaní ľahko vymeniteľné. Vonkajšia časť hlavového mostu obsahuje vyrazené logo Sennheiser a je z príjemnej gumy. Tú som si dovolil poohýbať a podarili sa mi naozaj krkolomné obrátky a špirálovité vykrúcačky, pričom slúchadlá ostali celé! Hlavový most považujem tým pádom taktiež za nezlomiteľný!

 

Zvuk

K zvuku len v skratke: vynikajúci. Očakávajte naozaj dynamický sound, ale zároveň vyvážené zvukové spektrum. Tvorcovia uvádzajú, že sú použité meniče SYS38 ktoré používajú v high-endových slúchadlách. Frekvenčný rozsah 8 – 30 000 Hz je naozaj skôr z hi-fi segmentu! Slúchadlá som skúšal aj priamo zapojením na MacBook a hrali skutočne hlasno, napriek 95 ohmom. To isté aj v DJ konzole, kde býva so slúchadlami s vyššou impedanciou trošku problém.

 

Použitie v praxi

Po nasadení slúchadiel na uši som bol prekvapený skutočne silnou izoláciou okolitého hluku, či teda hudby. Vďaka tomu sa dalo všetko skvele počuť a mixovanie bolo komfortnejšie. Tým, že slúchadlá majú špecifický, trošku „zhrbený“ tvar, či skôr ohnutie, som si ich pár krát dal naopak. Zvyk lákal, takže som počas hrania študoval ktorá strana je tá pravá, aby som si ich nasadil správne. Tento tvar je vo svete DJ-ingu úplná novinka a verím, že to bude len vec zvyku a možno sa dočkáme kopírovania aj od konkurencie. Sennheiser si dal pri vývoji zjavne záležať. Evidentne všetko konzultoval s DJ-mi zo svetovej špičky a tak sa podarilo vyladiť a spraviť tento skvost. Skvelé je, že v balení sú oba spomínané káble, taktiež pevné púzdro na prenos a ďalšie náušníky, ktoré majú zvláštny materiál ktorý vyzerá ako velúr, ale je skôr gumený. Celé slúchadlá majú krásny dizajn použité čierne a šedé farby, logo výrobcu, typové označenie. Akcentom je modrá farba vnútornej časti náušníkov.

Záver

K mínusom patrí vyššia obstarávacia cena aj redukcia z malého na veľký jack s úplne novým rozmerom závitu - často sa stráca a od výrobcu je drahá. Vysoký komfort použitia trochu limituje väčšia váha a dynamický bas, ktorý môže niekto považovať za prednosť, môže byť v DJ-skej praxi aj na prekážku. Kladom je precízne spracovanie, konštrukcia - inovatívny a esteticky zvládnutý dizajn, výborné izolačné vlastnosti, výbava a v neposlednom rade i čistý a silný zvuk.

Záverom si dovolím tvrdiť, že tieto slúchadlá sú momentálne to najlepšie pre DJ-ov, čo sa dá na trhu kúpiť. Určené sú vyslovene pre profesionálov a ľudí čo to s DJ-ingom myslia vážne.

 

Juraj Grafik, DJ a spolumajiteľ Techhouse.sk

Distribúcia: Elvia Pro Slovakia * www.sennheiser.sk * Cena: 345€ 

Článok patrí k časopisu: